שתף קטע נבחר

נמסטה: ראש ממשלת הודו מגיע לביקור היסטורי בישראל

נרנדרה מודי, ראש ממשלת הודו הראשון שמגיע לישראל, יחתום על שבעה הסכמים לשיתוף פעולה בתחומי החלל, מים, חקלאות וחדשנות. הודו הפיקה סרטון לרגל 25 שנה ליחסים שבו היא מתגאה: "ישראל והודו - אומות שמחוברות אחת לשנייה, רב התרבותיות שלהן היא נכס"

 


ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי יגיע מחר (יום ג') לביקור היסטורי בן שלושה ימים בישראל - ביקור ראשון אי פעם של ראש ממשלת הודו - המעצמה השנייה בגודלה בעולם. הוא מסמל את ההתחממות ביחסים בין המדינות בעידן מודי ואת העובדה שהיחסים הופכים פומביים, ולא מתנהלים עוד מתחת לרדאר.

 

ההודים כבר לא מתביישים ביחסים עם ישראל, לא מפחדים להרגיז אף אחד ופחות מוטרדים ממה שיגידו הערבים. מודי לא יבקר ברמאללה אך הזמין את אבו מאזן לביקור בדלהי בחודש מאי. הביקור מסמל גם עוד שלב ביחסים המתהדקים בין המדינות, כפי שבאים לידי ביטוי בשורה של עסקאות ביטחוניות בשווי מיליארדי דולרים וגם שיתופי פעולה בתחומים אזרחיים בדגש על תחומי המים, החקלאות, הטכנולוגיה והחדשנות.

ראש ממשלת הודו - הראשון לבקר בישראל (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש ממשלת הודו - הראשון לבקר בישראל(צילום: AP)

 

ישראל היא מותג בהודו, והחדשנות יחד עם המנטליות הישראלית מתאימות לראש ההודי כמו כפפה ליד. הישראלים היטיבו להבין את הראש של מודי, שרוצה יותר מכל גם להצעיד את הודו למאה ה-21 אבל גם לייצר מקומות עבודה בהודו. ישראל השכילה להשתלב בחזון הזה, שלא כמו מדינות מערביות אחרות שלעתים רק רצו את הכסף ונתפסו כמתנשאות ופטרוניות.

 

מודי ינחת בשעה 16:00 ויתקבל בקבלת פנים ממלכתית בנמל התעופה בן גוריון בהשתתפות סגל א', שם גם יינשאו נאומים. לשכת ראש הממשלה דאגה לנטרל אפשרות של רגעים מביכים כפי שנרשמו בקבלת הפנים לנשיא טראמפ. הלשכה וידאה שכל חברי הממשלה יגיעו ושלא יחדרו לרחבה אורחים לא רצויים. משטרת נתב"ג הקצתה ארבעה שוטרים שיסייעו למשרד החוץ לסנן את הנכנסים לרחבת הטקס ולזהות מי הוזמן ומי לא.

 

פגישה עם יהודים מקוצ'ין ועם יהלומנים הודים

מנתב"ג ייצא מודי למושב משמר השבעה ויבקר בחוות דן, אחת מחברות הפרחים המובילות בישראל, שם יציג משרד החקלאות טכנולוגיות חקלאיות חדשות שכוללות רחפן השקייה חדיש, מצלמה טרמית ותמונות לווין. בהמשך יגיע מודי לביקור ביד ושם בירושלים בלוויית ראש הממשלה בנימין נתניהו, יניח זר באוהל יזכור, יבקר במוזיאון יד לילד ויחתום בספר האורחים.

 

בערב יסעד מודי ארוחת ערב חגיגית במעון ראש הממשלה בירושלים בלוויית פמליה מצומצמת. במקביל לארוחה תתקיים ארוחת-צד במלון קינג דיוויד, באירוח מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם וממלא-מקום ראש המל"ל, איתן בן דוד לעשרה חברי פמליה הודית (בראשה יעמוד ראש המל"ל ההודי).

 

למחרת יגיע מודי לבית הנשיא וייפגש עם הנשיא ריבלין. בצהריים יקיים פגישת עבודה עם נתניהו שבסופה ייתנו הצהרות לתקשורת ויחתמו על שבעה הסכמים לשיתוף פעולה בתחומי מים, חקלאות, חלל, מחקר ופיתוח ועוד.

 

מודי וריבלין בעת ביקורו בהודו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מודי וריבלין בעת ביקורו בהודו(צילום: רויטרס)

מודי ייפגש גם עם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. בהמשך היום יבקר במוזיאון ישראל באגף מורשת יהדות הודו ובבית הכנסת של יהודי קוצ'ין. למודי נקבעה פגישה עם קבוצה של יוצאי הודו שחיים בישראל וכן ייפגש עם יהלומנים הודים שעובדים בארץ.

 

אחד משיאי הביקור צפוי בפגישה של מודי עם הילד מוישי הולצברג בן ה-10 שהוריו, רבקה וגבריאל, נרצחו במתקפת הטרור במומבאי בשנת 2008 כאשר היה תינוק בן פחות משנתיים. במפגש המרגש תשתתף גם סנדרה סמואל, המטפלת ההודית שמילטה אז את התינוק והצילה את חייו. מאז ועד היום היא ממשיכה ללוות אותו. בפגישה ישתתפו גם סבו וסבתו שמגדלים אותו.

מוישי הולצברג. פגישה עם מודי ()
מוישי הולצברג. פגישה עם מודי
 

סנדרה סמואל והילד מוישי, 2010 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
סנדרה סמואל והילד מוישי, 2010(צילום: גיל יוחנן )

ביום חמישי יבקר מודי בחיפה ויניח זר בבית הקברות שבו קבורים חיילים הודים שהיו בין משחררי חיפה במלחמת העולם הראשונה. מודי יסיר את הלוט לשלט לזכר החייל הודי שנהרג בחיפה במלחמת העולם הראשונה, בכניסה לבית העלמין. כמו כן ייפגש עם 20 חיילים הודים שמשרתים בכוח אונדו"ף של האו"ם.

 

לאחר מכן יבקר בחוף דור ויצפה מקרוב בהצגת תכלית של טיהור מי ים למי שתייה בעזרת מכונה ניידת (על ג'יפ) של חברת "גל-מובייל". בהמשך היום יטוס לתל-אביב ויצפה במיצגי חדשנות של חברות ישראליות. הוא ייפגש גם עם סטודנטים הודים שמשתלמים בישראל. בשעה 17:00 יגיע לנתב"ג ויעזוב את הארץ, לא לפני שישתתף בטקס פרידה רשמי.

 

שלום נמסטה

לקראת הביקור פרסמה שגרירות ישראל בהודו סרטון שבו נראים אזרחים ישראלים מברכים את מודי לרגל בואו בהינדית. מודי שיתף את הסרטון בחשבון הטוויטר הפופולרי שלו עם 31 מיליון עוקבים. הסרטון זכה ל-17 אלף לייקים ו-4,300 שיתופים.

 

גם משרד החוץ ההודי הפיק בעזרת חומרי וידאו שהעבירה השגרירות הישראלית ומשרד החוץ בירושלים סרטון מיוחד, "שלום נמסטה", לקראת ביקורו של מודי לרגל ציון 25 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין המדינות. בסרטון מרבים ההודים להשוות בין העם ההודי לעם הישראלי ולשבח את שיתופי הפעולה בין המדינות, כולל שיתוף הפעולה הביטחוני. בסרטון נראים ניסויים בשיגור טילי ברק שפותחו במשותף על ידי שתי המדינות וכן שיתופי פעולה בתחום החלל ושיגורי לוויינים. הסרטון מתייחס גם לעובדה שצעירים ישראלים רבים מטיילים בהודו ושישראלים רבים מתרגלים בארץ יוגה ואוהבים את בוליווד.

 

ישראל תרחיב את מרכזי המצויינות החקלאית שהיא מפעילה בהודו מ-15 כיום ל-22 עד סוף השנה.

 

מודי מגיע לישראל בלוויית מנכ"ל משרד החוץ ההודי והיועץ לביטחון לאומי. הוא מגיע גם עם משלחת של מנכ"לי חברות גדולות ויושבי הראש שלהן. ביום חמישי האחרון נערך סמינר בדלהי לציון 25 שנה ליחסים בין המדינות ובכיר ממשרד החוץ ההודי אמר שיש לצפות לביקור של ראש הממשלה נתניהו בהודו עד סוף השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים