שתף קטע נבחר

רשות מקרקעי ישראל תפצה 6,000 חוכרים במיליוני שקלים

רשות מקרקעי ישראל הגיעה להסדר פשרה בעקבות בקשה לאישור תביעה ייצוגית - לפיו היא תפצה כ-6,600 חוכרים שחויבו לפי מנגון הצמדה חד כיווני בסך של כ-11.5 מיליון שקל

כ-6,613 חוכרים צפויים לקבל בימים הקרובים מכתב בצירוף צ'ק, בו הם מתבשרים כי הם זכאים לקבל פיצוי כספי במסגרת הסדר פשרה בתובענה יצוגית שהוגשה מול רשות מקרקעי ישראל. המכתב נשלח מעורכי הדין דורון רדעי וניצן גדות, שהגיעו להסכם הפשרה מול רשות מקרקעי ישראל בעקבות בקשה לאישור תובענה ייצוגית שהגיש בנושא.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

התובענה עסקה בטענה כי רשות מקרקעי ישראל פועלת לפי מנגנון הצמדה חד כיווני. לפיה, הרשות התחשבה בהצמדה למדד המחירים לצרכן רק אם התוצאה שלה חיובית, כלומר כשיש להוסיף הפרשי הצמדה לסכום הבסיס. אם תוצאת ההצמדה היא שלילית, כלומר ירידה של המדד במועד הקובע לעניין התשלום לעומת המועד הקובע בו הוצאה השומה - לא הופחת כל סכום מסכום הבסיס.

 

בין הצדדים נוהל משא ומתן שהביא להסכמה על הסדר פשרה עוד בטרם השיבה הרשות לבקשה לאישור התובענה הייצוגית. באפריל השנה אישר בית המשפט המחוזי בלוד, בראשות השופט יחזקאל קינר, את הסדר הפרשה ונתן לו תוקף של פסק דין.

 

לפי ההסדר, הרשות תפצה את חברי הקבוצה בשיעור של 100% מגובה הנזק בצירוף הצמדה למדד מיום התשלום ועד ליום מתן הפיצוי בפועל, כלומר מלוא הפער הכספי שנוצר לכל אחד מחברי הקבוצה כתוצאה מהתעלמות הרשות מירידת המדד.

 

לשם כך, העבירה הרשות סכום של כ-11.47 מיליון שקל למשרד עוה"ד רדעי גדות, לשם חלוקה לזכאים. כפי שמפורט בפסק הדין, הזכאים כוללים את כל החוכרים ששילמו לרשות כספים במהלך 7 השנים האחרונות ושנפגעו כתוצאה ממנגנון ההצמדה החד-כיווני, למעט הזוכים במכרזים שביחס אליהם הוגשה תביעה אחרת.

 

חברי הקובצה מוגדרים בפסק הדין כ"כל מי ששילם לרשות מקרקעי ישראל כסף במסגרת אחת מהפעולות הבאות: עסקאות בפטור ממכרז, תוספות בנייה, תוספות שטח, העברת זכויות, היוון חוזים ישנים וחידוש חכיר, אשר בתנאי העסקה נקבעה הצמדה של השומה למדד - כאשר בין המועד הקובע של השומה לבין מועד אישור העסקה חלה ירידת מדד מתחת למדד הבסיס שהיה ידוע במועד הקבוע של השומה, והמשיבה התעלמה מירידת מדד זו, וזאת במהלך 7 השנים שקודם להגשת תובענה זו ומאז ועד ליום מתן פסק הדין".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים