שתף קטע נבחר

"מחיר למשתכן יוביל לכאוס, לא תהיה ירידת מחירים"

יו"ר לשכת השמאים לשעבר, ארז כהן, תקף באולפן ynet את התמקדות משרד האוצר בתוכנית מחיר למשתכן לבדה : "אי אפשר לשים את כל המיליארדים רק על הפתרון הזה", אמר, "יש הרבה דיבורים והרבה פרסומים, אבל תוצאות תכלס, מפתחות - אין". צפו בראיון המלא

השינויים בתוכנית מחיר למשתכן, הכוללים כניסת משפרי דיור ומכירת דירות בשוק החופשי, עוררו ביקורת בקרב מומחי נדל"ן. יו"ר לשכת השמאים לשעבר ארז כהן אמר בראיון לאולפן ynet כי התמקדות משרד האוצר והשר העומד בראשו משה כחלון בתוכנית זו לבדה - לא יפתור את עליות המחירים בשוק הדיור, להפך.  

 

"הפתרון הזה יוביל לכאוס מוחלט. לא תהיה ירידת מחירים ולא יהיה מספיק היצע של דירות", קבע כהן. "צריך לפעול בראייה רוחבית ולהביא עוד פתרונות. אי אפשר לשים את כל המיליארדים רק על הפתרון הזה". צפו בראיון המלא:

 

לדברי כהן, בשוק יש הרבה ציפיות מהתוכנית, אבל אין עדיין תמורות. "כל מה שעושים כרגע הוא הגרלות וניירות - אבל אין מפתחות. זה רק מכניס את אלו שזכו לעמדת המתנה לשלוש, ארבע וחמש השנים הקרובות". לדבריו, "בינתיים במבחן התוצאה, עוד אין תוצאה. יש הרבה דיבורים והרבה פרסומים, אבל תוצאות תכלס, מפתחות - אין".

 

על פי כהן, הדבר היחיד שהתוכנית עשתה היא להושיב את היזמים והמשקיעים על הגדר. הוא טוען שהפתרון צריך להיות רוחבי ולכלול בין היתר טיפול בשוק השכירות, התחדשות עירונית, ביטל הכוונה להטיל מס על דירה שלישית ופעולות נוספות שיתניעו מחדש את שוק הדיור.

 

לפי החלטת מטה הדיור, במכרזים ללא כדאיות כלכלית שנכשלים במשך תקופה ארוכה - במיוחד בפריפריה - תנאי המכרז ישתנו ויאפשרו ליזם למכור 50% מהדירות בשוק החופשי. כלומר, אם בעבר כל הדירות שווקו במחיר מופחת בכ-20%, כעת מתירים ליזמים לשווק כמחצית מהדירות במחירי שוק.

 

שינוי זה מצטרף לשינוי תמחור הדירות בפרויקטים רבי קומות על פי גובה הקומה, וכן לפתיחת התוכנית למשפרי דיור בהגרלות ששיווקן נכשל לרוכשי דירה ראשונה בסדרות א' ו-ב' בקריית ביאליק, קריית מוצקין, רעננה ודימונה.

 

משרדי הבינוי והשיכון והאוצר סירבו למסור תגובה לדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים