שתף קטע נבחר

ישראל הסירה את כל אמצעי האבטחה בהר הבית, המתפללים המוסלמים חגגו

במהלך הלילה פורקו "גשרי המצלמות" וגדרות הביטחון בכניסה להר הבית. מתפללים מוסלמים חגגו בשער האריות וחילקו ממתקים. הבוקר יוחלט אם התפילות יחזרו למקום הקדוש. גורם בכיר במשטרה: "אנחנו למעשה אחרי חזרה כמעט מלאה למצב שהיה לפני הפיגוע"

 

 

המשטרה פירקה הלילה (בין רביעי לחמישי) את "גשרי המצלמות" שהוצבו בשבוע שעבר בעקבות הפיגוע שבו נרצחו שני שוטרים מתחם הר הבית. כמו כן, פורקו גם הגדרות שהוצבו בכניסות היכן שהיו המגנומטרים, שגם הם פורקו מוקדם יותר השבוע. לאחר הפירוק, עשרות צעירים חגגו במזרח ירושלים והתושבים המוסלמים חילקו ממתקים ברחובות. גורם בכיר במשטרה אמר הבוקר: "נצטרך לראות איך השטח יגיב בשעות הקרובות, אבל אנחנו למעשה אחרי חזרה כמעט מלאה למצב שהיה לפני הפיגוע".

 

על אמצעי הבידוק הוא הוסיף: "במתכונת הקודמת בדקנו באמצעות מגנו ידני, לא כל אחד. זה בלתי אפשרי ובלתי הגיוני. זה לא אמצעי יעיל בקצבי זמן במקום הזה".

 

הגורם התייחס להיערכות לתפילות מחר: "נראה בהתאם למודיעין. אנו מעריכים שתהיינה חגיגות שמחה וקריאות להגיע להר בכמויות גדולות. אם הם ירצו להגדיל את החגיגות ולהמשיך להסתכל על העניין כסוג של התקפלות - כך בדיוק נגיב".

 

גשר המצלמות פורק לאחר שהמצלמות הוסרו ממנו כבר ביום שלישי בעקבות החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני. לאחר הסרת המתקנים הוחלט כי התפילה הראשונה שנערכת לפנות בוקר עדיין תתקיים בשער האריות ולא במסגד אל-אקצה.

 

בשעות הבוקר יתכנסו מנהיגים מוסלמים ואנשי ווקף בלשכתו של אבו מאזן לישיבה שבה יוחלט אם להחזיר את המצב לקדמותו ולקרוא למתפללים לשוב למסגד, או להמשיך במאבק. לאורך כל תקופת המשבר הרשות הפלסטינית והווקף דרשו מישראל להשיב את המצב בהר לקדמותו כפי שהיה לפני הפיגוע.

 

אתמול הודיע הווקף כי המתפללים יסרבו לעלות לאל אקצה גם אם תיושם דרישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבידוק ידני בכניסה, במקום הבידוק של גלאי המתכות.

חלקי הגשר שפורק מפונים מהמקום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חלקי הגשר שפורק מפונים מהמקום(צילום: AFP)


מחלקים ממתקים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחלקים ממתקים(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר בעקבות הקריאה ל"יום זעם" כי "ישראל צריכה להפגין איפוק". גוטרש פנה לכלל המנהיגים המדיניים והדתיים, היהודים והמוסלמים, ודחק בהם "לסגת מהתבטאויות והתנהגויות פרובוקטיביות" במסגרת החיכוכים בעיר העתיקה.

 

ההצהרה של גוטרש פורסמה בעקבות קריאותיהם של פתח וחמאס לתושבי יהודה ושומרון להתעמת עם כוחות הביטחון של ישראל ביום שישי. גוטרש ציין כי הוא "מודאג במיוחד מהסיכונים שטמונים בהידרדרות המצב", ואמר כי "על ישראל לכבד את הסטטוס קוו במקומות הקדושים". המזכ"ל בירך על שיחות הגישור בין ירדן לישראל ותמך בהמשך המשא ומתן ש"יביא לביטחון המתפללים והמבקרים בעיר העתיקה". 

מזכ"ל האו"ם גוטרש: "ישראל צריכה להפגין איפוק" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מזכ"ל האו"ם גוטרש: "ישראל צריכה להפגין איפוק"(צילום: EPA)

בשבוע שעבר גינה גוטרש בחריפות את הרג המפגינים בעימותים במזרח ירושלים. גוטרש שלח את תנחומיו למשפחותיהם ודרש לחקור את נסיבות מותם.

 

שגריר ישראל באו"ם דני דנון נאם בפתח ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם שעסקה בסוגיית המתיחות בהר הבית, והציג את תמונות הטבח מהפיגוע בחלמיש. דנון תקף את הרשות הפלסטינית וקרא לחברות המועצה לגנות את הפיגוע. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גשרי המצלמות" מפונים מהר הבית
מומלצים