שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המדריך: כל הדרכים להקים משפחה - וכמה עולה כל אופציה

  כמה יעלה לכם הליך פונדקאות? ומהן הבדיקות שתצטרכו לעשות לפני מהלך של הורות משותפת? בעקבות הודעת המדינה כי לא תעניק להורים להט"בים את הזכות החוקית לאמץ ילדים, מדריך מפורט על האפשרויות שעומדות בפניהם לממש את הזכות הבסיסית של כל אדם באשר הוא - להיות הורה

   

   

   

  "ניתנת עדיפות באימוץ לזוג שהם גבר ואישה": כך נכתב השבוע בהודעת המדינה לבג"ץ בתשובה לעתירה שהגישה עמותת "אבות גאים" בבקשה להתיר לזוגות גאים להיות הורים מאמצים על פי חוק.

   

  ההודעה, שאותה ניסחו משרדי המשפטים והרווחה, עוררה תגובות נזעמות בכל קצוות האוכלוסייה ובעיקר בקרב ארגונים להט"בים, שטענו כי הקביעה שזוגות הטרוסקסואלים הם הורים טובים יותר מעצם היותם הטרוסקסואלים היא לא רק מפלה ולא שוויונית, אלא גם בלתי מבוססת, מיושנת ולא עולה בקנה אחד עם ערכי הליברליות שישראל מתיימרת להציג.

   

  עם זאת, בשנים האחרונות מתרחבת ההכרה החוקית והתרבותית במשפחות מסוגים שונים. שיעור הפריון הכולל בישראל הוא הגבוה ביותר במדינות ה-OECD. הצורך בילדים הוא חלק בלתי נפרד מההוויה הישראלית ויש לכך מקורות היסטוריים, פסיכולוגים וחברתיים רבים. ברוח הוויה זאת, להט"בים רבים בישראל רוצים להקים משפחה.

   

  לאור זאת, המכון לפריון במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) גאה לסייע לזוגות או יחידים מקהילת הלהט"ב להקים משפחה. במסגרת עבודתנו אנו נחשפים לשאלות רבות שמטרידות להט"בים בתחילת דרכם להורות.

    

  איך מתחילים? למי זה מתאים? האם כדאי לפנות לייעוץ רפואי ולאיזה רופא צריך לגשת? מהם טיפולי הפוריות המתאימים? האם אפשר לעשותם בארץ? האם הטיפולים ניתנים במסגרת סל שירותי הבריאות? מהן העלויות? כיצד להתמודד עם מגוון מחשבות ורגשות שעולים סביב התהליך?

   

  צוות רופאות ורופאים מהמכון לפריון ומהמכון הגנטי ריכזו את כל מה שצריך לדעת לפני שניגשים להליך. כל הכתוב מוגש כמידע כללי ואינו מחליף ייעוץ עם גורם רפואי מוסמך או ניתן כהמלצה על טיפול זה או אחר.  

   

   

  הורות משותפת היא מעמד שבו גבר ואישה בוחרים להביא ביחד ילד לעולם שלא במסגרת של מערכת יחסים זוגית.

  • נשים לסביות יחידניות או בזוגיות.

  • גברים הומוסקסואלים יחידניים או בזוגיות.

  • טרנסג'נדרים/טרנסג'נדריות (MTF או FTM).
   

  טיפול הפוריות הנפוץ ביותר במקרים של הורות משותפת הוא הזרעה תוך-רחמית. כך בני הזוג יכולים להשיג היריון ללא קיום יחסי מין. בטיפול ההזרעה מוזרקת דגימת תאי זרע ישירות לחלל הרחם באמצעות צינורית סטרילית, בתהליך הדומה לבדיקה גינקולוגית רגילה.

   

  לתזמון מדויק של יום ההזרעה צריך לדעת את מועד הביוץ, ולשם כך עורכים מעקב ביוץ באמצעות בדיקת רמות אסטרדיול בדם ובדיקת התפתחות הזקיקים בשחלה באולטרסאונד. כדי להגביר את הסיכוי להפריה ולהבטיח הבשלה של יותר מביצית אחת במועד הביוץ אפשר לקבל טיפול הורמונלי לשם השראת ביוץ.

  ביום הביוץ הגבר נותן דגימת זרע לצורך הכנתה במעבדה לטיפול ההזרעה. בדגימה מתבצעת רחיצת זרע (פעולה המוכרת גם כהשבחת זרע או שטיפת זרע). בתהליך זה מופרדים תאי הזרע האיכותיים ביותר מנוזל הזירמה ומורחפים במדיום ביולוגי סטרילי המתאים לסביבת הרחם. הזרע המורחף מוחדר לרחם בעזרת צינורית סטרילית בידי הגינקולוג/ית.

   

  • קודם כול חותמים על הסכם שחתום על ידי עורך דין וכולל פרטים כמו הצהרה של הגבר כי הוא מודע לחובותיו כלפי היילוד והצהרת שני הצדדים כי ההסכם לא נעשה כנגד תמורה כספית. 

  • לאחר ההסכם יש לבצע בדיקות מתאימות לשני בני הזוג, בהן בדיקות דם מקיפות, כדי לשלול מצב רפואי שעלול לסכן את ההיריון או להשפיע על הסיכויים להשיגו.

  • הגבר והאישה צריכים לבצע את בדיקה סרולוגית (בדיקה שמגלה אם נדבקו בגורם זיהום). 

  • מומלץ לבצע סקר גנטי (יפורט בהמשך) לאחד מבני הזוג לפחות, כדי לשלול אפשרות לנשאויות של מחלות על רקע גנטי.

   

  כששני ההורים אינם בני זוג. הורות משותפת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כששני ההורים אינם בני זוג. הורות משותפת(צילום: shutterstock)

   

  • האישה צריכה לבצע בדיקת פרופיל הורמונלי - בדיקת דם שנערכת על פי רוב ביום השלישי למחזור ומטרתה לבדוק את רמות ההורמונים בדם החשובים לפוריות.

  • לגבר מומלץ לבצע בדיקת זרע. זוהי בדיקה פשוטה שנועדה להעריך את כמות תאי הזרע בדגימה, כושר תנועתם וצורתם (מורפולוגיה). אם הבדיקה אינה תקינה, ייתכן ויומלץ טיפול פוריות בהפריה חוץ-גופית.  

  • עם השלמת כל הבדיקות הנדרשות יש לקבוע תור לרופא פריון מומחה במרפאה לפריון הגבר במכון לפריון לשם פתיחת תיק. יש להגיע לפגישה עם אמצעים מזהים, העתק של הסכם ההורות והעתק של תוצאות הבדיקות.

  את כל התהליך, מתחילתו עד סופו, אפשר לבצע ביחידה לפריון הגבר במכון לפריון. מבוטחי כל קופות החולים יכולים לבקש ולקבל טפסי התחייבות עבור כל השירותים הכלולים בתהליך. כל התעריפים הם תעריפי משרד הבריאות ועשויים להשתנות בהתאם למדד המחירים לצרכן.

   

  • בדיקת זרע: 178 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות לגבר. קוד משרד הבריאות: 89320.

  • פתיחת תיק - "ביקור רופא מומחה": 271 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות לגבר, קוד משרד הבריאות 99242.

  • רחיצת זרע והכנתו להפריה מלאכותית: 287 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות לגבר, קוד משרד הבריאות 58323.

  • הזרעה תוך-רחמית: 201 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות לאישה, קוד משרד הבריאות 58322.

   

  תרומת זרע היא מתן זרע מגבר אנונימי לאישה שאינה בת זוגו לצורך השגת היריון. הבאת ילד לעולם מתרומת זרע הפכה לפתרון מקובל ונגיש להקמת משפחות חדשות ומאושרות.

   

  • נשים לסביות יחידניות או בזוגיות.

  • גברים טרנסג'נדרים (FTM).


  על פי הנחיות משרד הבריאות, תרומת זרע מתורם ישראלי היא אנונימית. הפרטים על התורם אינם מזהים וכוללים פרטים כלליים כגון מוצא אב ואם, תחום עיסוק, גובה, גוון עור, צבע שיער, צבע עיניים ותחביבים. לנשים וזוגות המתקשים להתמודד עם תרומת זרע אנונימית או מעדיפים תורם זרע לא ישראלי כדי להקטין את הסיכוי למפגש עתידי של אחאים - יש אפשרות לייבא מנות זרע מחו"ל.

    

  יש כמה בנקי זרע בחו"ל המאושרים על ידי משרד הבריאות לייבוא מנות זרע לצורך טיפול בארץ. במרבית בנקי הזרע בחו"ל המידע על תורם הזרע רחב יותר וכולל גם תמונת ילדות, ריאיון קולי מוקלט והערכת צוות המבוססת על מבחני אישיות. בחלק מבנקי הזרע אפשר לבחור ב"תורם פתוח" (תורם לא אנונימי). התורם ה"פתוח" מבטיח להיענות לפנייה אחת לפחות של הצאצא עם הגיעו לגיל 18.

   

  נשים לסביות יחידניות או בזוגיות. תרומת זרע (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  נשים לסביות יחידניות או בזוגיות. תרומת זרע(צילום: shutterstock)
   
  • תחילה יש לבצע בדיקות מתאימות הכוללות בדיקות דם מקיפות, פרופיל הורמונלי ובדיקת פאפ, כדי לשלול מצב רפואי שעלול לסכן את ההיריון או להשפיע על הסיכויים להשיגו.  

  • כמו כן מומלץ לבצע סקר גנטי (יפורט בהמשך) לצורך בחירת התורם המתאים ביותר.

  • לנשים בזוגיות לסבית המעוניינות להיכנס להיריון מאותו תורם הזרע - מומלץ לבצע ביחד את הבדיקות המקדימות כדי שיוכלו לבחור בתורם המתאים לשתיהן.

  • לאחר השלמת כל הבדיקות הנדרשות יש לקבוע תור לפגישה עם מנהל בנק הזרע במכון לפריון לשם פתיחת תיק והתאמת תורם זרע. יש להגיע לפגישה עם אמצעים מזהים והעתק של תוצאות הבדיקות.
   

  • פתיחת כרטיס נתרמת בבנק הזרע - "ביקור רופא מומחה" - 271 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות, קוד משרד הבריאות 99242. 

  • עלויות מנות זרע – משולם באופן פרטי ללא השתתפות קופת החולים: 900-800 שקלים למנת זרע של תורם ישראלי, 1,800-1,300 שקלים למנת זרע של תורם אנונימי מחו"ל (ברכישת 10-5 מנות)

  • 3,500-2,200 שקלים למנת זרע של תורם פתוח מחו"ל (ברכישת 10-5 מנות).

  • לנשים המעוניינות לשריין מנות להרחבת המשפחה בעתיד או לשימוש בת הזוג, עלות השימור היא 330 שקלים לשנה עבור כל 5 מנות. 

  • מעקב ביוץ - ניתן לבצע בקופת החולים בקהילה ללא עלות או במכון לפריון (משולם באופן פרטי).

  • ביום ההזרעה יש להמציא שני טפסי התחייבות:

  רחיצת זרע והכנתו להפריה מלאכותית - 287 שקלים. קוד משרד הבריאות 58323.

  הזרעה תוך-רחמית: 201 שקלים. קוד משרד הבריאות 58322.

  • תעריפי משרד הבריאות עשויים להשתנות בהתאם למדד המחירים לצרכן.

   

   

  פונדקאות היא השתלת ביצית מופרית ברחם של אישה שמסכימה לשאת את ההיריון ולמסור את התינוק לאחר שייוולד. חוק הפונדקאות בישראל קובע כי לאם הפונדקאית לא יהיה כל קשר, גנטי או אחר, לילד שייוולד.

   

  החוק הישראלי המסדיר פונדקאות מגדיר את הזכאים לפונדקאות כגבר ואישה שהם בני זוג בלבד. מכאן שזוגות להט"בים אינם יכולים להשתמש בשירותי פונדקאות בישראל והם נאלצים לעשות זאת בחו"ל. ההוצאה הכספית עבור הבאת ילד לעולם בדרך זו עלולה להגיע עד למאות אלפי שקלים. העלות הכוללת משתנה לפי המדינה שבה רוצים לבצע את התהליך, בהתאם למסלול הטיפולים הנבחר ובהתאם לעמלות שגובות הסוכנויות השונות. יש לזכור שמעבר לעמלה שגובות הסוכנויות עבור שירותי התיווך למאגר התורמות, הפונדקאיות ולקליניקות הפוריות, הן נהנות מעמלות עבור תוספות שונות למסלולי הטיפול הניתנים לבחירה בקליניקה.

   

  לא מתאפשרת לזוגות גאים בישראל. פונדקאות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא מתאפשרת לזוגות גאים בישראל. פונדקאות(צילום: shutterstock)

  • גברים הומוסקסואלים יחידנים או בזוגיות.

  • טרנסג'נדרים/טרנסג'נדריות (MTF או FTM).

  • נשים לסביות שמסיבה כלשהי אינן יכולות לשאת היריון.
   

  • כדי להתחיל בתהליך אפשר לפנות לאחת מסוכנויות הפונדקאות בישראל המתמחות בפונדקאות ליחידנים וזוגות להט"בים, או לפנות באופן ישיר לסוכנויות פונדקאות ולקליניקות פריון בחו"ל. מומלץ לבחון היטב כמה פרטים חשובים:

  1. איכות הקליניקה - נמדדת לפי התעדה, אחוזי הצלחת ההפריות ואחוזי לידת תינוק בריא.
  2. רופא או רופאת הפריון - האם הם בעלי ניסיון מוכח?

  3. מסלול הטיפול המוצע - מה הוא כולל? מהן הבדיקות הכלולות בתהליך? מהו מספר הניסיונות להחזרת עוברים הכלול במחיר?

  4. סוכנויות הפונדקאות בארץ ובחו"ל מציעות מסלולי טיפול עמוסים בפרטים ובמונחים מקצועיים. סביר להניח שאדם ללא רקע מהתחום יעדיף ללכת על המסלול ה"בטוח" והיקר יותר מפאת חוסר הבנה בסיסית בתהליך. לכן מומלץ לפנות לייעוץ עם רופא פריון כדי לקבל מענה על שאלות רבות שעולות בתהליך, כמו:

  • באיזה מסלול לבחור? האם כדאי "לפרק" את המסלול ולהרכיב חבילה מותאמת אישית?

  • על מה אפשר לוותר?

  • האם יש צורך לטוס לקליניקה ולהקפיא שם את הזרע או שאולי ניתן וכדאי לעשות זאת בארץ?

  • מה זה PGS? מה זה אמבריוסקופ? מהו הערך המוסף (אם בכלל יש) של השימוש בטכנולוגיות הללו?

  • במכון לפריון ניתן להתייעץ עם רופא מומחה לפריון, לקבל הסבר על טיפולי הפריון המוצעים ולדון לגבי הכדאיות בבחירת החבילה המתאימה ביותר. כמו כן ניתן לבצע את בדיקת הזרע הנדרשת לצורך בירור פוריות ראשוני ובנוסף להקפיא את הזרע בארץ ולשלוח אותו בשילוח מיוחד לחו"ל - פעולה שיכולה לחסוך אלפי דולרים על טיסות, שהייה בחו"ל, נסיעות, ימי היעדרות מהעבודה וכמובן תשלום לקליניקה עבור פעולת ההקפאה.

   

  כאמור, עלויות תהליך הפונדקאות הן גבוהות ומסתכמות במאות אלפי שקלים, ועד שתוסדר חקיקה פרו-להט"בית בעניין, ההורים המועדים הם שימשיכו לממן את העלויות. עם זאת, אפשר לחסוך חלק מהעלויות וההוצאות באמצעות ביצוע הקפאת הזרע ושליחתו לחו"ל, ביצוע חלק מהבדיקות הנדרשות בארץ וכמובן בחירה מושכלת ונכונה במסלול המתאים ביותר.


  את הפעולות שנזכרו ניתן לבצע ביחידה לפריון הגבר במכון לפריון. מבוטחי כל קופות החולים יכולים לבקש ולקבל טפסי התחייבות עבור חלק מהשירותים הכלולים בתהליך:

  • פתיחת תיק - "ביקור רופא מומחה": 271 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות לגבר, קוד משרד הבריאות: 99242.

  • בדיקת זרע: 178 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות לגבר, קוד משרד הבריאות: 89320.

  • הקפאת זרע: 839 שקלים לכל דגימת זרע שניתנת להקפאה.

  • הטסת הזרע: 1,000-700 דולרים (משולם באופן פרטי). המחיר הוא עבור משלוח, כך שניתן לשלוח דגימות זרע מוקפאות של 4-1 גברים.

  • תעריפי משרד הבריאות עשויים להשתנות בהתאם למדד המחירים לצרכן.

   


  תהליכי התאמת המין לאוכלוסייה הטרנסג'נדרית, הכוללים טיפולים הורמונליים וניתוחים שונים, עלולים לפגוע בפוריות, ולפיכך ההמלצה כיום היא לשמר פריון לפני התחלת הטיפולים להתאמת המין.

  יש מצבים שיכולים לפגוע בייצור הזרע (באשך) או הביצית (בשחלה) באופן בלתי הפיך. מטרת שימור הפריון היא לשמר (באמצעות הקפאה) את הזרעים או הביציות לפני חשיפתם למצבים הפוגעים בהם, וזאת כדי לאפשר מימוש הורות ביולוגית בעתיד.

  • נשים טרנסג'נדריות (MTF) - הקפאת זרע.

  • גברים טרנסג'נדרים (FTM) - הקפאת ביציות.

  מצבים מסוימים עלולים לפגוע בפוריות. שימור פריון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מצבים מסוימים עלולים לפגוע בפוריות. שימור פריון(צילום: shutterstock)
   

  התחלתי ליטול את ההורמונים להתאמת מין. האם אפשר לשמור פריון גם במצב זה?

  שימור זרע: חשיפה ממושכת של האשכים לאסטרוגן פוגעת באופן ברור בייצור הזרע. אם התחיל כבר הטיפול ההורמונלי, יש להפסיקו לפחות לשלושה חודשים לפני תהליך שימור הזרע כדי לחדש את ייצור הזרע.


  שימור ביציות: ההשפעה של טיפול ממושך עם טסטוסטרון על תפקוד השחלות אינה ברורה (גורם לחוסר ביוצים והפסקת הווסת). בדרך כלל ההשפעה הפיכה עם הפסקת נטילת הטסטוסטרון. אם התחיל כבר הטיפול ההורמונלי, ההמלצה היא להפסיקו לפני תהליך שימור הביציות.

  שימור זרע: כדי להתחיל בתהליך יש לקבוע תור לרופא פריון מומחה במרפאה המגדרית ביחידה לפריון הגבר במכון לפריון לשם קבלת ייעוץ וביצוע שימור הזרע. יש להביא לפגישה תוצאות של בדיקות הדם הבאות:

  1. HBsAg, HBsAb, Anti HCV

  2. VDRL

  3. HIV

   

  שימור ביציות: תהליך שימור ביציות מחייב השראת ביוץ ושאיבת ביציות לפני הקפאת הביציות. כדי להתחיל בתהליך יש לקבוע תור לרופא פריון מומחה במרפאה המגדרית במכון לפריון לשם קבלת ייעוץ והפניה לבדיקות מתאימות, הכוללות בין היתר בדיקות דם מקיפות, בדיקת שד, בדיקת פאפ וסקר גנטי.

   

  שימור זרע: את כל התהליך, מתחילתו עד סופו, ניתן לבצע ביחידה לפריון הגבר במכון לפריון.

  פתיחת תיק - "ביקור רופא מומחה": 271 שקלים. מבוטחי כל קופות החולים יכולים לקבל טופס התחייבות. קוד משרד הבריאות: 99242.

  הקפאת זרע: 839 שקלים לכל דגימת זרע שניתנת להקפאה.

  שמירת זרע קפוא: 1,008 שקלים ל-15 קשיות (אופן האחסון של זרע מוקפא) לשנה.

   

  שימור ביציות: את כל התהליך מתחילתו עד סופו ניתן לבצע ביחידה להפריה חוץ-גופית במכון לפריון.

  פתיחת תיק - "ביקור רופא מומחה": 271 שקלים. מבוטחי כל קופות החולים יכולים לקבל טופס התחייבות עבור "ביקור רופא מומחה".

  הקפאת ביציות: 10,000 שקלים למחזור טיפול ראשון, 7,500 שקלים למחזור טיפול שני (התמחור לא כולל תרופות).

  תעריפי משרד הבריאות עשויים להשתנות בהתאם למדד המחירים לצרכן.

  לכל אדם המתכנן היריון עתידי מומלץ לבצע הערכה ובדיקות סקר גנטיות כדי להקטין את הסיכון לילד שנושא מחלה קשה על רקע גנטי – גם אם אין היסטוריה משפחתית של כל מחלה או בעיה.

   

  לפחות הורה ביולוגי אחד צריך להיבדק. סקר גנטי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לפחות הורה ביולוגי אחד צריך להיבדק. סקר גנטי(צילום: shutterstock)
  ההמלצה היא שלכל הפחות הורה ביולוגי אחד ייבדק (אם כי ניתן לבדוק את שניהם, כמובן). אם הורה ביולוגי נמצא נשא - יש לבחור את תורם הזרע או תורמת הביצית בהתאם כדי להימנע ממחלה בצאצאים. ההמלצה היא לכל הפחות לבצע בדיקות של מחלות השכיחות על פי מוצא ההורה הביולוגי.


  יש בדיקה אחת (תסמונת ה-X השביר) שאותה רק האם או תורמת הביצית יכולות לבצע.

   

  • מומלץ לבצע בדיקות שבמימון משרד הבריאות, על פי מוצא ההורה, במכון הגנטי באיכילוב, בימים ובשעות הייעודיות לכך. הבדיקה היא בחינם, יש לתאם הגעה מראש. בנוסף, ניתן להרחיב לבדיקות נוספות השכיחות במוצא ההורה, דרך קופת חולים (מסובסד) או במכון הגנטי, עם טופס התחייבות מתאים.

  • יש כיום בדיקות סקר רחבות יותר, הבודקות מאות מחלות. בדיקות אלה מבוצעות כיום באופן פרטי בעלויות הנעות בין 5,000-3,000 שקלים וגם אותן ניתן לבצע לפני ההיריון. להתאמה הטובה ביותר של תורם הזרע או תורמת הביציות - אפשר לבקש שגם הם יבצעו את הבדיקות האלה.

  • אם ידוע על מחלה גנטית במשפחה, או שההורה הביולוגי נמצא נשא למחלה בבדיקת סקר וכן בכל מצב של התלבטות לגבי אופי והיקף הבדיקות הגנטיות לפני התחלת התהליך או תוך כדי ההיריון – מומלץ לפנות לייעוץ גנטי. ניתן לקבוע תור למכון הגנטי לייעוץ פנים אל פנים עם יועצת גנטית מוסמכת. מתבצע עם טופס התחייבות מקופת חולים.

   

  ההחלטה להפוך להורים היא אחת ההחלטות החשובות בחייכם. אתם בוודאי חדורי מוטיבציה ומעוניינים בהצלחת התהליך, אך אולי גם מוצפים חששות. מה צופן התהליך? כיצד תגיבו - כיחידים, כזוג? איך מנהלים חיים לצד הטיפולים? ואולי אתם כבר מתלבטים לגבי שאלות על ההורות העתידית שלכם? שלל הרגשות שעולים בכם יכולים להתחלף במהירות, להפתיע ולבלבל.

   

  אתם יודעים שתידרשו לאורך רוח ולאמונה. המצב הצפוי ביותר הוא שיעלו בכם רגשות מעורבים – חלקם מוכרים וחלקם חדשים: ציפייה, התרגשות, עצב וחרדה. סביר להניח שיהיו ימים בהם תחושו מלאי תקווה, ואחרים שבהם תוצפו בתסכול וייאוש.

  התחושות הללו אופייניות למצבי לחץ, ותהליך של טיפולי פריון בהחלט עלול להיות מלחיץ. אנו רואים חשיבות רבה בפתיחת הסוגיות הללו במרחב רגשי עם איש מקצוע, על מנת שתוכלו לפתוח את הלב ולחשוב ביחד על המשמעות של ההחלטה להיות הורים, על השלכות לעתיד ועוד.

  בין תקווה לייאוש. חלום ההורות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בין תקווה לייאוש. חלום ההורות(צילום: shutterstock)


   

  כדי להקל עליכם את התהליך, המכון לפריון מעמיד לרשותכם סיוע של פסיכולוגית המתמחה בתחום הפריון וגם בעבודה עם הקהילה הגאה.

  יש מגוון דרכים להיעזר בפסיכולוגית: ניתן להגיע לפגישות חד-פעמיות או לתהליך ארוך טווח, ניתן להגיע לפגישות יחידניות, זוגיות או קבוצתיות. הכול לפי הצורך שלכם.

  • טיפול פרטני: המסגרת הטיפולית האינטימית יותר מותאם הטיפול לצרכים האישיים של המטופל. במקרים מסוימים מפגש כזה יכול לסייע בהעלאת מחשבות, דילמות וקונפליקטים הנוגעים ומתעוררים בין היתר בגלל תהליך טיפולי הפוריות, ושאולי הם מתאימים יותר לשיחה בארבע עיניים.

  • טיפול זוגי: מאפשר לזוגות מטופלים להתכנס למפגש זוגי שבו ניתן לשוחח, להקשיב ולשתף זה את זה במחשבות ובקשיים העולים בתוך המסע של טיפולי הפוריות. לפעמים התחושות של בני הזוג דומות, ופעמים רבות הן שונות ואולי מעלות חשש שהשוני יגרום לחץ ומעמסה על הזוגיות. שיחות זוגיות יכולות לסייע בתקשורת הזוגית, לתת ביטוי לההתמודדות השונה ולהחזיר תחושות של אינטימיות ושותפות, שהכרחיות לצליחת התהליך המורכב של הטיפולים.

  • טיפול קבוצתי: פעמים רבות מטופלי פריון חווים תחושות לא פשוטות במסע הארוך. קבוצה מאפשרת לחוש את ה"ביחד", להקשיב למטופלים אחרים, המתמודדים עם אותם קשיים, אך לפעמים בדרכים אחרות. השיתוף מהדהד את המחשבות הפנימיות וגם מרחיבה את המקום להתמודדות רגשית ומאפשרת לגבש דרכי התמודדות שונות ומגוונות יותר. בקבוצה גם שמים דגש מיוחד על הקמתה של רשת תמיכה חברתית. תחושת השייכות והחיזוק החברתי מסייעים להגביר את תחושת הערך העצמי ולגבש את הזהות החיובית כהורים להט"בים לעתיד.

  • אנו מאמינים כי טיפולים פרטניים/זוגיים/קבוצתיים, המותאמים לצורכי המטופלים, מסייעים ביותר למטופלים, מפחיתים תחושות של בדידות ושל תסכול שעלולים לחוות במהלך הטיפולים ובסופו של דבר מאפשרים מעבר טוב יותר להורות, יחידנית או זוגית.

   

  ביקור הערכה ראשוני: 192 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות: L9611.

  פגישות נוספות: 147 שקלים. ניתן להמציא טופס התחייבות: L9612.

   

  השתתפו בהכנת הכתבה:

  • ד"ר ברדה שימי, מנהל המעבדה לפריון הגבר ובנק הזרע במכון לפריון, איכילוב
  • ד"ר אמיר לוי הדר, גינקולוגית בכירה, מנהלת מרפאה מגדרית במכון לפריון, איכילוב
  • ד"ר רכס עדי, רופאה בכירה במכון הגנטי, איכילוב
  • גב' קדוש–קובלסקי ג'ודית, פסיכולוגית קלינית במכון לפריון, איכילוב

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כל מה שצריך לדעת כדי להיות הורים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים