שתף קטע נבחר

בליווי תומכיו: אלאור אזריה נכנס לכלא הצבאי

יותר משנה וארבעה חודשים לאחר שירה למוות במחבל מנוטרל, הגיע אזריה לכלא לרצות שנת מאסר וחצי. עשרות פעילים תלו שלטי תמיכה מחוץ לביתו וקיבלו אותו בקריאות עידוד עם צאתו. בחודש הקרוב ימתין להחלטת הרמטכ"ל בנוגע להמתקת עונשו

 

  

אזריה יוצא מביתו, הבוקר (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
אזריה יוצא מביתו, הבוקר(צילום: יאיר שגיא)
 

אזריה בכניסה לכלא הצבאי (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
אזריה בכניסה לכלא הצבאי(צילום: יריב כץ)

כחצי שנה לאחר שנגזרו שנת מאסר וחצי בפועל על סמל במילואים אלאור אזריה, הוא התייצב הבוקר (יום ד') לריצוי עונשו, זאת לאחר שורה של דחיות, ערעורים ומאבקים ציבוריים. עשרות תומכים הגיעו לרמלה והמתינו לאזריה, שיצא מביתו לכיוון הכלא. הם קראו: "אלאור הוא גיבור", "אני אוהב את אלאור", "אם לא תחזירו את הילד נהפוך את המדינה". עם הגעתו לשם הודה להם אביו צ'רלי על התמיכה. אזריה ימתין מתאו להחלטת הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שתתקבל עד תחילת חודש אוקטובר, בנוגע לבקשה שהגיש להמתיק את עונשו.


פעילים מחוץ לביתו של אזריה ברמלה, הבוקר (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
פעילים מחוץ לביתו של אזריה ברמלה, הבוקר(צילום: יאיר שגיא)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

החייל שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל יחזור למעשה לכלא 4, שבו ישב במשך תשעת ימי המעצר בתחילת הפרשה כאשר היה בחזקת חשוד. הוא יגיע עד השעה 10:00 בבוקר, בלבוש אזרחי, מלווה בבני משפחתו למחנה צריפין, וייפרד מהם בכניסה למתקן הכליאה הוותיק, הנושק למזרח ראשון לציון. עשרות מתומכיו, חלקם כאלה שליוו אותו מהימים הראשונים של התפוצצות הפרשה בחודש מרס אשתקד, יתייצבו באזור כדי להפגין תמיכה בו. כמה מהם הגיעו לביתו בשעות הבוקר המוקדמות ותלו שלטי תמיכה. כחלק מההכנות לקליטת אזריה לא יתאפשרו כניסת ויציאת רכבים משער ירושלים בצריפין, וכלי הרכב מופנים לשער יפו.

 

 

 

סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, התייצב הבוקר בפתח ביתו ואמר: "זהו יום עצוב למדינת ישראל ולצה"ל. מעולם לא נכנס לכלא במדינת ישראל אדם, כאשר 90 אחוז מהאוכלוסייה מצרה על כך". גם הזמר אריאל זילבר, שהגיע לבית משפחת אזריה כדי להביע תמיכה באלאור, מתח ביקורת על העונש: "בושה לעם שלנו. באתי לומר לאלאור לא להתייאש, לא לפחד ולהרים את הראש".

 

עו"ד שפטל בפתח ביתו של אזריה, הבוקר (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
עו"ד שפטל בפתח ביתו של אזריה, הבוקר(צילום: יאיר שגיא)

היערכות במחנה צריפין לקליטת אזריה (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
היערכות במחנה צריפין לקליטת אזריה(צילום: יריב כץ)

בכלא 4 נערך אתמול דיון היערכות לקראת קליטתו של הכלוא המפורסם ביותר שהגיע לכלא הצבאי - לפחות בעשור האחרון. בצה"ל הדגישו כי היחס לאזריה יהיה שווה באופן חד-משמעי ליתר הכלואים. עם זאת, לאור התמיכה הציבורית הרחבה באזריה ועצם היותו לוחם העריכו גורמים בכלא שיזכה לאהדה יתרה מצד חבריו במתקן המאסר.

 

לאחר שייכנס בשער הכלא הצבאי ייקלט אזריה על ידי מפקד פלוגת הקבלה, יעבור הליך קליטה שיכלול פתיחת תיק כלוא ידני וממוחשב, יפקיד ציוד אישי שעימו הגיע ויחתום על מדי ב' ועל פריטים אישיים. הוא יעבור ריאיון אישי אצל מ"פ הכליאה וכחלק מתהליך הקליטה יפגוש מש"קית ת"ש, רופא, קב"ן, שליש וגורמים נוספים.

 

כלא 4 (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
כלא 4(צילום: עמית מגל)
 

 

 

אזריה צפוי לזכות לביקור משפחתי ראשון, למשך כחצי שעה כמקובל, החל מעשרה ימים לאחר קליטתו, ובהמשך אחת לשבועיים. אם התנהגותו תהיה טובה ובהתאם לרמת הסיכון ממנו שתיקבע בכלא, הוא יזכה לצאת לחופשות קצרות בביתו לאחר ריצוי תקין של שליש מעונשו. אם יבקש לצאת עוד קודם, לחגי תשרי שיחלו בחודש הבא, בקשתו תישקל על ידי מפקד הכלא.

 

אזריה לא הביע חרטה בבקשה להמתקת העונש שהגיש לרב-אלוף גדי איזנקוט ולא נטל עדיין אחריות על מעשיו, נקודה שצפויה לעמוד לחובתו בשיקול הדעת של הרמטכ"ל ובחוות הדעת שיצרף לה הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף שרון אפק. עם זאת, אי הבעת החרטה לא תכריע אם הרמטכ"ל יקצר את עונשו - מה שצפוי לקרות, לפי ניסיון העבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אזריה בצאתו לכלא
צילום: יאיר שגיא
מומלצים