שתף קטע נבחר

אווירת נכאים במפעל שייסגר בדרום: "העובדים ייזרקו לכלבים"

עובדי מפעל ויסוניק בקריית גת, שצפוי להיסגר ולעבור לסין, מתקשים להכיל את ההודעה על הפסקת תעסוקתם הצפויה: "שולחים הביתה אנשים מקצועיים ונאמנים בגלל כמה גרושים". הבעלים: "נספק חבילות פרישה הוגנות"

 

 

"יש פה אנשים בני 50 פלוס, נושקים ל-60, שלא יודעים מה יהיה איתם מחר". יום לאחר ההודעה הדרמטית לעובדי מפעל ויסוניק בקריית גת על סגירתו הצפויה במרס 2018, שררה הבוקר (יום ב') במקום אווירת נכאים. "הפקירו פה את האנשים", טען אחד מ-450 עובדי המפעל שצפויים להיות מפוטרים. "אנשים לא ימצאו את עצמם, הם מאוד חוששים לעתיד שלהם". 

 

דוברת החברה העולמית שעוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות אבטחה לבתים וארגונים אישרה אתמול כי המפעל הדרומי ייסגר, וכי חברת האם (טייקו) מעוניינת להפסיק את פעילותה בישראל ולהעתיק אותה לייצור בסין. בעקבות כך, כל עובדי המפעל בקריית גת יפוטרו. 125 עובדי מרכז המחקר והפיתוח של החברה בתל אביב, ובכללם מהנדסים, משווקים, תומכי לקוחות ואנשי מכירות, יישארו בתפקידם.

מפעל ויסוניק בקריית גת. "הפקירו פה את האנשים" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מפעל ויסוניק בקריית גת. "הפקירו פה את האנשים"(צילום: הרצל יוסף)

עיריית קריית גת החלה הבוקר לדון עם הנהלת החברה במציאת איתור מקומות תעסוקה לעובדים שלהם הוצע סל פרישה בהסכמה. גורמים בעירייה סיפרו כי כבר מאתמול הביעו מנהלי חברות אחרות בקריית גת, כדוגמת אינטל, רצון בקליטת עובדי ויסוניק. עובדים סינים הגיעו הבוקר למפעל כדי לעשות חפיפה לישראלים שאותם יחליפו בקרוב.

 

עם זאת, כמה מהעובדים הביעו חשש כבד כי בעוד כמה חודשים הם ייפלטו למעגל האבטלה. רבים מהעובדים טוענים כי ההחלטה לסגור את המפעל התקבלה כבר מזמן, אך הוסתה מהם. אחת מהם אמרה: "אני לא מופתעת, וכך גם רוב חבריי לעבודה. ההנהלה ניסתה להסתיר את ההחלטה כדי שלא תהיה עזיבה המונית".

 

היא אמרה עוד כי "קווי הייצור יועברו באופן מסודר לסינים, ואחר כך יזרקו את העובדים לכלבים. זרו לעובדים חול בעיניים. החברה מרוויחה כסף אבל הבוסים בחו"ל רוצים לחסוך כמה גרושים ולשלוח הביתה עובדים מקצועיים ונאמנים בגלל כמה גרושים. אנשים שנתנו את חייהם למפעל עובדים לילות כימים, והמנהלים הבכירים שהיו בסוד העניינים לא סיפרו להם את האמת. כל מה שנותר לנו זה לחכות ליום הדין או להתחיל לחפש עבודה מעכשיו".

 

"אין סיכוי להתחרות נגד הסינים" 

עובד אחר, שנמצא במפעל כבר שש שנים, אמר: "מנהל התפעול כינס את כל העובדים ואמר שאין לו בשורות טובות לספר. הוא אמר שהאופק של המפעל פה הוא עד מרס 2018, והעובדה תעבור בשלבים מקריית גת לסין. לא כולם יפוטרו ביחד, אלא בהדרגה".

 

בשנים האחרונות החליף המפעל כמה בעלים. לפני כשש שנים הוא נמכר לחברת טייקו, שלאחר מכן מוזגה לחברת ג'ונסון קונטרולס. "מנהל התפעול אמר שכל הסיפור הוא כלכלי", ציין עובד המפעל. "מאז שג'ונסון קנו את החברה, הם התחילו לבחון את הרווחיות והכדאיות של העבודה פה, והגיעו למסקנה שאין לנו שום סיכוי להתחרות נגד הסינים".

 

העובד הוסיף כי "השמועות על כך שהמפעל עומד לעבור לסין הסתובבו כבר חודשים. כולם ראו את המצב במפעל ועשו אחד ועוד אחד. בסופו של דבר הם דווקא קיבלו את זה די באפאתיות, כי זה לא נפעל עליהם כרעם ביום בהיר. כשמשה קוטליצקי ז"ל הקים את המפעל הייתה הרבה ציונות בסיפור, זה היה לפני האקזיט. באיזשהו שלב המפעל גדל והוא מכר אותו".

"אנשים מפחדים להתאגד" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
"אנשים מפחדים להתאגד"(צילום: הרצל יוסף)

לדברי העובד, ההנהלה הביעה אמפתיה למצב העובדים והבטיחה לסייע. "הם אמרו שיעשו את כל מה שאפשר כדי לעזור לנו למצוא עבודות. שהם יתקשרו עם חברות אחרות וינסו להעביר אליהן עובדים. הייתי רוצה להאמין שאכפת להם. אני באופן אישי התחלתי לחפש עבודה ברגע שקיבלנו את ההודעה, אני לא רוצה לחכות לסוף אפילו שיש לי אופק של חצי שנה פלוס".

 

עובד אחר האשים את ההנהלה בסגירת המפעל. לדבריו, "ההנהלה פה כשלה בכל תחום אפשרי, והמפעל מידרדר כבר שלוש שנים. זה מתבטא בביטולי משמרות, צמצום כוח אדם ועוד. העצב כאן מאוד גדול, מדובר במפעל שמעסיק 80% נשים, המון אימהות, בהן גם יחידניות ומשפחות קשות יום. כמעט כולם עובדים בשכר מינימום, כולל המנהלים. יהיה לאנשים מאוד קשה לחזור למעגל העבודה".

 

על אווירת הפחד שאופפת את המפעל אמר העובד: "אנשים מפחדים להתאגד כדי שלא יפוטרו עוד הרבה לפני. ברגע שהם רק יוציאו את המילה 'הסתדרות' - הם אוטומטית ימצאו את עצמם מחוץ לתמונה בהליך מאוד מהיר. זו הפרת חוזה מהצד של העובד. המפעל מאיים על העובדים ומזהיר אותם שלא יפתחו את הפה".

 

מחברת ג'ונסון קונטרולס נמסר בתגובה: "החברה אכן הודיעה על כוונתה להעביר את כל ייצור המערכות לגילוי חדירות ממתקן המותג 'ויסוניק' בקריית גת שבישראל למפעל ייצור בסין – דבר שישפיע על רובם של 400 העובדים בקריית גת עד סוף הרבעון השני של שנת 2018. החברה מבינה את הקושי שהחלטה זו תגרום לעובדים שלנו. עם זאת, ההחלטה התקבלה כדי לשרת טוב יותר את הלקוחות שלנו".

 

עוד אמרו בחברה כי "אנו נספק לעובדינו חבילות פרישה הוגנות ואנו מקווים שמאמצינו יעזרו להם לבצע מעבר חלק. החברה מכבדת את זכויות העובדים להתארגן ואינה מתערבת בכך בשום אופן, ולכן מטבע הדברים לא נאמר דבר לעובדים בנושא. ויסוניק תשמור על נוכחות בתל אביב, עם מרכז למחקר ופיתוח של חיישנים".

 

בהכנת הידיעה השתתף מתן צורי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
מפעל ויסוניק בקריית גת
צילום: הרצל יוסף
מומלצים