שתף קטע נבחר

המפקד של דובר "שוברים שתיקה": הוא לא הכה פלסטיני

ברקע חקירתו של דין יששכרוף במשטרת חברון בחשד להכאת פלסטיני, אמר מפקד הפלוגה שלו בראיון לאולפן ynet כי "הוא כנראה המציא את זה וחובתנו להגיד את זה, לשמור על המוסר ועל הערכים של צה"ל". ארגון "שוברים שתיקה": "המ"פ לא נכח באירוע"

 

 

 

נמשכת הסערה סביב חקירתו באזהרה של דובר ארגון "שוברים שתיקה" דין יששכרוף בחשד לתקיפת פלסטיני. עמרי סיינר, שהיה מפקד הפלוגה של יששכרוף, אמר הבוקר (יום א') כי "האירוע הזה לא קרה ולא היה". בראיון לאולפן ynet ציין סיינר כי "כל החיילים של דין שהיו תחת הפיקוד שלו גם אמרו את הדבר הזה". יצוין כי סיינר מונה לתפקיד כמה שבועות אחרי האירוע המדובר ושדבריו מתבססים על עדויות החיילים והמ"פ שהוא עצמו החליף.

 

יששכרוף העיד בעבר כי הוא הכה פלסטיני במהלך שירותו הצבאי. בסוף השבוע דווח כי יששכרוף נחקר בנושא במשטרת חברון. עוד דווח כי החקירה התקיימה לאחר פניית שרת המשפטים איילת שקד ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט. בהמשך טענו במשרד המשפטים כי הפנייה הראשונה בנושא התקבלה מהפרקליט הצבאי הראשי. לאחר מכן טען הפרקליט הצבאי הראשי כי הוא רק העביר את הפנייה הלאה לפרקליטות, כיוון שיששכרוף כבר לא משרת בצה"ל.

ישככרוף (מימין) וסיינר (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
ישככרוף (מימין) וסיינר(צילום: אלי סגל)

סיינר, שהיה המ"פ של דובר ארגון "שוברים שתיקה", ציין היום כי "בתור מפקד מחלקה, אם נותנים לך פקודה שמבחינתך היא לא חוקית אז בוא תרים את הכפפה ותגיד 'את זה אני לא עושה'. זה מה שמצופה ממפקד מחלקה בצה"ל. הוא משתמש באמירה צינית שהצלחה מבצעית בחברון היא תפיסה של זורקים אבנים. נתקלנו באינספור אירועים של מחבלים עם דם על הידיים, פיגועים כאלה ואחרים, ואני לא חושב שהצלחה מבצעית של חייל בחברון זה תפיסת זורקי אבנים. האירוע הזה לא היה, וחובתנו להגיד את זה, לשמור על המוסר, לשמור על הערכים של צה"ל".

 

-הוא המציא את זה?

"אם הוא אומר את זה וזה לא היה, אז כנראה שכן. חייל צריך קודם כל למלא פקודות כל עוד הן חוקיות. מצופה מחייל לעשות את מה שהמפקדים שלו אומרים, זו המסגרת. כל חייל, בטח אצלנו בגדוד, בטח אצלי בפלוגה, הייתה לו דלת פתוחה לבוא אליי. מעולם לא קרה שאותו דין בא ואמר לי 'אחת, שתיים שלוש לא בסדר, בוא נדבר על הדברים".

 

מארגון "שוברים שתיקה" נמסר בתגובה כי "מדובר במ"פ שלא נכח באירוע ולכן אין מה להתייחס אליו". עו"ד גבי לסקי, פרקליטתו של יששכרוף, מסרה כי "סיינר כלל לא היה מפקד של מרשי בזמן הנדון, וכפועל יוצא לא היה עד להתרחשויות".

 

"הוא לא מסכים להתעמת איתנו" 

עמית דרי, מנכ"ל תנועת "מילואימניקים בחזית" שעמדה מאחורי הפנייה לחקור את יששכרוף, אמר: "יש פה הזדמנות, יש פה בן אדם שאומר 'אני עשיתי עד זוב דם, פצצות, ברכיות'. אמרנו 'בואו נבדוק'. כל החיילים שנתנו עדות, בואו נלך לפוליגרף. אתה מוכן? עם החיילים ואיתו. למה הוא לא יושב כאן עכשיו איתנו וגם לא מוכן לשבת בשום אולפן? הוא לא מסכים לזה. אם האירוע קרה, אז תשבו בכלא. 22 אנשים נתנו עדות ואמרו שהדבר הזה לא קרה".

 

בארגון "שוברים שתיקה" תקפו בסוף השבוע את השרה שקד ואמרו: "אנחנו קוראים לה לא להסתפק בחקירת פעיל אחד של 'שוברים שתיקה' אלא לחקור גם את מאות הלוחמים והלוחמות ששברו שתיקה בפנים גלויות כדי שנספר מה עשינו בשטחים ועל האלימות היומיומית שמופעלת כלפי פלסטינים".

 

בארגון אמרו עוד: "שרת המשפטים לא באמת רוצה לפתוח את תיבת הפנדורה של הכיבוש, שתחשוף את האלימות והעוול שבו. לשקד לא באמת אכפת מפלסטינים, מצדק או ממוסר. כל רצונה הוא לפגוע ב'שוברים שתיקה' ובדרך להפוך את משרד המשפטים והפרקליטות לכלי רדיפה פוליטית".

 

השרה שקד מסרה בתגובה: "או שמדובר בשקרן שמוציא את דיבתו של צה"ל או שמדובר במקרה אלימות שצריך להיחקר. המדינה ביקשה בעבר ותמשיך להתעקש לקבל לידיה את העדויות שמגיעות לארגון על מנת לרדת לחקר האמת. צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם ותקריות של אלימות נחקרות ומטופלות".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
דין יששכרוף ועמרי סיינר
צילום: אלי סגל
מומלצים