שתף קטע נבחר

מחקר: כך הליכה עם הכלב משפרת את הבריאות בקרב מבוגרים

חוקרים מצאו שקשישים שמטיילים עם כלבם, מבצעים את כמות הפעילות הגופנית השבועית המומלצת לבריאות טובה. מומחית ישראלית: "כלב הוא מאמן אישי מוצלח"

הכלבים עוזרים גם למאושפזים להחלים:

  

 

הכלב ששומר על סבתא וסבא: מחקר חדש מגלה כי קשישים מבצעים את כמות הפעילות הגופנית המומלצת, כשהם מגדלים כלב ומוציאים אותו לטיול היומי. המחקר פורסם בכתב העת Central Public Health.

 

במחקר שנמשך שנה, השתתפו 86 מבוגרים בגילאי 65 עד 81, המתגוררים באנגליה, שני שליש מהם נשים. החוקרים מסרו כלבים ל-43 מהמבוגרים, כאשר 43 המבוגרים הנותרים שימשו כקבוצת בקרה. מרבית הנבדקים הוגדרו כסובלים מהשמנת יתר קלה. הכלבים היו בגיל ממוצע של 8 שנים.

 

טיול עם הכלב. משפר את איכות החיים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
טיול עם הכלב. משפר את איכות החיים(צילום: shutterstock)

 

החוקרים בדקו את כמות ההליכה היומית של הנבדקים ומצאו כי אלה שליוו כלבים, הלכו 21 דקות יותר מדי יום, כלומר – 147 דקות יותר מאלה שהיו ללא כלבים. זמן זה מוגדר כקרוב מאוד להנחיות המקובלות לפעילות הגופנית הנדרשת לקשישים, הממליצות על פעילות גופנית של 150 דקות בשבוע.

 

"המחקר הנוכחי מחזק ממצאים קודמים שהמליצו על כלב כמאמן אישי מוצלח", אומרת ל-ynet ד"ר דליה נבות מינצר, מומחית לרפואת משפחה ורופאת ספורט בשירותי בריאות כללית ומכון וינגייט, "כלב מסייע מאוד בהתמדה ובביצוע סדיר של פעילות גופנית, זאת בנוסף לכך שגידול חיית מחמד בגיל הקשיש נמצאה כמשפרת את איכות החיים הכללית".

 

ההמלצות: 150 דקות הליכה בשבוע

"על פי ההנחיות המקובלות בארץ ובעולם מומלץ לאנשים מבוגרים ובכללם לקשישים לבצע פעילות גופנית בעצימות בינונית 150 דקות או 75 דקות בעצימות גבוהה על פני רוב ימי השבוע", מציינת ד"ר נבות מינצר.

 

"למי שאינו יכול לבצע פעילות גופנית בהיקף הזה, אנחנו ממליצים לבצע פעילות בהיקף ובעצימות כמיטב יכולתו, תוך שאיפה להגיע למינימום המומלץ".

 

ומה באשר לעצירות של הכלב להרחה או עשיית הצרכים? ד"ר נבות מינצר מציינת כי אלה אינם מפריעים לפעילות הגופנית הנדרשת: "מקטעים נפרדים של 10 דקות בכל הזדמנות נחשבים ליעילים", היא מדגישה, "גם כשהפעילות מקוטעת, הפוגות או עצירות ברצף הפעילות הגופנית אינן פוגעות באיכות הפעילות ובשמירה על הבריאות".

 
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פעילות גופנית לקשישים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים