שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בייבי בום: עומס כבד בחדרי הלידה ברחבי הארץ

  יולדות במסדרונות, לידה בחדרי הקבלה – בתי החולים ברחבי הארץ מדווחים על קפיצה של עד 20 אחוזים בכמות הלידות ביחס לקיץ הקודם. "כל קיץ יש עלייה, אבל הקיץ הזה במיוחד", אומרים מנהלי המחלקות, "אנחנו עושים את המיטב כדי לעמוד בלחץ"

  מה קרה כשהגננת ילדה בגן הילדים?

   

  מה גורם לחדרי הלידה ברחבי הארץ להיום עמוסים דווקא עכשיו? מדיווחים שהגיעו ל-ynet עולה כי בבתי חולים רבים ברחבי הארץ נרשמים אחוזי תפוסה גבוהים במיוחד בהשוואה לקיץ קודם. בחלק מבתי החולים נאלצו לאשפז יולדות במסדרון ואף ליילד בחדרי הקבלה.

   

  עומס לידות בחודשי הקיץ הוא תופעה מוכרת בעולם וגם בישראל. עם זאת, לא מדובר בחודשים העמוסים ביותר בשנה, לפחות על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמראים שהחודש העמוס ביותר בלידות הוא דווקא אוקטובר, ואחריו בסדר יורד ספטמבר ונובמבר.

   

  עם זאת, בקיץ הנוכחי, יחד עם עליית עומסי החום חלה גם עלייה משמעותית בשיעור הלידות. בתי חולים נאלצו לאשפז יולדות במסדרונות, בחדרי אוכל ובמועדוני יולדות. צוותים רפואיים תוגברו, וגם התינוקיות מלאות עד אפס מקום.

   

  גם התינוקיות עמוסות. בייבי בום (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  גם התינוקיות עמוסות. בייבי בום(צילום: shutterstock)

   

  בבית החולים בילינסון בפתח תקווה נרשמה עלייה של 10% בהשוואה לקיץ הקודם, ואילו בבית החולים הלל יפה בחדרה נרשמו הקיץ אחוזי תפוסה הגבוהים ב-20% ביחס לקיץ הקודם. "זו תופעה מאוד מוכרת וידועה בקיץ", מסביר ד"ר חיים דוד, מנהל חדר הלידה בהלל יפה. "כנראה שאנשים מכוונים ללידה בקיץ בגלל החופשות, או בגלל המחשבה שיש פחות מחלות בקיץ, בחודשי החיים הראשונים של היילוד".

   

  לדברי ד"ר דוד, העומס בהלל יפה גבוה עוד יותר משנים קודמות גם בשל הנהירה של זוגות צעירים לאזור חדרה. "האזור מתפתח מאוד וכולל יותר אוכלוסייה שיולדת. העומס הביא אותנו בחלק מהימים לאשפז במועדון יולדות ואפילו ליילד בחדר הקבלה". בתוך כך תוגברו הצוותים הרפואיים ונוסף רופא גינקולוג תורן בכל משמרת לצוות נרחב של מיילדות.

   

  בחורף עושים ילדים - ובקיץ יולדים אותם

  בבית החולים העמק בעפולה נאלץ הצוות הרפואי לאשפז יולדות גם במחלקות לוויין שונות. בשל התפוסה המלאה התבצעו חלק מהלידות בחדר המיון. "היו ימים שהגענו גם ל-23 לידות כשהממוצע הוא 11 ביום", מספר פרופ' ראיד סלים, מנהל חדרי הלידה בבית החולים. "מרגישים היטב את העומס ואת הפניות למיון נשים".

   

  מכוונים ללדת בקיץ. בשעה טובה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מכוונים ללדת בקיץ. בשעה טובה(צילום: shutterstock)

   

  "יש את הגורם הידוע - שבחורף עושים ילדים ובקיץ יולדים אותם", מסביר פרופ' סלים. "אבל אנחנו גם יודעים שקיימת עלייה כללית של לידות בישראל, כך שכנראה מדובר בשילוב בין השניים".

   

  גם בבית החולים סורוקה חשים בעומס הכבד על מחלקות הנשים: כל 25 חדרי הלידה מלאים לגמרי בכל שעות היממה, וממוצע של 45 לידות ביממה קפץ לעד 67 לידות בימים העמוסים. בשל העומס הכבד נאלצים הרופאים לשחרר מוקדם מהרגיל נשים מאושפזות - כדי לפנות מקום ליולדות.

   

  "כל קיץ אנחנו רואים עלייה משמעותית", מסביר ד"ר דורון דוקלר, מנהל חדר לידה ומיון יולדות בסורוקה, "ובקיץ הזה העלייה גדולה עוד יותר. תגברנו את צוותי הרופאים והמיילדות ואנחנו משתדלים לעשות את המקסימום ולא לאשפז במסדרון. בכל מקרה, לידה היא לא אירוע חריג, זאת העבודה ואנחנו עושים את המיטב כדי לעמוד בלחץ".

   

  עומסים כבדים יחסית לשנים הקודמות נרשמים גם בבתי החולים מאיר בכפר סבא, רמב״ם בחיפה, המרכז הרפואי לגליל בנהריה, לניאדו בנתניה וברזילי באשקלון. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עומס בחדרי הלידה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים