שתף קטע נבחר

טראמפ-לנד. הבית הלבן הפך לקן הקוקיה

פעולות נמהרות, שפה בוטה, חוסר תכנון, ברדק במינויים, הדחות בכירים בטוויטר וחשד לקשרים לא חוקיים עם רוסיה: חצי שנה עברה מאז שטראמפ הושבע ונראה שארה"ב מתקשה לעמוד בקצב השערוריות תוצרת הנשיא שלה

יושב בקטר של רכבת ההרים המתפרעת. טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
יושב בקטר של רכבת ההרים המתפרעת. טראמפ(צילום: AP)

 

אם מבודדים את הקללות, התיאורים הפורנוגרפיים וגסות הרוח שהשמיע השבוע מנהל התקשורת החדש של הבית הלבן, אנתוני סקרמוצ'י, וקוראים לעומק את דבריו, הרי שהדבר המפחיד ביותר שאמר טמון במשפט הבא: "יש אנשים בממשל שחושבים שהתפקיד שלהם הוא להציל את אמריקה מהנשיא שלה".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

במילים אחרות: בתוך הממשל עצמו בוושינגטון יש מי שצועק שהמלך הוא עירום. יש גם כאלה שבפועל מנסים לעצור את רכבת השדים המתפרעת בארצות הברית שבקטר שלה יושב דונלד טראמפ כמנהיג מוכה שיגעון המוריד את אמריקה מהפסים שהיו שמורים לה, כשעדיין הייתה מעצמה מוערכת ואור לעולם כולו.

 

מסוגל לומר "לא" לנשיא, אבל יעמוד בהתפרצויות שלו? ראש סגל הבית הלבן החדש ג'ון קלי עם טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מסוגל לומר "לא" לנשיא, אבל יעמוד בהתפרצויות שלו? ראש סגל הבית הלבן החדש ג'ון קלי עם טראמפ(צילום: רויטרס)
מנקודת ראותו של טראמפ, לא יכול היה להיות איש מתאים מסקרמוצ'י לתפקיד דובר-העל של הבית הלבן. השניים מדברים באותה שפה גסה - הנשיא האמריקני התהדר כי הוא חופן נשים באבר מינן, סקראמוצ'י תיאר את סטיב באנון, האסטרטג הראשי בבית הלבן, במונחים הלקוחים מסרט פורנו זול. ובקיצור: מנהל התקשורת החדש מתאים לטראמפ כמו כפפה ליד. מצא מין את מינו.

 

 

 

אמריקה חשבה שראתה כבר הכול - ואז שוב הופתעה

אלא שלא רק הסגנון הוא המסר היוצא מהבית הלבן, הנראה בימים אלה כמי שקורס לתוך עצמו. במשך שישה חודשים מוביל טראמפ את ארה"ב במחול הרסני שנתפש על ידי לא מעט אנשים כשיגעון. הנאומים שלו נשמעים כמו גרסה לבנה של נאומי אידי אמין, דיקטטור אוגנדה המנוח, ופולחני האישיות שלו הם גרסה מבוגרת של קים ג'ונג און מצפון קוריאה. רק לפני ימים ספורים הופיע הנשיא הרפובליקני בכנס של תנועת הצופים האמריקנית ודיבר בפני הנערים בשפה השמורה לבארים אפלים של עיר תחתית והתמקד בעיקר בפוליטיקה. התנהגותו של הנשיא הובילה את ראש תנועת הצופים להתנצל בפני אלפי הנערים שנאלצו לחזות במופע הבלתי מרוסן של הנשיא.

 

כשנדמה היה לאמריקה שהיא כבר ראתה הכול ושטראמפ כבר לא יכול להפתיע, הגיע השבוע האחרון עם שלל אירועים חדשים מסעירים. כל אחד מאירועים אלה שיקף במידה רבה את דמותו של הנשיא האמריקני - אדם שפועל בתזזיות, מתוך גחמה פראית ואף פעם לא מתוך מחשבה תחילה. קחו למשל את הודעתו של טראמפ בטוויטר - כלי התקשורת המועדף שלו עם העולם - שיאסור גיוס טרנסנג'דרים לצבא האמריקני. ההחלטה המפתיעה הפתיעה לא רק את הפנטגון, אלא גם את מפקדי הצבא, שנותרו חסרי אונים מול מבול השאלות מצד עיתונאים וטרנסג'נדרים שפרשו מהצבא או שנמצאים בשירות פעיל: האם הם יסולקו בבושת פנים? האם יפגעו בהטבות הסוציאליות שלהם? בפנסיה שלהם? 

 

הודח בטוויטר. ראש סגל הבית הלבן היוצא ריינס פריבוס (צילום: AP) (צילום: AP)
הודח בטוויטר. ראש סגל הבית הלבן היוצא ריינס פריבוס(צילום: AP)

טראמפ חשב מן הסתם שהחלטה מסוג זה, בניגוד לעמדת ממשלו של ברק אובמה, היא קריצה נאה לעבר הבסיס הפוליטי שלו - האולטרה שמרנים שלא ראו בעין יפה את הבטחת הבחירות שלו לדאוג לזכויות קהילת הלהט"ב. כמו רוב ההחלטות שקיבל בימיו בבית הלבן מאז נכנס לתפקיד ב-20 בינואר, גם החלטה זו לא לוותה במחקר מקדים על השלכות המהלך או בהכנת תוכנית מסודרת ליישומו.

 

בריון השכונה: הנשיא שמשמיץ ומגדף

ההישג הגדול ביותר שרשם טראמפ על שמו בשישה חודשי כהונה היה הגדלת מספר העוקבים אחריו בטוויטר. בכלי זה משתמש טראמפ כפי שלא השתמש נשיא אמריקני מעולם: הוא משמיץ, מגדף, מנבל את פיו ומשתמש במילים השמורות לבריון השכונה.

 

את התובע הכללי (שר המשפטים) שלו, ג'ף סשנס, האיש שמינה בעצמו לתפקיד, כינה טראמפ בשמות גנאי, סיפר שהוא מאוכזב ממנו והאשים אותו בנוכלות. כל זאת משום שסשנס, סנאטור לשעבר, החליט לפטור את עצמו מחקירת "רוסיה גייט" שבה עולים חשדות לקשרים לא חוקיים בין אנשי הקמפיין של הנשיא לבין רוסיה במהלך הבחירות לנשיאות ב-2016. בשבוע האחרון יצאו טראמפ ואנשים נוספים בסביבתו למתקפה חזיתית נגד התובע הכללי - ככל הנראה בניסיון לגרום לו להתפטר מתפקידו.

 

מצא מין את מינו. מנהל התקשורת החדש של הבית הלבן אנתוני סקרמוצ'י (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצא מין את מינו. מנהל התקשורת החדש של הבית הלבן אנתוני סקרמוצ'י(צילום: רויטרס)
אם זה מה שטראמפ חושב על שומר הסף בקבינט שלו, מדוע הוא לא פיטר אותו בעצמו? התשובה ברורה: מהלך שכזה היה מרגיז את הבסיס הפוליטי של הנשיא הרפובליקני שסוגד לשר המשפטים שהוא בשר מבשרו - אולטרה שמרן עם נגיעות של גזענות. יתר על כן, אחרי שטראמפ פיטר לפני כמה חודשים את ראש ה-FBI ג'יימס קומי והואשם בשיבוש הליכי חקירה, הוא לא ירצה לעשות את אותה טעות עם סשנס. לכן הוא מעדיף להצביע על הדלת ומקווה ששר המשפטים שלו יבין את הרמז העבה ויילך הביתה בעצמו. אלא שלפי שעה זה לא ממש קורה.

 

שר המשפטים בנתק מהנשיא, מזכיר המדינה "יצא לחופשה"

וכך, טראמפ וסשנס נמצאים בנתק מוחלט. השניים לא מחליפים מילה זה עם זה. אין מחזה מוזר יותר מכך, אבל זה לא הדבר המוזר היחיד. דמות מרכזית נוספת בממשל נמצאת כרגע ב"בידוד" - היועץ לבטחון לאומי, גנרל הרברט מקמאסטר. מקמאסטר, שנחשב לקול יחיד של תבונה בבית הלבן, נמצא מחוץ ללופ. מקור בבית הלבן סיפר שהגנרל העז כמה פעמים לחלוק על דעתו של הנשיא ומצא עצמו מנוטרל.

 

מזכיר המדינה הקודם ג'ון קרי נודע בנמרצות הבלתי נגמרת שלו שבאה לידי ביטוי באינספור טיסות ברחבי העולם בשליחות הנשיא אובמה. אלא שמחליפו של קרי, רקס טילרסון, לא זכה לאותה פריבילגיה ועם כניסתו לתפקיד הבין שהנשיא "חתך" לו את הכנפיים וצמצם את סמכויותיו כמו את סמכויות מחלקת המדינה בכלל. אין פלא, לכן, שלפני כמה ימים דווח שטילרסון לקח חופשה לזמן לא ידוע. ואין פלא שאחד המועמדים לעזוב בקרוב את ממשל הוא האיש שטראמפ מינה לתפקיד הדיפלומט מספר אחת של ארה"ב - טילרסון. בפועל, מזכיר המדינה האמיתי הוא חתנו של הנשיא האמריקני ג'ארד קושנר. טילרסון נמצא מחוץ למעגל מקבלי ההחלטות ולא רק הכנפיים שלו "קוצצו".

 

מנהל התקשורת החדש תיאר את האסטרטג הראשי במונחים הלקוחים מסרט פורנו זול. סטיב באנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מנהל התקשורת החדש תיאר את האסטרטג הראשי במונחים הלקוחים מסרט פורנו זול. סטיב באנון(צילום: AFP)
עם סיום ממשל אובמה את כהונתו עזבו מאות ואלפי עובדים את משרותיהם, בהם שגרירים ודיפלומטים. למרבית השגרירים שפרשו לא נמצאו מחליפים ומשרות בכירות במחלקת המדינה עדיין לא אוישו. לכך יש להוסיף את הקיצוץ בתקציב מחלקת המדינה - למורת רוחו של טילרסון - באופן שפוגע בעבודת משרד החוץ האמריקני. ההערכות הן כאמור שתוך כמה שבועות יודיע טילרסון על סיום תפקידו. לחבריו הוא אמר שאין לו מה לחפש בממשל ושאיןן לו כל רצון להמשיך ולהתבזות. ונזכיר - מדובר באיש שנבחר לתפקיד על ידי הנשיא טראמפ.

 

המהלומה הפוליטית הגדולה: "אובמה-קר" לא בוטלה

שישה חודשים עברו מאז כניסתו לבית הלבן ולטראמפ אין כמעט שום הישג גדול להתפאר בו. הוא הבטיח לארה"ב שיבטל את תוכנית הבריאות של קודמו בתפקיד, "אובמה-קר", ושיציג תוכנית משלו שתהיה טובה פי כמה וכמה. אלא שהשבוע התברר לאמריקה כי מדובר בהזיה. טראמפ חטף את המהלומה הכי גדולה בחייו הפוליטיים הקצרים כשהושפל בהצבעה לילית בסנאט: שלושה סנאטורים רפובליקנים - סוזן קולינס, ליסה מרקאוסקי וג'ון מקיין - הפילו את ההצעה לבטל חלקים ב"אובמה-קר" וסתמו את הגולל על האפשרות שתוכנית הבריאות שמעניקה ביטוח לעשרות מיליוני אמריקנים תתבטל ושבמקומה תבוא תוכנית אחרת.

 

מקיין, שהגיע להצבעה לאחר שעבר ניתוח להסרת גידול סרטני ממוחו, נשא נאום שהרטיט הרבה לבבות באמריקה כשאמר "לא" בוטה לנשיא בהצבעתו. מקיין ידע שמדובר באשליה ושלנשיא טראמפ - חבר מפלגתו יש להזכיר - אין תוכנית בריאות מסודרת שיכולה לעבור בסנאט, ושאם "אובמה-קר" יבוטל המשמעות תהיה ש-16 מליון אמריקנים לא יהיו מבוטחים.

 

מסובך בפרשת "רוסיה גייט"?  שר החוץ הפועל ג'ארד קושנר, חתנו היהודי של טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מסובך בפרשת "רוסיה גייט"? שר החוץ הפועל ג'ארד קושנר, חתנו היהודי של טראמפ(צילום: רויטרס)

מקיין הצביע על פי השקפת עולמו, אבל על הדרך סגר גם חשבון עם טראמפ. במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות העליב טראמפ את מקיין בפני כל האומה האמריקנית כשאמר שהסנאטור הוותיק מאריזונה איננו גיבור מלחמה. "אני אוהב גיבורים שלא נופלים בשבי", אמר טראמפ על יקירה של אמריקה, טייס קרב שנפל עם מטוסו בווייטנאם, עבר עינויים וישב חמש שנים וחצי בשבי.

 

הדמוקרטים מדברים על הבית הלבן במונחים מעולם המשוגעים

טראמפ הביא עמו רוח רעה שמרחפת מעל אמריקה. כך טוענים יריביו ואפילו חלק מאנשי המפלגה הרפובליקנית. באגף הליברלי-דמוקרטי מדברים על הבית הלבן במונחים השמורים למחוזות הנפש ולמחלקה סגורה בבית משוגעים. הבית הלבן הפך לקן הקוקיה כשמעל מרחפת עננה שחורה - חקירת הקשרים האסורים לכאורה בין אנשי טראמפ לבין גורמי ממשל רוסיים במהלך הבחירות לנשיאות בשנה שעברה.

 

קושנר, בעלה של איוונקה טראמפ, שקוע ככל הנראה עד הצוואר. בעדותו בסנאט הוא אמר שקיים פגישות עם גורמים רוסיים, אבל ציין שלא היה בפגישות אלה דבר שאינו כשר. הסנאטורים שחקרו אותו בסנאט מאחורי דלתיים סגורות טוענים כי עדותו עוררה יותר שאלות משנתנה תשובות, וכבר עולות הקריאות לבטל את הסיווג הביטחוני שלו - לפחות עד תום החקירה של ה-FBI והקונגרס את "רוסיה גייט".

 

משרות במחלקת המדינה לא אוישו, שגרירים לא מונו ותקציבים קוצצו. מזכיר המדינה רקס טילרסון (צילום: AP) (צילום: AP)
משרות במחלקת המדינה לא אוישו, שגרירים לא מונו ותקציבים קוצצו. מזכיר המדינה רקס טילרסון(צילום: AP)

לא מדברים. טראמפ והתובע הכללי שלו ג'ף סשנס (צילום: AP) (צילום: AP)
לא מדברים. טראמפ והתובע הכללי שלו ג'ף סשנס(צילום: AP)

כאשר זאת סביבת העבודה של הנשיא, קשה לדמיין אותו מקבל החלטות בקור רוח ולאחר עבודת מטה מקיפה. בסוף השבוע מינה טראמפ את גנרל ג'ון קלי לראש סגל הבית הלבן שלו לאחר שסילק את ריינס פריבוס מהתפקיד בהודעה בטוויטר - אלא מה. קלי, בעל ניסיון של ארבעה עשורים בצבא ואפס ניסיון בפוליטיקה, אמור לרכז את עבודת המטה, לקבוע מי ייכנס לחדר הסגלגל ולקבוע נהלים לביצוע החלטות. אחד מתפקידיו של ראש סגל הבית הלבן החדש הוא לומר "לא" לנשיא כשהוא רואה שהוא סוטה מהדרך.

 

יכול להיות שקלי יוכל לעשות זאת - לומר "לא" לנשיא. אבל דבר אחד הוא לא יצליח לעשות - לרסן את ההתקפים נטולי הרסן של הנשיא. טראמפ באמת מאמין שכדי לשרוד בתפקיד הוא צריך לשמר את "הדונלד". לד"ר ג'ייקל היה את מיסטר הייד, לטראמפ יש את "הדונלד".

 

לפי שעה לא נמצאה הוכחה חותכת שקושרת את טראמפ לביצוע עבירה פלילית וכנגזר מכך לגרום להדחתו מהתפקיד. מסיבה זו ימשיך הנשיא האמריקני בהתנהלותו תוך ידיעה שהבייס הפוליטי שלו עדיין מאחוריו. יש לטראמפ לא מעט תומכים ומעריצים, וב-8 בנובמבר 2016 הוא נתן להם את התחושה שאחד כמותם יכול להיות בראש הפירמידה. כל עוד לא נסדק בסיס הכוח הפוליטי שלו, איש לא יוכל לעצור אותו או להכריח אותו לחשב את דרכו מחדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ
צילום: AP
צילום: AFP
למי קראת שבוי מלחמה? מקיין
צילום: AFP
מומלצים