שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תורם איברים נדבק בחיידק עמיד בהדסה; המושתלים נדבקו, אחד מהם מת
  משרד הבריאות פתח בחקירה לאחר שתורם איברים נדבק בשני חיידקים אלימים בזמן שאושפז בהדסה עין כרם. ארבעה מושתלים שקיבלו את איבריו לאחר מותו נדבקו בחיידק, ואחד מהם - מושתל הלב - נפטר

   

  צפו בדניאל קורסקוב ז"ל:

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מושתל לב מת וארבעה מושתלים במצב בינוני עד קשה לאחר שנדבקו בחיידק קטלני שהועבר אליהם מתורם האיברים: האיברים נתרמו מגופו של צעיר בן 20 שנהרג כהולך רגל ממשאית ואושפז בבית החולים הדסה עין כרם, שם ככל הנראה נדבק בשני חיידקים אלימים, אחד מהם עמיד, כך פורסם הבוקר ב"הארץ". משרד הבריאות פתח בחקירה.

   

  הכול החל לפני כשבועיים, לאחר שהולך רגל, דניאל קורסקוב בן ה-20, נפגע ממשאית. הוא פונה במצב אנוש לבית החולים הדסה עין כרם, שם אושפז לכמה ימים. לאחר שהוסבר לאימו ואחיו התאום שדניאל שרוי במוות מוחי, הסכימו השניים לתרום את איבריו להשתלה.

   

  דניאל ז"ל עם אמו ואחיו התאום, איגור. נדבק בחיידק העמיד במהלך האשפוז ( )
  דניאל ז"ל עם אמו ואחיו התאום, איגור. נדבק בחיידק העמיד במהלך האשפוז

   

  בדיקות שנערכו לו על פי פרוטוקול קבוע של תרומת איברים הראו תחילה כי הוא נדבק בחיידק קלבסיאלה פנאומוניה. זהו חיידק אלים אך בר טיפול והוא אינו מונע השתלת איברים על פי הפרוטוקול. בעקבות זאת החלו המועמדים להשתלה לקבל טיפול אנטיביוטי כדי שגופם יוכל להתמודד עם החיידק כשבגופם יושתלו האיברים הנגועים.

   

  ההשתלות יצאו לדרך, אלא שלפני הנצלת האיברים (הוצאת האיברים מגופו של התורם) נלקחו תרביות נוספות לבדיקה. ארבעה ימים לאחר ההשתלה התקבלו תוצאות המעבדה הנוספות מתרביות הכיח והשתן, ואלו הראו כי הנפטר נדבק גם בחיידק האלים אצינטובקטר. מדובר בחיידק-על, שמצוי בדרך כלל רק ביחידות לטיפול נמרץ בבתי חולים, והוא עמיד למרבית סוגי האנטיביוטיקה. פעמים רבות מתבטלת ההשתלה במקרים כאלה. אולם כאמור, התוצאות התקבלו לאחר שכבר הושתלו האיברים. 

   

  עם היוודע תוצאות המעבדה נלקחו תרביות מהמושתלים. אלו הראו כי הם אכן נדבקו בחיידק, ובבית החולים החלו במתן טיפול. אלא שבסוף השבוע האחרון נפטר מושתל הלב בן ה-53 מבית החולים בילינסון. ארבעה מושתלי איברים נוספים, שטופלו בבתי החולים בילינסון ואיכילוב, נמצאים במצב קשה עד בינוני, כולם נדבקו גם כן בחיידק העמיד.

   

  הדסה עין כרם. נדבקו בחיידק על (צילום: גיל יוחנן)
  הדסה עין כרם. נדבקו בחיידק על(צילום: גיל יוחנן)

   

  משרד הבריאות: "החיידק התגלה לאחר ההשתלה"

  גורם בכיר במשרד הבריאות אישר ל-ynet שהבדיקות הראשוניות לא הראו כי תורם האיברים נשא על גופו את החיידק אצינטובקטור, ועל כן נתקבל אישור לבצע את ההשתלה. עוד הוא אישר כי חיידק העל העמיד התגלה רק ימים אחדים לאחר שבוצעו ההשתלות. עם זאת, הוסיף, רוב הסיכויים שהנפטר נדבק בחיידק במהלך אשפוזו בבית החולים הדסה עין כרם. משרד הבריאות פתח בחקירת המקרה.

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "השתלות איברים הן ניתוחים בסיכון גבוה, כאשר מדובר בחולים קשים ביותר, חלקם בסכנת חיים מיידית. תהליך קבלת ההחלטות מתבצע בשטח, לעתים באופן מיידי בפרקי זמן קצובים ביותר. בנוסף לכך חולים אלו מקבלים מיד לאחר ההשתלה טיפול נגד דחייה, ולכן הם בעלי מערכת חיסונים מוחלשת ובסיכון גבוה לחשיפה לזיהומים.

   

  "המרכז להשתלות מקפיד על כך שחולים שמאושרים לתרומת איברים יעברו בדיקות לזיהום וכן נלקחות לאחר הירידה לחדר ניתוח לנטילת איברים מהתורם, בדיקות נוספות של תרביות שתוצאותיהן מתקבלות ימים אחדים לאחר ההשתלות, כדי לדעת אם יש צורך לשנות או להוסיף טיפול למניעת זיהומים. בעקבות האירוע המשרד יפתח בחקירת המקרה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תורם איברים נדבק בחיידק עמיד בהדסה; המושתלים נדבקו, אחד מהם מת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים