שתף קטע נבחר

"אתה עוד תהיה רב גדול": ציון ברוך תלמיד חכם

האירוע: שיעור לעילוי נשמתה של חנה, אימו של ציון ברוך, שנערך בשבוע שעבר במלאות שלושים לפטירתה. המקום: ביתו של השחקן והבדרן. המרצה: הרב זמיר כהן, מגדולי הרבנים המחזירים בתשובה, שקבע באופן חד-משמעי: "אתה עוד תהיה רב גדול". הכול בגלל שאלה של תלמיד חכם, הרב (לעתיד) ציון ברוך

 

מצד אחד – השחקן והבדרן ציון ברוך. מצד שני – הרב (והבדרן) זמיר כהן. האירוע: שיעור לעילוי נשמתה של חנה, אימו של ברוך, שנערך בשבוע שעבר במלאות שלושים לפטירתה בביתו של ברוך, בהשתתפות קרובים וחברים. הקביעה החד-משמעית: "אתה עוד תהיה רב גדול".

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בקטע מהשיעור, שעלה בערוץ "הידברות", שאל ציון ברוך את הרב זמיר כהן שאלה פילוסופית-יהודית על מהות היצר הרע. "בגדול, מדובר במלאך שקנאי לאלוהים", אמר. "מלאך שהתנדב לתפקיד שלו, כדי להוכיח אותנו שאנחנו לא ראויים לאהבה של אלוהים. אז הוא בעצם מלאך טוב".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרב זמיר כהן, יו"ר "הידברות" ומגדולי המחזירים בתשובה, השיב לו: "אתה תהיה רב גדול בעזרת ה'". הנוכחים פרצו בצחוק, אך הרב כהן הבהיר: "אני לא צוחק. עד היום, כל מי שאמרתי לו בהרצאה שהוא יהיה רב גדול – זה קרה, ואני אגיד לך גם למה: כשיש שאלה של עומק ומכוונים לדברי חז"ל, אז זה מראה על פנימיות האדם".

 

מימין - הרב זמיר כהן. משמל - הרב (לעתיד) ציון ברוך (צילום: משה חיים, באדיבות "הידברות") (צילום: משה חיים, באדיבות
מימין - הרב זמיר כהן. משמל - הרב (לעתיד) ציון ברוך(צילום: משה חיים, באדיבות "הידברות")

 

בשלב זה הראה הרב זמיר כהן כי חז"ל התייחסו לאותה השאלה בדיוק ואף ענו עליה במדרש לספר בראשית, בהתייחסם לפסוק המתאר את סיכום הבריאה ביום השישי: "וירא אלוהים את כל אשר עשה והנה טוב מאוד".

 

"אומרים חז"ל: טוב מאוד - זה יצר הרע. אם אתה קורא לו רע, זה טוב מאוד? זה סיכום הבריאה? וההסבר הוא שיש פה מלאך שכאשר אתה מתגבר עליו, הוא מאושר. כי הוא אמור להפעיל את מכשיר הכושר של הגוף האנושי. אם אדם נופל ברשת, הוא רע. אבל בלעדי מלאך זה כל הבריאה לא היה שווה כלום... מה היה בונה אותנו? מה היה גורם לנו להתעלות ולהתגבר? לכן 'טוב מאוד' ליצר הרע, כי הוא נועד להתגבר".

 

עם סיכום הדברים פנה הרב כהן לברוך ושאל אותו: "אז אתה מבין למה אתה תהיה רב גדול?". השחקן והבדרן עובר תהליך של התחזקות כבר כמה שנים, שהתגבר - כך לפי פרסומים בעיתונות - עם סיום הליך הגיור של רעייתו, השחקנית ופליטת "האח הגדול" יאנה יוסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה חיים, באדיבות "הידברות"
ציון ברוך מקשיב
צילום: משה חיים, באדיבות "הידברות"
מומלצים