שתף קטע נבחר

ההסתדרות: "הדרום יושבת בגלל חיפה כימיקלים"

יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע כי אם לא יימצא פתרון לסוגיית חיפה כימיקלים יתקיימו ביום ג' הקרוב שביתות בכל אזור הדרום. עובדי חיפה כימיקלים דרום חוסמים את הכניסה למפעל שבנגב ועשרות עובדי חיפה כימיקלים הפגינו מול שערי המפעל בחיפה והבעירו אש במקום. ג'ולס טראמפ: "ההחלטה לסגור את המפעל סופית"

על רקע הודעת חיפה כימיקלים על סגירת המפעל ופיטורי כל העובדים הודיע יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כי דרום הארץ יושבת ביום ג' (8.8) אם לא יימצא פתרון לסוגיית חיפה כימיקלים. פרטים נוספים לגבי היקף השביתה יימסרו בהמשך. עובדי חיפה כימיקלים בדרום ובצפון הפגינו מול שערי המפעלים.

 

עוד בערוץ הקריירה

 

עשרות עובדי חיפה כימיקלים צפון הפגינו היום (ד') מול שערי המפעל בחיפה נגד הסגירה ופיטורי כל העובדים. המפגינים הבעירו אש במקום ודרשו פתרונות ממנכ"ל חיפה כימיקלים נדב שחר, ומראש הממשלה בנימין נתניהו . צפו:

 

 

עובדי חיפה כימיקלים דרום חסמו את דרכי הגישה למפעל בעזרת מכולות שהציבו לאורך הדרך מבעירים צמיגים ונושאים שלטים הקוראים לשר לאיכות הסביבה, זאב אלקין, בו הם רואים את הגורם האחראי, להתערב באופן מיידי ולמנוע את הפיטורים הצפויים.  לקראת שעות הערב החליטו עובדי חיפה כימיקלים דרום להקים מאהל מחאה בתוך המפעל ומחוצה לו. הם חסמו את דרכי הגישה למפעל ונערכו להתבצר במקום עד שיימצא פתרון למשבר.

ההפגנה בכניסה למפעל חיפה כימיקלים דרום בנגב ()
ההפגנה בכניסה למפעל חיפה כימיקלים דרום בנגב
 

יהודה פרץ, יו״ר ועד עובדי חיפה כימיקלים דרום אמר כי ״בניגוד לכל היגיון בריא מדינת ישראל חתמה את גורלם של 1,500 עובדים ובני משפחותיהם ואת גורלו של אחד המפעלים המוצלחים בדרום, בלתי נתפש שהשר לאיכות הסביבה, זאב אלקין האיש שבחתימה בודדת שתאשר להוציא לפועל את אחד הפתרונות שהציעה חיפה כימיקלים, ואושרה ע״י הממשלה, ממשיך לסרב ותוקע מסמר נוסף בארון הקבורה של התעשייה בדרום״.

 

ניסנקורן אמר: "מספיק עם הסחבת והברברת ודי למופע האווילות שקשור לטיפול בחיפה כימיקלים. מאות משפחות וכל כלכלת ישראל משלמות על כך מחיר כבד. אני מצפה מהצדדים, בהם נציגי הממשלה ובעלי החברה, למצוא פתרון מיידי. ההסתדרות תושיט יד לכל אפשרות שתציל את פרנסת העובדים. אם לא יימצא פתרון, ביום שלישי תהיה שביתה בכל אזור הדרום ושביתות סולידריות נוספות ברחבי הארץ".

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן(צילום: יובל חן)
 

"אנחנו תקועים באמצע"

שלום כנפו (54) תושב ירוחם, עובד בחיפה כימיקלים מזה 19 שנה, ואב ל- 4 ילדים. "אם אני מאבד את העבודה 80 אחוז מהביטחון של הבית הולך לכל הרוחות. בגיל שלי אני לא יודע מה אני הולך לעשות מחר בבוקר".

 

כנפו עובד במחלקה לשינוע חומרים מסוכנים מאז שנות ה- 30 לחייו. "לא האמנתי שזה יגיע לזה. זה בכלל לא היה על סדר היום. תמיד ידענו שאם יש בעיה נוכל לפתור אותה. לא האמנו שנגיע למצב הזה. בשלב הזה אני מאשים רק את השר להגנת הסביבה זאב אלקין. אצלו נמצא כל הפיתרונות. הוא הרגולטור ויכול לתת את האישורים. לא מעניין אותנו יונה יהב. אנחנו תקועים באמצע . החלטה אחת של אלקין והכל נפתר".

 

שאול כחלון, מנהל מחלקה בחיפה כימיקלים, אמר כי "עד אתמול היינו בתחושה מאוד טובה שלפחות המצב בדרום יהיה בסדר, ככה הסבירו לנו. אבל מסתבר שראש עיר, יונה יהב הוא יותר חזק מהכל. לדעתי זה פשוט חרפה, אנחנו מרגישים שהוא שם לעצמו אג'נדה מול העיניים לחסל אותנו. מה שהציבור לא מבין זה שחיפה כימיקלים הוא לא מפעל מסרטן, לא מזהם. הייתה את הבעיה של המיכל, אבל היא נפתרה. זה לא סיבה למחוק את התעשייה הזו. אם כבר יונה יהב בא לדאוג לציבור, וזה על הכיפאק וגם לנו יש ילדים, אז הוא צריך ללכת לכי"ל קודם".

 

ג'ולס טראמפ: ההחלטה לסגור את המפעל סופית

טראמפ אומר כי ראש העיר חיפה יונה יהב אשם במצב. "הוא נטע פחד בלבבות האנשים בצורה איומה". "זו בבירור החלטה סופית. משך 9 חודשים אנחנו מתדפקים על הדלתות, ואז יש החלטת ממשלה שלא מיושמת, ואין סימן שההחלטה תיושם, אתה מבין את הרמז. אתה אורז את התיקים ועוזב. זו החלטה סופית".

 

"הוצאנו את ההודעה לוועד העובדים, ומכינים את המכתבים לעובדים. זה מצב איום שאנחנו מוצאים עצמנו בו. מובן שהם כועסים. אני גם כועס. ליבי נשבר. אבל אין סיבה שיכעסו עלינו. אנו היחידים ששילמנו לעובדים משך 4 חודשים כשלא עבדו. זה לא קרה בישראל מעולם. העובדים בצפון לא התנהגו בצורה הולמת. במקום שיבינו שזה בידי הממשלה, הם חושבים שבמטה קסם אנחנו יכולים להכניס אמוניה למדינה ללא אישור. זה מטורף. אין דבר כזה. הכל בידי הממשלה. אין טעם בביקורת נגדנו כי עשינו כל שביכולתנו".

 

"אין לי פיתרון. ביקשתי מהממשלה שוב ושוב פיתרונות. הייתה החלטת ממשלה שסיפקה פיתרונות, אחת שבה אוניות קטנות יגיעו לנמל חיפה ויעבירו את האמוניה למפעלים, או באמצעות משאיות. פיתרון נוסף היה איזוטנקים. קיבלנו הבטחות. זו הייתה החוויה המתסכלת ביותר בחיי. זה לא ייאמן איך הלכנו צעד אחד קדימה ושניים אחורה. בסופו של דבר אנחנו אומרים, הממשלה לא רוצה אותנו פה, לא רוצה את העבודות פה, וזה מצער".

 

כאשר נשאל האם הוא בונה על הלחץ הפוליטי שיופעל על הממשלה מכיוון דרום אמר כי "אני לא בונה על כלום. אני חושב שהכל נגמר. הממשלה בעטה בנו מחוץ למדינה. וזה מצער. אני אוהב את ישראל".

 

טראמפ אמר כי למרות שביקשו להשתמש באיזוטנקים הם לא קיבלו אישור לשימוש: "לא קיבלנו תגובה מהממשלה. אחרים קיבלו אישור. אנחנו לא. צריך להתמודד עם ביורוקרטיה רבה כדי לייבא איזוטנקים. צריך לבנות בונקרים. זה לא שרוצים לקנות חולצה בניו יורק ולייבא אותה לתל אביב. זה הליך מסובך".

 

מנכ"ל חיפה כימיקלים, נדב שחר צפוי לערוך שיחה לעובדים. שחר אמר אתמול (ג') כי "המרחב הדרומי שונה. מבחינה פוליטית לפחות המפעל הדרומי נהנה מתמיכה פוליטית חזקה של רה"ע דימונה וירוחם. בקיצור, מבחינה פוליטית הדרום רוצים שחיפה כימיקלים תישאר בניגוד ליונה יהב שרוצה שחיפה כימיקלים תצא. הסביבה הפוליטית בדרום רוצה שחיפה כימיקלים תישאר. אנחנו בדילמה. כי בסוף האתר הדרומי זה עניין של יחס פוליטי".

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
עובדי חיפה כימיקלים
צילום: עמית שאבי
מומלצים