שתף קטע נבחר

נחנך מצפה רצועת הביטחון: "כל מקום פה - חלק מההיסטוריה של ישראל"

יוזמה חדשה של חטמ"ר 769 הביאה להקמתה של נקודת תצפית על רצועת הביטחון בדרום לבנון, שתהיה פתוחה לקהל, בתיאום עם צה"ל. הסמח"ט: "אנשים שראו את זה אמרו שכל נקודה מזכירה להם מורשת קרב אחרת, אירוע, היתקלות, חברים שנפלו". צפו בביקור ראשון במקום

כל עיקול בדרך, בין צומת הטנק להר דב, מזכיר קרבות, לוחמים שחירפו נפשם וגם כאלה שמסרו נפשם במלחמות ישראל. "דרך המור"ק", אולי צריך לקרוא לכביש המתפתל מעמק החולה אל הפסגה הפחות מוכרת של החרמון. כעת, יוזמה של החטיבה המרחבית 769 הביאה לכך שבראש ההר, צמוד למוצב, הוקמה נקודת תצפית מסודרת על רצועת הביטחון בדרום לבנון, חבל ארץ שהיה עבור רבים מאזרחי ישראל מוקד השירות הצבאי בשנות ה-80 וה-90. אזרחים שמעוניינים לבקר באזור יוכלו לעשות זאת בתיאום עם צה"ל, ובצורה מאורגנת.

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

"זה שילוב של מורשת, היסטוריה וטבע", אמר ל-ynet סמח"ט 769, סא"ל משה דנגור, שהוביל את המהלך. "מנקודת התצפית הזו אפשר לראות את כל רצועת הביטחון. אנשים שראו את זה והיו שם, אמרו לי שכל נקודה מזכירה להם מורשת קרב אחרת, אירוע אחר, היתקלות, חברים שנפלו. כל מקום פה הוא חלק מההיסטוריה של צה"ל ושל מדינת ישראל".

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

המקום בו הוקם המצפור שימש במשך שנים עמדה של טנק. בחצי השנה האחרונה עמלו אנשי החטיבה על הכשרת השטח, הצבת סלעי ענק ועליהם שלטי הסבר על מוצבי צה"ל וצד"ל בשטח רצועת הביטחון. שמות שכיכבו פעם בכותרות העיתונים ומהדורות החדשות, כמו אל חיאם, מוצב דלעת, הבופור ועוד. בצד הפונה ללבנון, הוצבו שולחנות-מפה, בהם ניתן להתמצא בשטח ולזהות את העמדות והמוצבים השונים.

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

"בשנתיים שאני נמצא פה יש התעניינות רבה וביקוש גדול להגיע למקום הזה. מידי פעם אנשים הגיעו אבל עכשיו זה ייעשה בצורה מסודרת ובטיחותית", הוסיף סא"ל דנגור.

אתמול (יום ג') הוזמנו למקום כל קציני העוצבה והחטיבות באזור, כמו גם אלוף פיקוד הצפון, האלוף יואל סטריק, שחנך את המצפור. גם רב"שים מיישובי הגליל והגולן, ראשי רשויות ואחרים הגיעו, חלקם לחמו באזור, "גדלו" ברצועת הביטחון, והתרגשו לצפות באתרים שנעוצים עמוק בדנ"א של הדור.

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

בשל המצב הביטחוני, והעובדה שאזור הר דב (המכונה על ידי החיזבאללה חוות שַבּעא) הוא האזור ה"חם" ביותר עדיין בגזרת גבול לבנון, לא ניתן יהיה להיכנס לאתר באופן עצמאי. קבוצות המעוניינות לסייר במקום יצטרכו לתאם את הטיול כשבועיים מראש, עם חטיבה 769 מעוצבת חירם. מצה"ל נמסר כי העלייה תתאפשר בקבוצות בלבד - ועל פי הערכת מצב הביטחונית.

 

טלפון לתיאום: 04-6806203

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
מצפה רצועת הביטחון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים