שתף קטע נבחר

סיאטל: הניו יורק של צפון מערב ארה"ב

יש משהו מאוד מיוחד בעיר הזו, סיאטל. היא רגועה, נקייה, האנשים בה נחמדים. תמצאו בה מוזיאונים מרתקים ופארקים רחבי ידיים עם הרבה מאוד מים. היא נחשבת גם לאחת מהבירות העסקיות של צפון ארה"ב, הבית של מיקרוסופט, אמזון וכמובן בואינג. האמת? אם היא לא הייתה כל כך רחוקה, היינו מחליפים אותה בקלות בניו יורק. בואו איתנו לסיבוב

גם לי היו נדודי שינה בסיאטל, ולא רק בגלל פערי השעות (עשר שעות לאחור מהשעה בישראל), אלא משום שרציתי לקום מוקדם בבוקר ולראות את הזריחה. התעוררתי במלון ב-5:00. על פי מפת מזג האוויר, הזריחה הייתה מתוכננת ל-6:00. כלומר, הייתה לי שעה לתפוס זווית טובה ולראות את השמש מבצבצת מבין הבתים במרכז העיר.

אלא שמבנה ה"דאון טאון" קצת הטעה אותי. הרחובות, שבנויים ממערב למזרח, או להפך, מזכירים קצת את רחובות סן פרנסיסקו. עלייה, ישורת, עלייה, ישורת, ולכן קשה מאוד לדעת היכן הם מתחילים והיכן נגמרים. מקו המים, ממש ליד שוק האיכרים, היה נראה כי המרחק עד למרומי העיר הוא משהו כמו חמש דקות הליכה. אבל ככל שהתחלתי לצעוד במעלה הרחוב, התברר לי שכדי להגיע לפסגה יש לעבור כשלושה קילומטרים.

סיאטל ממגדל קולומביה. ניו יורק של צפון מערב ארה"ב (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
סיאטל ממגדל קולומביה. ניו יורק של צפון מערב ארה"ב(צילום: דני שדה)

למזלי, סניף 7/11 שהיה במקום איפשר לי להצטייד בקפה ומאפה לפני שמצאתי את הספסל להתיישב עליו ולהמתין לשמש שתעלה. כי בסיאטל, שידועה כעיר שבה שולטים העננים, לתפוס את השמש זורחת זו משימה לא קלה. אם צולחים אותה - היא שווה ביותר. וזה קרה.

הגלגל הענק בעיר (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
הגלגל הענק בעיר(צילום: דני שדה)

מדריכי התיירות השונים מציגים את מגדל המחט, או בשמו Space Needle, כאטרקציית החובה בעיר. מדובר במגדל זהה כמעט לחלוטין לזה שיש במפלי הניאגרה, גובהו כולל האנטנה הוא 184 מטרים, גובה הקומה העליונה, זו של התצפית, הוא 158 מטרים. הכניסה אליו בתשלום שמשתנה לפי שעות היום. "אסור לוותר על האטרקציה הזו", יספרו לכם.

ה"מחט". יש תצפיות טובות יותר (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
ה"מחט". יש תצפיות טובות יותר(צילום: דני שדה)

אבל אני אומר שבהחלט כן, כי יש מגדל גבוה יותר: מרכז קולומביה, שנמצא בדאון טאון, בשדרה החמישית. זו של סיאטל כמובן, כן? גובהו 76 קומות. בקומה ה-73 (או בגובה 274 מטרים, אם תרצו) נמצאת התצפית. 360 מעלות שמהן רואים את העיר, את ההרים, את הפארקים ואת האגמים והרבה מעבר לכך. מגדל המחט, שנמצא צפונית ממנו, נראה כמו ילד מבויש, או במלים אחרות: ממש כמו מחט לעומת כידון. מלבד יתרון הגובה של מרכז קולומביה, יש לו עוד שני יתרונות חשובים. אין כמעט תור לעלות אליו - וזה חשוב מאוד. מלבד זאת, מחיר הכניסה זול משמעותית מזה של ה-Space Needle. בכניסה מחתימים לכם את היד ואתם יכולים לעלות בבוקר וגם בערב - באותו כרטיס.

כיוון שהמחיר למגדל זה מאפשר לכם לעלות אליו כמה פעמים במשך היום, כדאי להגיע בצהריים, לשוב לקראת השקיעה ולעלות שוב בלילה. הוא פתוח עד 11.

 

אטרקציית Space Needle: בבוקר ובערב תשלמו 19$ ובמהלך היום 29$. בני 65 ומעלה משלמים 16$ בבוקר ובערב ו-22$ באמצע היום. ילדים בני 12-5 משלמים באמצע היום 18$ ובבוקר ובערב 13$. מהתצפית הפנורמית רואים את כל העיר, את הים, הפארקים, האגמים וההרים. מחזה ממש מרהיב.

רחוב Broad מספר 400

 

מגדל קולומביה: 14.75$ למבוגר ו-9.75$ לבני 21-6 ולמבוגרים מעל גיל 65.

השדרה החמישית, מס' 701, קומה 73

 

בחזרה לילדות

לפני הרבה שנים, ואני מדבר על עשרות שנים, עמדה במרכז מנהטן בניו יורק חנות הצעצועים המפורסמת בעולם: שוורץ. היא אומנם הייתה חנות צעצועים ולכן הוגדרה כחנות לילדים, אבל המבוגרים נהנו לבלות בה שעות ארוכות, מעין חזרה לילדות. כמוה גם האטרקציה הבאה בסיאטל, מוזיאון MoPop, וכדאי שתשריינו עבורו כמה שעות טובות - בייחוד אם אתם מגיעים עם ילדים, אבל גם אם אתם מבוגרים שרוצים לחזור לילדות.

אחת מספינות החלל של "מסע בין כוכבים" (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
אחת מספינות החלל של "מסע בין כוכבים"(צילום: דני שדה)

חלק נכבד במוזיאון מוקדש לסדרה "מסע בין כוכבים". יש בו את ספינות החלל מהסדרה, מגוון רחב של כלי נשק חלליים, סרטונים וגם אפשרות להתחפש לרגע קט למשתתפים בסדרה וליצור סרטון קצר שבו אתם יורים, משמידים, מככבים ובקיצור הופכים לשחקנים על ספינת החלל המפורסמת.

 

בחלק אחר של המוזיאון תגלו תערוכה המוקדשת לג'ים הנסון, אחד המפיקים והבמאים הידועים בטלוויזיה, שלזכותו נזקפות כמה הצלחות מסחררות כמו "החבובות ו"רחוב סומסום". בתערוכה שנקראת "דמיון ללא גבולות" תוכלו לעקוב אחר עבודתו של הנסון, להביט בכ-20 בובות מהסדרות וגם להפוך לחלק ממשתפי הסדרה. קחו לכם את אחת הבובות ותהפכו ליוצרים בעצמכם.

תערוכת ג'ים הנסון (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
תערוכת ג'ים הנסון(צילום: דני שדה)
 

במוזיאון גם אגף המוקדש לעולם הגיטרה, עם פסל ענק היורד מהתקרה הגבוהה ועד הרצפה העשוי ממאות גיטרות. במקום יש תערוכה של גיטרות משנת 1770 ועד ימינו, ובהן גיטרות של כמה מוזיקאים מפורסמים כמו ג'ימי הנדריקס, אריק קלפטון ובוב דילן. במוזיאון יש עוד מתחמי תערוכות שונים ומרתקים וכן תערוכות מתחלפות.

 

MoPOP

כרטיסי כניסה משולבים למוזיאון וגם לתערוכה של ג'ים הנסון נעים מ-24$ לילדים ועד 33$ למבוגרים. אפשר לרכוש כרטיסים גם למוזיאון בלבד.

השדרה החמישית, 325N

 

אמנות הזכוכית

ממש בסמוך למוזיאון MoPOP נמצאת תערוכת עבודות הזכוכית הגדולה בעולם של דייל צ'יהולי, אמן הזכוכית הבינלאומי, שגם הציג כמה מעבודותיו בירושלים. המקום שבו מוצגות העבודות נקרא "צ'יהולי גן וזכוכית".

תערוכת צ'יהולי (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
תערוכת צ'יהולי(צילום: דני שדה)

צ'יהולי נחשב לאמן הזכוכית המפורסם ביותר בעולם, ועבודותיו מוצגות בכ-200 מוזיאונים ברחבי תבל. בשנת 1999 הוא פתח תערוכה במוזיאון מגדל דוד בירושלים, שכל העבודות שהוצגו בה נעשו במיוחד עבורה. זו הייתה התערוכה הגדולה ביותר שהוא עשה עד אז, והיא זכתה לפרסום בינלאומי ובשנה שבה הייתה פתוחה ביקרו בה יותר מ-1.3 מיליון אנשים - מספר שיא.

 

המבנה שבו מוצגת התערוכה בסיאטל הוא עצום. הוא מחולק לשמונה גלריות, ובמרכזן עומד "בית זכוכית". אור השמש שמשתקף בו משפיע על צבעי המוצגים. בנוסף לזה, כשם התערוכה, יש גם מוצגים שנמצאים בגן. השילוב בין הצבעים מרהיב. כל מבט על אותו מוצג יגלה לכם פרטים נוספים. אלה שנמצאים בגן רואים גם השתקפויות של מה שנמצא מסביב, כולל מגדל המחט המפורסם.

 

צ'יהולי Garden and Glass

כניסה: 18$ לילדים, 29$ למבוגרים. הגיעו לפני עשר בבוקר ותזכו להנחה של 10$ לכרטיס. יש גם כרטיסים משולבים עם עלייה למגדל המחט, למי שממש מתעקש לעלות לשם.

רחוב Harrison 305

 

האקווריום

מאז פתיחתו לפני כ-40 שנה ביקרו באקווריום של סיאטל קרוב ל-30 מיליון איש. הוא נחשב לאחד הגדולים בארצות הברית ולאחת האטרקציות הפופולריות ביותר במדינת וושינגטון. הוא מחולק לשש תערוכות, בהן "חלון על מי וושינגטון", "החיים על הקצה", "שונית האלמוגים השקטה", "ציפורים" ועוד. יש בו מאות סוגים של דגים ועופות מים, ויצורים ימיים כגון כרישים, דגי סלמון, כוכבי ים, כלבי ים, תמנונים ורבים אחרים. כמו כן הוא מציע סדנאות וצפייה בהאכלת הדגים.

Seattle Aquarium

כניסה: 27.95$ למבוגר, 17.95$ לבני 12-4.

רחוב Alaskan Way מספר 1483

 

Ballard Locks Park

ביקור מהנה נוסף, בעיקר במזג אוויר נאה, הוא בסכרים של תעלת באלארד, Ballard locks Park. מדובר בתעלה שמחברת בין אגם יוניון למפרץ ולאוקיינוס השקט. בגלל הפרשי הגבהים בין שני האגמים הוקמה תעלה עם סכרים. היאכטות נכנסות אליה מסכר פתוח, וכשהן נמצאות בפנים נסגר הסכר ומיד לאחר מכן נפתח הסכר מהצד השני ועושה השוואת מפלסים של המים.

היאכטות בהשוואת גובה המים (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
היאכטות בהשוואת גובה המים(צילום: דני שדה)

תהליך השוואת המפלסים די מהיר, אבל תהליך כניסת הספינות לתעלה, בייחוד בסופי השבוע, כשיש תנועה ערה של בעלי סירות ויאכטות, אורך זמן די רב, ומרתק לעמוד מהצד ולראות זאת. בצד של התעלה נמצאת גם תעלה מיוחדת למעבר של דגי סלמון. אם תרדו מתחת לפני האגם, תוכלו לצפות בהם דרך קיר זכוכית כיצד הם מתאמצים לנוע במעלה זרם המים החזק. כאמור, ביום יפה - אסור להחמיץ.

3015 NW 54th St, Seattle

 

שוק האיכרים

או Pike Place Market, כשמו כן הוא. תוכלו למצוא בשוק הזה פירות וירקות טריים וגם לא מעט דגים ופירות ים. יש בו גם גלריות לאומנות, בתי קפה ומסעדות. מומלץ להגיע אליו בשעות היום, כי בלילה כל הדוכנים סגורים. לעומת זאת, חלק מהמסעדות פתוחות בשעות הערב, והן מציעות מרפסות הנמצאות קרוב לקו המים. אפשר להתמקם בהן לארוחת ערב עם יין טוב ולהתענג על שקיעה מרהיבה. אם אתם ממש בעניין של אוכל, יש בשוק סיורי אוכל מעניינים. כדאי להירשם מראש.

 

אווירונים

חובבי הטיס יזכו ליהנות בסיאטל משני מתחמים של עולם התעופה. האחד הוא מפעל הרכבת המטוסים הענק של בואינג, הנמצא באוורט, כחצי שעה צפונית לעיר.

מפעל בואיג. חובה לחובבי התעופה (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
מפעל בואיג. חובה לחובבי התעופה(צילום: דני שדה)

אתם יכולים להירשם לסיור בן שעה וחצי במבנה הענק שבו מרכיבים מטוסים שונים ובהם דגמי 777 ו-787, והסיור כולל גם ביקור במרכז עתיד התעופה. עלות הסיור היא 25$ למבוגר ו-15$ לבני 15 ומטה. ואם כבר בעניין מטוסים, אל תחמיצו את מוזיאון התעופה, שבו תוכלו לראות את ראשוני המטוסים - ועד אלה של ימינו.

מוזיאון התעופה (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
מוזיאון התעופה(צילום: דני שדה)

בואינג 747 במוזיאון התעופה. גם לוגו אל על שם (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
בואינג 747 במוזיאון התעופה. גם לוגו אל על שם(צילום: דני שדה)

במוזיאון הזה יש מטוסים צבאיים, ספינות ורכב חלל, יש בו דגם של מטוס הקונקורד, את ה"איירפורס 1" כשהוא עוד היה מטוס בואינג 707, מטוס בואינג 747 עם דגלי המדינות שמחזיקות בו (גם של ישראל) ואפילו את מטוס הדרימליינר, מטוס החלומות, בואינג 787.

9404 E Marginal Way S, Seattle, WA 98108

כניסה: 12$ למבוגר, 7$ לילדים

 

Green Lake Park

כשמו כן הוא. פארק הטובל בהרבה ירק. במרכזו אגם שאפשר להקיפו בהליכה או ברכיבה על אופניים. יש בו כל מיני עופות מים ובעיקר יש בו הרבה שלווה. כאן תוכלו לבלות אחר צהריים שקט ורוגע.

 

הומלסים

ומילה על אחת התופעות המכאיבות בעיר השקטה הזו, המלאה בחסרי בית. אפשר לראות אותם בתחנות אוטובוס, בתחנות רכבת, בטרמינלים של ספינות המעבורת, בפינות הרחוב ועל הספסל בגן. הם חיים שם, ישנים שם, מסתובבים שם, וזה ממש לא נעים. עם זאת, לפחות מניסיון אישי, הם אינם מציקים ואינם נטפלים לעוברי האורח. אבל כשרואים חסרי בית, בכל מקום, קשה להישאר אדישים.

 

CITYPASS

הכרטיס העירוני של סיאטל משתלם ביותר אם תנצלו את כל האטרקציות שהוא מציע, ובהן מגדל המחט, מוזיאון הפופ, המוזיאון של צ'יהולי, האקווריום, גן החיות העצום וגם שייט.

ה"סיטי פס". שווה אם מגיעים לכל האטרקציות (צילום: דני שדה) (צילום: דני שדה)
ה"סיטי פס". שווה אם מגיעים לכל האטרקציות(צילום: דני שדה)

הוא עולה 74$ למבוגר ו-54$ לילדים והוא תקף לתשעה ימים מרגע שהשתמשם בו בפעם הראשונה.

 

תודה ללשכת התיירות סיאטל על הסיוע בהכנת הכתבה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים