שתף קטע נבחר

יו"ר הקואליציה תוקף את שב"כ: "הם פחדנים"

ח"כ דוד ביטן תקף את ההחלטה להסיר את המגנומטרים וטען כי שיקולי שב"כ נובעים מפחדנות: "בכל המלצה הם רוצים לחזור הביתה בשלום". לשכת ראש הממשלה: "ראש הממשלה מגבה את שב"כ ודוחה את ההתקפות עליו"

 

 

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) תקף את שב"כ בעקבות ההמלצה להסיר את המגנומטרים בהר הבית. בראיון לגלי צה"ל הסביר כי "בכל ההמלצות הם רוצים לחזור הביתה בשלום". 

 

לשאלה אם שב"כ הם קצת פחדנים, השיב: "אני אומר לך את זה במפורש, אתה לא צריך לפרש אותי. זה המצב". בכך התייחס להחלטה על הסרת אמצעי האבטחה בהר הבית, שהוצבו לאחר רצח השוטרים במתחם. ראש השב"כ נדב ארגמן שנסע לירדן כדי לפתור את המשבר שהתגלע גם נוכח הפיגוע בשגרירות, הבהיר לאחר מכן כי החלטת הקבינט להסיר את שערי המגנומטר ואת המצלמות בהר הבית היא הדבר הנכון ביותר לעשות. "על רקע המורכבות של הזירה והרגישות הקיימת סביב הר הבית, החלטת הקבינט מאזנת בין שיקולים רבים ומורכבים והיא ההחלטה המיטבית עבור ביטחון המדינה ותושביה". כך התבטא ארגמן.

 

גורמים מדיניים ששמעו את ראש השב"כ מתבטא בימים האחרונים בנושא המורכבות האסטרטגית שנוצרה מספרים כי אמר שהמציאות שתוארה על ידי שב"כ הייתה מדויקת, מאוזנת, שלוקחת בחשבון את המורכבות האסטרטגית ואת הזירה האזורית כולה - הרשות הפלסטינית, חמאס ומדינות האזור.

 

לאחר הסרת אמצעי האבטחה מתפללים מוסלמים חגגו בשער האריות וחילקו ממתקים. מאוחר יותר התפתחו מהומות באזור. עשרות מתפללים מוסלמים נפצעו בעימותים עם כוחות הביטחון במתחם. המתפללים יידו אבנים ובקבוקים, ופוזרו באמצעות רימוני הלם. הסהר האדום דיווח על 37 פצועים.

 

מהומות בהר הבית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מהומות בהר הבית(צילום: רויטרס)

 

ביטן הסביר כי ראש הממשלה לא היה מסיר את המגנומטרים אילולא הפיגוע בירדן. "זה שינה את המשוואה יחד עם המלצה של שב"כ ושל הצבא. לא הייתה ברירה לראש הממשלה, הוא חייב לקבל החלטות תוך כדי תנועה". לדבריו, "זאת לא הפעם הראשונה שהשב"כ מעריך את מה שהוא מעריך. אתה פעם שמעת שהשב"כ אומר שלא יהיו מהומות? או שבגלל שיש מהומות צריך להפסיק? אנחנו רגילים לזה. חבל מאוד כי השב"כ והצבא צריכים גם להמליץ המלצות אחרות".

 

לשאלה בדבר האפשרות של ראש הממשלה לא לקבל את המלצות שב"כ והצבא, השיב ביטן: "בוודאי שלא חייב. אבל בסופו של דבר עוד שבועיים יגידו, 'איך לא קיבלת את ההמלצה של השב"כ?' הוא לא חייב. הוא לא היה מקבל את ההמלצה הזאת אילולא מה שקרה בירדן, שברגע שהנושא שהירדנים נכנס למשוואה, דבר שיכול היה להתסיס גם את ירדן, גם את כל העולם הערבי והמוסלמי", הסביר.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "שב"כ הוא ארגון מודיעין מסכל מהטובים בעולם, אשר מוביל בהצלחה את חזית הלחימה בטרור. חיי ישראלים רבים ניצלו בשל פעולות הסיכול הרבות שבוצעו על ידו בשנים האחרונות.

 

"העמדות של שב"כ אשר הוצגו לדרג המדיני, מבוססות על מידע מודיעיני, הערכות מצב וניתוח אסטרטגי של הזירות השונות. ראש הממשלה מגבה את ראש השב"כ נדב ארגמן ואנשיו ודוחה את ההתקפות עליהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ ביטן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים