שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תינוקת בת 6 ימים נדבקה בווירוס מנשיקה; מצבה קשה

  וירוס ההרפס חדר לגופה, של התינוקת מאיווה שבארה"ב, כפי הנראה, משפתי אדם שנישק אותה, עבר אל מוחה וגרם לפגיעה אנושה. כעת היא מאושפזת במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומורדמת. הוריה פרסמו פוסט שגרר אלפי צפיות: אל תתנו לאנשים לנשק תינוקות בפנים

   

   

  אל תנשקו תינוקות רכים: הורים בארה"ב פונים בקריאה כי התינוקת שלהם נדבקה בווירוס הרפס 1 כפי הנראה בבגלל נשיקה. לדבריהם, הווירוס חדר לדמה ומשם למוח וגרם לפגיעה קשה. התינוקת אושפזה במצב אנוש כשהיא מונשמת ומורדמת ועדיין לא ידוע האם תשרוד את הזיהום.

   

  הזוג ניקול ושי שיפריט, תושבי איווה הבהילו את בתם בת 6 הימים לבית החולים שם חוברה למכשירי ההחייאה, לאחר שהתברר כי נדבקה בנגיף HSV1, ממשפחת נגיפי ההרפס הגורם לפצעונים מכאיבים בשפתיים, ועלול להתמקם בסיבי העצב ולהדביק את המוח.

   

  אושפזה במצב אנוש בגיל 6 ימים. התינוקת מריאנה ()
  אושפזה במצב אנוש בגיל 6 ימים. התינוקת מריאנה

    

  ב-1 ביולי ניקול ילדה את התינוקת בשם מריאנה. שישה ימים אחר כך הזוג נישא, שעתיים לאחר שהחליפו נדרים, הזוג הטרי הבחין שמשהו אינו כשורה עם בתם.

   

  בני הזוג עזבו מוקדם את האירוע ונסעו עם בתם הטרייה לבית החולים לילדים דה-מואן, שם גילו כי מריאנה נדבקה בווירוס קטלני בשם מנינגיטיס HSV1 הנגרם על ידי הרפס. לדברי הרופאים, זה קרה מנשיקה מאדם הנושא את פצעי ההרפס בשפתיים, אך לא ברור האם הפצע היה פתוח.

   

  "התינוקת נגעה באנשים ואז הכניסה את אצבעותיה שנגעו בהם לתוך פיה", סיפרה האם ניקול. זוג ההורים נבדקו ונמצאו שליליים לנוכחות הווירוס בגופם.

   

  מצבה של התינוקת הידרדר במהירות. בתוך שעתיים, היא הפסיקה לנשום וסבלה מקריסת איברים אולם הרופאים הצליחו לייצב אותה. השבוע, מצבה הוחמר שוב והיא הוטסה לבית החולים לילדים באיווה ליחידה לטיפול נמרץ מתוגברת. כרגע היא מחוברת למכשירי החייאה. 

   

  בטקס חתונתם, הוריה הבחינו שמשהו לא בסדר ()
  בטקס חתונתם, הוריה הבחינו שמשהו לא בסדר

   

  לאור ההידרדרות במצבה, ביקשו הוריה להזהיר הורים אחרים וכתבו פוסט נרגש: "שימרו על התינוק מבודד בימים הראשונים לאחר הלידה, אל תיתנו לאנשים זרים לבקר אותם, ודאו שהאורחים שוטפים את הידיים באופן שוטף, ואל תאפשרו לאף אחד לנשק את התינוק. אם הם רוצים להרים את הילד, ודאו שהם מבקשים את רשותכם".

   

  רופאי הילדה אמרו כי התינוקת תיאלץ כפי הנראה להישאר מאושפזת במשך חודש, זאת משום שההדבקה בווירוס כבר נעשתה ויש לצפות לנזקים לטווח ארוך, אם היא תשרוד.

    

  ההורים נבדקו, אך לא נמצאה נוכחות הווירוס בדמם ()
  ההורים נבדקו, אך לא נמצאה נוכחות הווירוס בדמם

   

  נדבק בנגיף ההרפס במהלך ברית המילה 

  נגיף ההרפס הוא נגיף השכיח בחלל הפה, אך מצב בו תינוק נדבק בנגיף הינו מסוכן ביותר. הסיבה: הנגיף חודר לזרם הדם תחת המערכת החיסונית הפגיעה של הרך הנולד, ועלול לגרום לזיהום קטלני בדם ובמוח.

   

  מאז שנת 2000 נרשמו קרוב ל-30 מקרי הדבקה של תינוקות בהרפס, כתוצאה ממציצת הדם בפה המוהל. עם זאת, ההשערות הן שתינוקות רבים נוספים נדבקו.

   

  בשנת 2012 מת תינוק כתוצאה מהדבקה כזו. התינוק הובהל לבית החולים מימונידס שבברוקלין ובדיקות העלו כי הוא נדבק בנגיף "הרפס סימפלקס סוג 1", השכיח לאחר ברית מילה בה נערכת מציצת דם בקשית מהחתך.

   

  בישראל מתרחשים מדי שנה כעשרה אירועים חריגים כתוצאה מברית מילה, רובם המוחלט נוגעים לדימום מוגבר לאחר הברית. כל מקרה כזה מחייב פנייה דחופה לחדר המיון ודיווח למשרד הבריאות.

   

  לפני כשבע שנים הורה משרד הבריאות למנהלי בתי החולים לתלות שלטים במחלקות היולדות, המיידעים הורים המעוניינים בכך ברשימת המוהלים המוסמכים ורשימת הרופאים הכירורגים המבצעים גם ברית מילה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התינוקת מחוברת למכשירי החייאה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים