שתף קטע נבחר

סערת כשרות המהדרין: טרה עוברת לכשרות בד"צ העדה החרדית

טרה תעבור לכשרות בד"צ העדה החרדית, המקובלת על כל המגזר - כבר השבוע, כשמוצרי חלב ניגר יהיו הראשונים לקבל את חותמת הכשרות המהודרת. בינתיים, בד"צ הרב וסטהיים יספק כשרות למוצרים שאגודת ישראל - אשר פורשת מכשרות טרה - מתנערת מהם

 

לאחר 60 שנה של עבודה משותפת בין טרה לבין בד"צ אגודת ישראל - הודיעה המחלבה היום על מעבר לבד"צ העדה החרדית. עד כה, רק תנובה השתמשה בשירותי בד"צ זה בשוק החלב (על חלק ממוצריה) והיא השחקן המוביל במגזר. העובדה שטרה תחל לשווק כבר השבוע מוצרי חלב בכשרות זאת עשויה להגדיל את נתח השוק של טרה במגזר.

 

במקביל, בד"צ אגודת ישראל הודיע הבוקר (ב') כי הוא מסיר את השגחתו ממוצרי המחלבות. צעד זה נעשה על רקע החלטת טרה לעבור לכשרות בד"צ העדה החרדית, שנחשבת למהודרת ביותר והמקובלת על כל פלגי המגזר. עקב כך היא המבוקשת והיקרה ביותר בשוק המזון.

 

ל-ynet הגיעה הודעה מטעם בד"צ העדה החרדית בה נכתב: "אנו מאשרים בזה כי חלב ומוצרי חלב ממחלבת טרה, רק על אלו שעל כל אריזה חותמת בד"צ העדה החרדית, יוצרו בפיקוח והשגחת בד"צ העדה החרדית ירושלים בכל ענייני הכשרות, מתחילת החליבה ברפתות, עד גמר האריזה במחלבה. תוקף אישור זה עד א' אלול תשע"ח".

 

כך נראה האישור החדש המתפרסם כאן לראשונה:

  

במודעה שפרסם בד"צ אגודת ישראל הבוקר בעיתונות החרדית, נכתב: "בעקבות הפרה של נהלי כשרות ואי נכונות לשמור ולציית לנהלי הכשרות שנקבעו על ידי הבד"צ ולצערנו בגיבוי הרוצים לבוא אחרינו, הרי שהננו להודיע כי החל מהיום, ח' באב תשע"ז 31 ביולי 2017, אין לנו כל קשר והשגחה על המוצרים הנ"ל. וידע הציבור להבדיל ולהזהר".

 

עוד נכתב: "נ.ב כבר הודענו להם שמהיום אין להם רשות להשתמש בתוויות שעליהן חותמת או ציון כשרות הבד"צ".

  

 

בטרה מדגישים כי מוצרים על המדפים הנושאים את החותמת של בד"צ אגודת ישראל - כשרים למהדרין. רק המוצרים שייוצרו מהיום והלאה לא יוכלו לשאת את חותמת בד"צ זה, אבל החברה תחליפם בבד"צ הרב וסטהיים.

 

כיצד מתאפשרת ההחלפה? כבר שנים שהרב וסטהיים מספק כשרות למוצרי מולר של החברה, לצד אגודת ישראל. כעת הבד"צ יספק כשרות גם למוצרי צוריאל טרה, מחלבה אותה הוא ממילא מכיר היטב. כל זאת במטרה לשמור על רצף כשרות למרות העזיבה הפתאומית של אגודת ישראל. במקביל, תוך ימים ספורים יופיעו על המדפים מוצרי חלב ניגר בכשרות העדה החרדית.

חלב טרה ()
חלב טרה
 

כאמור, מוצרי טרה נושאים גם חותמת כשרות של הרבנות (רבנות נתיבות), אך בעיני רבים במגזר החרדי - כשרות רבנות אינה מספיקה.

 

טרה: יתרחב מגוון מוצרי העדה החרדית בטרה

בעקבות המודעה שפרסם בד"צ אגודת ישראל, לא מן הנמנע כי טרה או בד"צ העדה החרדית יפרסמו מודעה נגדית, בעיתונות החרדית.

  

מטרה נמסר בתגובה: "מחלבת טרה קיבלה את כשרות בד"צ העדה החרדית למוצרי טרה. חלק ממוצרי טרה יוצאים כבר בימים אלו לנקודות המכירה בכשרות בד"ץ העדה החרדית. בתקופה הקרובה יתרחב מגוון מוצרי טרה בכשרות בד"ץ העדה החרדית.

 

"המוצרים הנמצאים בנקודות המכירה ונושאים את כשרות מהדרין אגודת ישראל יוצרו תחת כשרות מהדרין אגודת ישראל. בתקופת המעבר יהיו גם מוצרים הנושאים את סמל הכשרות של מהדרין אגודת ישראל אשר יופיע עליהם הכיתוב מהדרין הרב וסטהים, מוצרים אלו יוצרו תחת כשרות מהדרין של בד"צ איגוד רבנים בראשות הרב ווסטהיים והרבנות המקומית בלבד.

 

"מוצרי מולר מיוצרים תחת כשרות הרב וסטהיים. כמו"כ מוצרי משק צוריאל יישאו מעתה את כשרות הרב וסטהיים". 

 

גורם מאגודת ישראל מסר בתגובה: "בחודש האחרון הסתובבו פה גורמי כשרות נוספים, שנתנו הוראות סותרות למשגיחי הכשרות שלנו. הדבר גרם לבלבול ולבעיות בהתנהלות הכשרות, לכן הרבנים החליטו להסיר את הכשרות. אגודת ישראל הציעה לטרה לערוך כניסה מסודרת של הגורם החדש, כפי שנהוג. טרה התעקשה לעשות זאת במקביל וזו היתה הבעיה: נהלי כשרות שונים, שלנו ושלהם שלא יכלו להתנהל במקביל. שלחנו גם מספר מכתבי התראה בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים