שתף קטע נבחר

המאבק באיראן והחזון הכלכלי. כך סלל בן סלמאן את הדרך למלוכה בסעודיה

תוך שנתיים הפך מוחמד בן סלמאן (מב"ס) מאדם אנונימי למדי לאיש החזק בסעודיה, שדחק החוצה את יורש העצר לשעבר מוחמד בן נאיף. הוא רק בן 31, ואב לארבעה ("לא מתכוון לשאת עוד אישה"). בן סלמאן הידק מחדש את הברית עם וושינגטון ואף הקים את רשות הבידור. המלך הבא - פרופיל

 

 

 

עד לינואר 2015 לא רבים בעולם ידעו מי הוא הנסיך הצעיר, מוחמד בן סלמאן, שמונה הבוקר (יום ד') ליורש העצר הסעודי. נסיך, שמאז מותו של המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז באותה תקופה הופך לאיש המשפיע בממלכה ובאזור בכלל.

 

מוחמד בן סלמאן. האיש החזק בסעודיה, בן 31 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוחמד בן סלמאן. האיש החזק בסעודיה, בן 31(צילום: רויטרס)

 

  

בן סלמאן נישק את ידיו של מוחמד בן נאיף שהודח בבושת פנים ()
בן סלמאן נישק את ידיו של מוחמד בן נאיף שהודח בבושת פנים

מימין לשמאל: מוחמד בן סלמאן, מוחמד בן נאיף והמלך סלמאן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מימין לשמאל: מוחמד בן סלמאן, מוחמד בן נאיף והמלך סלמאן(צילום: EPA)

בן נאיף ובן סלמאן בימים יפים יותר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בן נאיף ובן סלמאן בימים יפים יותר(צילום: AFP)

קריקטורה שהופצה ברשתות החברתיות: בן סלמאן בעט בבן נאיף ()
קריקטורה שהופצה ברשתות החברתיות: בן סלמאן בעט בבן נאיף

 

בן סלמאן בן ה-31 נכנס לנעליים גדולות בזמנו. הוא מונה גם לתפקיד שר ההגנה המחייב, גם ליורש העצר השני וגם לסגנו השני של ראש הממשלה, שהוא מלך סעודיה. מעליו מונה ליורש העצר שר הפנים המוערך, מוחמד בן נאיף, שהיום הולך הביתה ללא פרס תנחומים - לפי שעה. תוך שנתיים נראה שמוחמד בן סלמאן, שזכה לכינוי המקוצר "מב"ס", לא פספס את ההזדמנות. במקביל לתפקידיו הראשונים, הוא הפך להיות אחראי על המועצה לענייני כלכלה ופיתוח ולמי שמפקח על ענקית הנפט הסעודית "אראמקו".

  

 

הפרטים האישיים על מוחמד בן סלמאן דלים למדי. הוא אינו הבן הבכור של המלך ובאחד מהראיונות שהעניק לאתר החדשות האמריקני "בלומברג" הסכים לספר כי הוא נשוי לאישה אחת ולא מתכוון לשאת אישה נוספת. בזמנו טען כי הדור שלו לא מתעניין בריבוי נשים שכן החיים מלאים בעיסוקים: "החיים עם משפחה אחת מפרכים דיים", אמר. באותו ראיון גם התברר שיש למוחמד בן סלמאן ארבעה ילדים (שני בנים ושתי בנות) בני שנה עד שש. הוא טען שאשתו היא שנושאת בנטל החינוך של הבנים, ולפעמים היא כועסת על התוכניות השאפתניות שהוא מייעד לילדיו.

 

השנתיים האחרונות היו עמוסות באירועים עבור מוחמד בן סלמאן וההנהגה הסעודית – והן מיצבו אותו כמנהיג הבא. זה התחיל במבצע הדרמטי "סופה נחרצת" בתימן נגד המורדים החות'ים, הנהנים מחסות איראנית, שהשתלטו על חלקים נרחבים במדינה. זה נמשך במדיניות עיקשת נגד איראן עד לניתוק היחסים עמה. גם הקמת הקואליציה האיסלאמית נגד דאעש (ארגון "המדינה האיסלאמית") נזקפה לזכותו.

הידוק הקשרים ועסקאות ענק. מוחמד בן סלמאן עם הנשיא טראמפ (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הידוק הקשרים ועסקאות ענק. מוחמד בן סלמאן עם הנשיא טראמפ(צילום: MCT)

בן נאיף ומזכיר המדינה רקס טילרסון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בן נאיף ומזכיר המדינה רקס טילרסון(צילום: רויטרס)

מערכה נגד איראן ונגד דאעש. מוחמד בן סלמאן (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מערכה נגד איראן ונגד דאעש. מוחמד בן סלמאן(צילום: MCT)

מוחמד בן נאיף וראש ממשלת עיראק בפגישתם האחרונה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוחמד בן נאיף וראש ממשלת עיראק בפגישתם האחרונה(צילום: EPA)

המלך סלמאן מינה את יורשו והדיח את יורש העצר הקודם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המלך סלמאן מינה את יורשו והדיח את יורש העצר הקודם(צילום: רויטרס)
 

שר הפנים הנכנס, עבד אל-עזיז בן-סעוד (צילום: AP) (צילום: AP)
שר הפנים הנכנס, עבד אל-עזיז בן-סעוד(צילום: AP)

מוחמד בן סלמאן מצא לעצמו חבר חדש בבית הלבן. הנסיך הצעיר הוא שהגיע לבית הלבן כדי להיפגש לראשונה עם נשיא ארצות הברית הנכנס, דונלד טראמפ. מראיון שהעניק לאחרונה לטלוויזיה הסעודית עולה כי איראן ושלוחותיה מצטיירות בעיניו כאיום הגדול ביותר עבור הממלכה. באותו ראיון אף איים להעביר את המערכה לתוך איראן ("לא נחכה שהמערכה תגיע אלינו").

 

בן סלמאן העמיד בראש סדר העדיפויות את גיבוש החזית של מדינות ערב, בעיקר הסוניות, נגד איראן ושלוחותיה. בה בעת מנסה בן סלמאן להציב את סעודיה בחוד החנית של המלחמה נגד דאעש, בין השאר כדי לחפות על האשמת סעודיה שהיא שימשה קרקע פורייה עבור ארגוני הג'יהאד העולמי ובראשם אל-קאעידה ודאעש.

 

להשתחרר מהתלות בנפט 

גם ההתקרבות בין מצרים לסעודיה ברקע משבר האיים טיראן וסנפיר, יכולה להיזקף לזכותו, ונראה שגם הבידוד של קטאר עבר תחת ידיו. עם זאת חשוב לומר שבן סלמאן שומר על פתיחות ויצירתיות. יעידו על כך קשריו עם רוסיה, שכבר ארגנה מפגש חריג בריאד בינו לבין ראש המודיעין הסורי, עלי ממלוכ, כדי לנסות ולגשר על הפערים העצומים בין משטר אסד לבית המלוכה הסעודי, שדורש את הדחתו בכל מחיר ורואה בו עוד גרורה של איראן באזור.

המלך סלמאן עם בני הזוג טראמפ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המלך סלמאן עם בני הזוג טראמפ(צילום: EPA)

בן סלמאן בפגישה בבית הלבן (צילום: AP) (צילום: AP)
בן סלמאן בפגישה בבית הלבן(צילום: AP)

טראמפ קיבל את אות המלך  (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ קיבל את אות המלך (צילום: AP)
 

למרות הפעלתנות המדינית והצבאית של בן סלמאן, נראה כי גולת הכותרת מבחינתו דווקא הייתה בתחום הפנים. "חזון 2030", תוכנית העל שלו להבראת הכלכלה הסעודית, שמבוססת בעיקרה על נפט. בן סלמאן שם לעצמו למטרה לשחרר את סעודיה מכבלי התלות בנפט בייחוד לנוכח ירידת המחירים ולפתוח אפיקים חדשים לכלכלה הסעודית ולחברה הסעודית, שקולם של הצעירים בה נשמע יותר ויותר. כמי ששייך לדור הצעיר, מוחמד בן סלמאן יכול להזדהות יותר עם הקריאות לשינוי, אם במישור התעסוקתי ואם במישורים אחרים, כמו ליברליות ופחות שמרנות שמכתיבים אנשי הדת. הקמת "רשות הבידור" במסגרת חזון 2030 היא חלק מאותו תהליך של ניסיון להצטרף לקדמה מבלי לפגוע בעקרונות הדת.

 

סביר להניח כי המינוי הצפוי - אך הדרמטי בעיתויו - רק יחזק את מגמות המדיניות הסעודית שכבר הופיעו בשנתיים האחרונות. יש הטוענים כי לנוכח מצבו הבריאותי הרעוע של המלך הקשיש לא מן הנמנע כי מוחמד בן סלמאן יירש אותו עוד בחייו. אפשר להעריך שלא כל בני משפחת המלוכה הסעודית שלמים עם המהלך הדרמטי שיצר מצב שהמלך וגם יורש העצר הם מהענף של סלמאן. זו הסיבה שסלמאן מיהר להכניס הבוקר שינוי לחוקי בית המלוכה: בעתיד המלך ויורש העצר לא יוכלו להיות מאותו ענף. כלומר, יורש העצר של מוחמד בן סלמאן יהיה מענף אחר במשפחה וכך יושג שוויון. לאור גילו הצעיר של מוחמד בן סלמאן, הכול עוד יכול להשתנות כי הוא יישאר בשלטון להרבה זמן, כך נראה.

 

אזרח סעודי ששוחח הבוקר עם ynet טען כי "אנשים מופתעים מהמהלך שכן מוחמד בן נאיף אהוב מאוד על העם". לדבריו, ההצלחות של מוחמד בן נאיף במשרד הפנים דיברו בעד עצמן ורבים תלו בו תקווה: "אני מעריך שהעם הסעודי הגאה לא מעדיף מישהו כל כך צעיר". ימים יגידו אם העם הסעודי יקבל את המהלך המטלטל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוחמד בן סלמאן, המלך הבא
צילום: רויטרס
מומלצים