שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בעקבות הסערה: הוסרה תערוכת הפריטים הגנובים מאושוויץ
  מכללת בית ברל תסיר תערוכה שמציגה פריטים ממחנה ההשמדה אושוויץ, שלטענת הסטודנטית שיצרה אותה - נגנבו במהלך ביקור בפולין. לאחר הפרסום ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" היא זומנה לבירור משמעתי: "גניבת הפריטים מצביעה על חוסר רגישות ציבורית"

   

  רותם בידס. מכללת בית ברל הודיעה על הורדת התערוכה
  רותם בידס. מכללת בית ברל הודיעה על הורדת התערוכה

  בעקבות הסערה - מכללת בית ברל מסירה את התערוכה שמציגה פריטים גנובים מאושוויץ. מכללת בית ברל התייחסה היום (ב') לתערוכה של הסטודנטית רותם בידס, שהציגה בתערוכת הבוגרים פריטים שגנבה, לטענתה, ממוזיאון מחנה ההשמדה בפולין.

   

  בהודעה מטעם המכללה נכתב כי גניבת פריטים ממחנה השמדה מצביעה על חוסר רגישות ציבורית ואי הבנה של המשמעות הפלילית של המעשה. המכללה הורתה להוריד את התערוכה וזימנה את בידס לבירור משמעתי.

   

  מתוך התערוכה
  מתוך התערוכה

  בתערוכה הוצגו חלקים כמו זכוכיות וקעריות שלקחה בידס, דור שלישי לניצולי שואה, באחד מביקוריה באתר במסגרת חילופי סטודנטים בפולין. 


  דיקן הפקולטה לאמנויות במדרשה, ד"ר גבי קלזמר, תמך בתערוכה ואמר כי "המדרשה מחויבת לחופש יצירתי, תרבותי, לעמדות ותפיסות שונות, לריבוי קולות ולפלורליזם. המדרשה היא בית לאמנות, זה כוחנו ובזאת אנו עוסקים. זה עשיר ומורכב בו זמנית".

   

  בידס סיפרה בריאיון ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" כי היא מודעת לעובדה שהיא עברה על החוק ושגם מבחינה מוסרית עלולות לעלות אי אלו תהיות. לדבריה, היא מוטרדת מהעובדה שבעוד כמה שנים כבר לא יישארו ניצולים, ואקט הגניבה - מעבר לאמירה האמנותית - הוא תשובה לשאלה שעלתה בה: מה יישאר מהזיכרון כשלא תהיה עוד עדות חיה.

    

   

  לא מדובר בפעם הראשונה שאזרחים ישראלים עולים לכותרות עקב גניבת מוצגים מהמחנה. לפני כמה שנים הורשעו מוטי ודומיניק פוסלושני, בכיר בעיריית הרצליה ורעייתו, בגניבת פריטים מהמוזיאון שבמחנה ההשמדה. השניים, קרובים של ניצולי שואה, לקחו משם לטענתם סכו"ם חלוד ומספריים כמזכרת, ולאחר שנעצרו בנמל התעופה בקרקוב נגזר עליהם מאסר על תנאי וקנס כספי.

   

  בידס אינה מתחרטת על הגניבה. "הרגשתי שזה משהו שאני צריכה לעשות. מיליוני אנשים נרצחו על פי חוקי מוסר של מדינה מסוימת. ואם אלה החוקים, אני יכולה לבוא ולנהוג על פי החוקים שלי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בעקבות הסערה: הוסרה תערוכת הפריטים הגנובים מאושוויץ"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים