שתף קטע נבחר

לומדים להנגיש: אתר חדש יציג נתוני מיצ"ב ואקלים של בתי הספר

חמש שנים לאחר שבג"ץ דרש ממשרד החינוך להנגיש ולפרסם את המידע החשוב לכלל הציבור, מעלה היום הרשות הארצית למדידה והערכה את אתר "מיצ"ב ברשת" עם כל הנתונים הזמינים על בתי הספר יסודיים ועל-יסודיים. ניתן יהיה לראות את התפלגות הציונים לפי שם בית הספר או לפי היישוב שתבחרו

האתר החדש, "מיצ"ב ברשת" ()
האתר החדש, "מיצ"ב ברשת"

לאחר שנים של מידע בלתי מונגש לציבור, הרשות הארצית למדידה והערכה (ראמ"ה) מעלה היום (ב') אתר חדש, ובו ניתן לקבל את המידע על המתרחש במערכת החינוך – מנתוני המיצ"ב בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ועד מדד האקלים הבית ספרי בכל בתי הספר בארץ, יסודי ועל-יסודי כאחד.

 

לגלישה באתר - הקליקו

מפת החינוך של ישראל - פרויקט משותף ל-ynet ומדלן

 

במשך שנים סירב משרד החינוך לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב בטענה שלהשוואה בין בתי הספר, שיגרור אחריו הפרסום, יהיו השלכות הרסניות. במשרד טענו כי מבחני המיצ"ב נועדו בעיקר עבור מנהלי המוסדות, כדי שיוכלו לעקוב אחר הישגי תלמידיהם ותחושותיהם.

 

בשנת 2012, בעקבות עתירה בנושא לבג"ץ על ידי התנועה לחופש המידע, התהפכה ההחלטה והמשרד חויב לפרסם את הנתונים. מאז המידע אכן פורסם באתר ראמ"ה, אך באופן שאינו נגיש כלל – על גבי אלפי דו"חות שהתפרסו על פני מאות עמודים. בשל כך, כבר ארבע שנים שאתר ynet ומדלן מפרסמים את מפת החינוך של ישראל, שכוללת את כל נתוני המיצ"ב העדכניים ביותר, באופן נגיש וברור להורים.נתונים על מקיף אורט נתניה באתר החדש ()
נתונים על מקיף אורט נתניה באתר החדש

כעת, כאמור, החליט משרד החינוך להנגיש בעצמו את הנתונים עבור ההורים, והעלה את האתר החדש "מיצ"ב ברשת". כניסה לאתר תאפשר לציבור ללחוץ על שם בית הספר שעליו רוצים לקבל מידע, או לחלופין על שם עיר מסוימת שתפתח אחריה רשימה של על בתי הספר הנמצאים בה.

 

לחיצה על בית הספר תראה את הנתונים העדכניים מבחינת המיצ"ב שעשה (זה כמובן רלוונטי רק בבתי ספר שניגשים לבחינה), ובנוסף ניתן יהיה להשוות את הישגי בית הספר לבתי ספר דומים (אך אין פירוט באילו בתי ספר מדובר), וכן לבתי ספר דוברי עברית ודוברי ערבית (גם כאן אין פירוט של בתי הספר). כמו כן, ניתן לקבל מידע על נתוני האקלים הבית ספרי, שכוללים את תחושותיהם של התלמידים והמורים בבתי הספר, ולהשוות אותם גם כן לבתי ספר דומים, בתי ספר דוברי עברית ודוברי ערבית.

 

מבחני המיצ"ב, נזכיר, מתקיימים בקרב תלמידי ה' ו-ח' בישראל החל משנת 2002. תלמידי כיתות ח' נבחנים בארבעה מקצועות ליבה (מתמטיקה, אנגלית, מדעים ושפת אם – עברית או ערבית) ואילו תלמידי כיתות ה' לא נבחנים במדעים, אלא רק בשלושת המקצועות האחרים. הרשות הארצית לבחינות והערכה, שאמונה על המבחנים, מחלקת את בתי הספר בארץ לשלוש קבוצות. כל קבוצה מהווה מדגם מייצג של כלל בתי הספר בארץ, ובתי הספר הכלולים בה נבחנים במיצ"ב אחת לשלוש שנים, בכל המקצועות. המשמעות היא שבערים מסוימות מתקיימים מבחני מיצ"ב מדי שנה, אך בכל פעם מדובר בבתי ספר אחרים.


בית הספר יצחק רבין במודיעין ()
בית הספר יצחק רבין במודיעין

 

 

 

פרט להישגים הלימודיים במקצועות הליבה, מתבקשים התלמידים והמורים להשיב גם על שאלוני "אקלים בית ספרי", ששופכים אור על המתרחש בין כותלי בית הספר. התלמידים נשאלים בין היתר מתי הוטל עליהם חרם לאחרונה, אם היו קורבן לאלימות מילולית או פיזית, אם המורים לועגים להם ואם "טוב להם" בבית הספר. מנגד מתבקשים המורים להשיב על שאלות כמו "האם את/ה חש/ה שמוטל עליך עומס עבודה כבד מדי?" ו"האם את/ה שבע/ת רצון מעבודתך כמורה?".

 

שאלון האקלים הבית ספרי מתקיים בכל בתי הספר בארץ, יסודיים ועל-יסודיים כאחד, בלא קשר לבחינת המיצ"ב ההישגית. באתר החדש של משרד החינוך יוצגו לראשונה נתוני האקלים החינוכי גם של החטיבות העליונות, שכן עד כה התפרסמו נתונים אלו רק לצד תוצאות מקצועות הליבה של מבחני המיצ"ב.

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, מסר: "משרד החינוך עושה היום צעד נוסף בהגברה ובהעמקה של השקיפות לציבור בישראל. האתר 'מיצ"ב ברשת' ינגיש בעבור אנשי חינוך, חוקרים והורים מידע חינוכי שיוכל לשרת אותם באופן מהימן, נגיש וידידותי. במהלך הימים הקרובים המשרד ירחיב את מערך השקיפות כאשר יפרסם מגוון רחב ונוסף של נתונים על אודות מערכת החינוך. אני מאמין שבאמצעות הרחבה של השקיפות נוכל לתת לציבור תמונה רחבה ומקיפה אודות פעילותה של מערכת החינוך בישראל".

 

אמיר וינשטוק, מייסד אתר "מדלן", מסר: "הנתונים של רמת הישגי התלמידים ואווירת הלימודים בבתי הספר הם מהפרמטרים המרכזיים שבהם מסתייעים הגולשים בלוח הדירות באתר מדלן. כגוף המוביל להנגשת מידע נדל"ני לציבור הרחב, אנחנו מברכים על שחרור מאגר המידע על תיכונים. אין ספק שהמידע החשוב יסייע לציבור לקבל החלטה טובה יותר ברכישת דירה ובחירת סביבת המגורים המתאימה לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים