שתף קטע נבחר

תלונה נגד המנהלת שהעסיקה מורה פדופיל: "ידעו והפקירו את הילדים שלנו"

כל הנורות האדומות וסימני האזהרה לא הועילו. כחודשיים אחרי שנעצר המורה שאול שמאי הגישו ההורים תלונה במשטרה נגד מנהלת בית הספר ומשרד החינוך. הם דורשים תשובות על המחדל: איך קרה שכולם המשיכו להעסיק את שמאי אף שידעו על עברו הבעייתי

 

שאול שמאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שאול שמאי(צילום: מוטי קמחי)
הוריהן של התלמידות הצעירות של שאול שמאי, הנאשם כי ביצע בהן מעשים מגונים, הגישו תלונה במשטרה נגד משרד החינוך ונגד מנהלת בית הספר. "ידיעות אחרונות" פרסם הבוקר (יום ד') כי ההורים קובלים על כך שהגורמים המקצועיים ידעו על עברו הבעייתי של שמאי, אך לא עשו דבר כדי למנוע את העסקתו במוסד החינוכי.

 

התלונה הוגשה בעקבות פרסום תכתובות מייל שהצביעו בבירור על כך שגורמים במשרד ידעו על עברו הבעייתי של שמאי, הודיעו על כך למנהלת אך המשיכו את העסקתו.  

 

שמאי, מורה למתמטיקה מראשון לציון שעבד כמורה מחליף בבית ספר יסודי בצפון תל אביב, נעצר בראשית יוני לאחר שאחת מתלמידותיו פנתה לאמה וסיפרה לה כי נהג ללטף אותה. לאחר חקירת המשטרה התגלו מקרים נוספים של תלמידות שנפגעו לכאורה בידי המורה. בכתב האישום שהוגש נגדו לפני כחודש הואשם שמאי כי הושיב ארבע תלמידות בנות 8-7 על ברכיו והכניס את ידיו מתחת לחולצתן. לאחר מעצרו התברר כי שמאי כבר הואשם בעבר בעבירות של ביצוע מעשה מגונה בקטינה שאותה לימד באופן פרטי. למרות זאת הצליח להוציא אישור על העדר עבירות מין ולהתקבל לעבודה בבית ספר יסודי.

  

ממסמכים שנחשפו לראשונה ב"ידיעות אחרונות" עולה כי כבר ב-2015 נחסם שמאי במערכת של משרד החינוך, ככל הנראה בגלל התלונה שהוגשה נגדו על מעשים מגונים בקטינה. במסמכים נכתב כי המנהלת ביקשה להעסיק את שמאי, אך במחוז תל אביב של משרד החינוך נאמר לה שהוא חסום להעסקה.

למרות תכתובות המייל - נמשכה העסקתו של שמאי ()
למרות תכתובות המייל - נמשכה העסקתו של שמאי
 

עשרות הנורות האדומות שנדלקו לא הספיקו, ושמאי התקבל לבית הספר ועבד כמורה מן המניין. אם לא די בכך, באפריל השנה, חודש לפני התפוצצות הפרשה, גילו באגף הביטחון במשרד החינוך כי בעברו של המורה הרשעה בעבירות מין, אך המידע לא הועבר הלאה, ושמאי המשיך ללמד ולפגוע בתלמידותיו.

  

לאחר מעצרו של שמאי ערך משרד החינוך בדיקה מקיפה ובתכתובות פנימיות התגלתה תמונה חמורה ביותר. בעת התפוצצות הפרשה נשלח מייל מאגף הביטחון לאגף כוח האדם במשרד ובו נתבקשו אנשי כח אדם לבדוק אם שמאי נבדק במערכות של משרד החינוך. באותו מייל ששלח קצין הביטחון נמסר כי: "הנ"ל חסום בכל המערכות של המשרד (כולל מערכת השכר). סוגיית העסקתו כממלא מקום על ידי בית הספר, למרות ההנחיה של זו מחייבת בדיקה אל מול מנהלת בית הספר".

  

בעקבות ההתכתבויות וההתנערות של משרד החינוך והמנהלת על העסקתו של שמאי, החליטו ההורים להגיש תלונה למשטרה על רשלנות.  

 

עו"ד אפי נווה ממשרד אטיאס-נווה-כהן, ראש לשכת עורכי הדין, מייצג חלק מההורים שבנותיהם נפגעו בידי שמאי. "התנהלות משרד החינוך והמנהלת מחייבת חקירה", אמר נווה. "אנו מצפים כי בעקבות הגשת התלונה במשטרה ימוצה הדין. התקיפה הייתה יכולה להימנע אם היו פועלים על פי הנהלים". הוא מבקש לחשוף את התכתובות המלאות של המיילים במשרד החינוך כדי להבין את גודל ההסתרה.

 

בתגובה אמרו משרד החינוך כי לקראת פתיחת שנת הלימודים המשרד עורך בדיקה מחודשת של כל מאגר עובדי ההוראה. כמו כן, יצאה הנחיה ברורה למנהלים לפיה אין לשבץ מועמד למילוי מקום מבלי שקיבל על כך את אישור המשרד וכי המשרד חסם את מערכות השכר בפני מועמדים לא מאושרים.

 

הכתבה המלאה: במוסף "7 ימים" בסוף השבוע 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שאול שמאי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים