שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חייה של אישה ניצלו - בזכות עצם של עוף

  תושבת הדרום בת 76 הגיעה לבית החולים ברזילי עם קשיי נשימה, ושם התגלה כי עצם של עוף שהיא שאפה ללא ידיעתה התמקמה בדרכי הנשימה שלה וחסמה אותן. במהלך האשפוז והבדיקות הופתעו הרופאים לגלות כי האישה גם סובלת ממחלה כרונית - COPD - שללא טיפול מתאים הייתה עלולה להסתיים במוות

   

   

  צילום: דוד אביעוז

   

  עצם העוף שהצילה חיים: בת 76 ממושב בדרום שאפה, ללא ידיעתה, עצם של עוף בשלמותה במהלך ארוחה. העצם חסמה את דרכי הנשימה של האישה והתמקמה בריאותיה, אלא שבניגוד למקרים דומים, בהם חיי המטופל עמדו בסכנה, המקרה הזה דווקא הציל את חייה של האישה.

   

  במסגרת הבדיקות שעברה כשהגיעה למרכז הרפואי ברזילי באשקלון, גילו הרופאים כי האישה חולה בנפחת (COPD) שאינה מטופלת. כעת, עם הגילוי והתאמת טיפול תרופתי, היא שוחררה לביתה ומצבה הוטב.

   

  לולא הייתה האישה מגיעה לבית החולים, לא הייתה מתגלה המחלה הקשה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לולא הייתה האישה מגיעה לבית החולים, לא הייתה מתגלה המחלה הקשה(צילום: shutterstock)

   

  האישה הגיעה למרכז הרפואי ברזילי באשקלון לפני כשבועיים לאחר שחשה ברע, השתעלה ללא הפסקה והתלוננה על קוצר נשימה וצפצופים. בגלל היותה מעשנת, ולאור רמת החמצן הנמוכה שנספרה בדמה, אושפזה האישה - והחשש הראשוני העלה כי היא סובלת ככל הנראה מברונכיטיס - זיהום חריף של דרכי הנשימה.

   

  בבדיקת CT הופתע הצוות הרפואי לגלות שבמרכז דרכי הנשימה המובילות לריאה השמאלית נמצאה עצם של עוף. העצם, שאותה המטופלת כלל לא ידעה ששאפה, נשאפה לריאות מספר ימים טרם פנייתה לבית החולים, חסמה כמעט לחלוטין את דרכי האוויר של האישה וגרמה לסימפטומים הקשים.

   

  עוד כתבות:

  COPD: האבחון והטיפול המתאימים

  הטיפול החדש ב"שערי צדק" שנותן תקווה לחולי COPD

  רובנו לא מכירים את גורם התמותה העיקרי מעישון

   

  אילולא התגלתה העצם בריאות, היא הייתה עלולה להישאר שם, להתפורר, ולגרום לפגיעה משמעותית בדרכי הנשימה, דלקת ריאות קשה ונזק בלתי הפיך.

   

  "המזל הגדול הוא שאיפת העצם"

  בהליך שמכונה "ברונכוסקופיה" הצליח ד"ר אמיר בר-שי, מנהל המערך לרפואת ריאות בברזילי, לזהות את העצם הלכודה בריאות ולהוציא אותה - בחלקים - דרך אפה של האישה.

   

  החשש הראשוני היא ברונכיטיס. ברזילי (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  החשש הראשוני היא ברונכיטיס. ברזילי(צילום: רועי עידן)
   

   

  מיד לאחר הפרוצדורה השתפר מצבה של המטופלת והיא נותרה להשגחה, אלא שאז התברר כי האישה סובלת מנפחת - מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD).

   

  מדובר במחלה קשה שגורמת לתמותה גבוהה בארץ ובעולם, ונגרמת לרוב כתוצאה משנים של עישון. בניגוד לדעה שאולי הייתה רווחת בעבר, למחלה קיימים טיפולים רבים ומגוונים שמשפרים את תפקודי הריאות והסימפטומים ומאריכים חיים. במקרה של האישה, אירוע שאיפת הגוף הזר הוא שהוביל לאבחנת מחלתה הכרונית והתחלת טיפול נכון, והיא שוחררה לביתה במצב טוב, עם טיפול מתאים ומעקב.

   

  "אנחנו בהחלט יכולים להודות שהמזל הגדול של האישה הוא שאיפת העצם, אחרת היא לא הייתה מגיעה אלינו לטיפול ומקבלת את המענה המתאים", מסביר ד"ר בר-שי. "בזכות המקרה גילינו שהתפקוד הריאתי שלה עמד על 47% בלבד. לאחר שטיפלנו בזהירות בשאריות העצם ומנענו נזק זיהומי גדול, התפנינו לטפל במחלה ממנה היא סובלת ולמצוא לה טיפול ששיפר את מצבה. מה שעלול היה להסתיים בתוצאות קשות נגמר כאשר האישה שוחררה לביתה כשהיא במצב טוב. בניגוד למה שידענו בעבר, ככל שהמחלה מאובחנת מוקדם יותר ניתן לטפל בה ולהבטיח הארכת חיים ואיכות חיים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים