שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock

  8,600 דירות חדשות באשקלון, 900 דירות למגזר הערבי

  הותמ"ל אישרה היום תכניות תוספת של כ-8,600 יחידות דיור באשקלון. בנוסף החליטה להפקיד תכנית לבניית כ-900 יחידות דיור באיכסאל. אתמול אושרה הרחבת השטח המוניציפאלי של חריש ב-50%

  הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) שבמנהל התכנון, החליטה היום (ד') על אישור של כ-8,600 יח"ד בשתי תכניות לשכונות מגורים באשקלון. בנוסף הוועדה אישרה להפקדה תוכנית של רשות מקרקעי ישראל לבניית כ-900 יחידות דיור באיכסאל.

   

  תכניות המגורים באשקלון כוללות בניה מרקמית בגובה של 7-14 קומות ובצפיפות של 15 יחידות דיור לדונם. תכנית אבן עזרא (מ7) מצויה בצפון מזרח העיר בין שכונות קיימות ואזור תעסוקה. התכנית כוללת תוספת של כ-4,000 יחידות דיור במגוון טיפוסי מגורים, חלקם עם שימושים מסחריים וכ-32.5 אלף שטחי תעסוקה.

   

  התכנית השנייה (מ6) ממוקמת בפאתיה הצפוניים של העיר, בסמיכות לקו הרכבת ממזרח. התכנית כוללת 4,600 יחידות דיור, מבני ציבור, כ-124 אלף מ"ר לתעסוקה, כ-101 אלף מ"ר לתעשייה. בנוסף התכנית מסדירה מסילה ותחנת רכבת מתוכננת לצפון העיר, ומציעה הרחבה של מתקן טיהור השפכים של העיר אשקלון, כדי שיוכל להכיל את צורכי העיר הצפויים לאור פיתוח יחידות הדיור.

   

   

  אשקלון (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  אשקלון(צילום: בראל אפרים)

  קידום התוכניות על ידי מנהל התכנון החל לפני כתשעה חודשים וכעת הן מאושרת סופית לאחר הדיון בהתנגדויות. התכניות קודמו והוגשו על ידי רשות מקרקעי ישראל, בתיאום עם עיריית אשקלון ותוכננו באמצעות אדריכל אלי ארמון. תכניות אלה מצטרפות לתוכינות נוספות שקודמו באמצעות הותמ"ל במסגרת הסכם הגג באשקלון, המוסיפות כ-25 אלף יחידות דיור.

   

  900 דירות באיכסאל

  הותמ"ל החליטה להפקיד היום תכנית של רשות מקרקעי ישראל בישוב איכסאל הכוללת תוספת של 900 יחידות דיור, בהן גם דירות קטנות. בנוסף התוכנית כוללת 6,000 מ"ר שטחי מסחר ו-42,000 מ"ר שטחי תעסוקה ותעשיה הכוללים את ההרחבה של אזור התעשייה הקיים של איכסאל שיהיה משותף עם המועצה האזורית עמק יזרעאל.

   

  מרשות מקרקעי ישראל נמסר, כי שטחי המסחר, התעשייה והתעסוקה, יסייעו להגדיל את אחוז המועסקים בישוב ויהוו מקורות הכנסה משמעותיים מארנונה שאינה למגורים. עוד כוללת התוכנית שטחים לצורכי ציבור, שטחים פתוחים אשר נותנים מענה לתוספת יחידות הדיור ופארק בסמוך לנחל כיסלות החוצה את התכנית.

   

  על פי התוכנית, החלק הצפוני מיועד בעיקרו למגורים ושטחי ציבור והוא מאופיין בטופוגרפיה יותר משמעותית שכן הוא ממוקם במדרונות שבין העמק להרי נצרת. החלק הדרומי מיועד ברובו לאזור תעשייה ומתוכננת הרחבתו של אזור התעשייה הקיים של איכסאל. בין המתחם הצפוני למתחם הדרומי עובר נחל כסלות, שצפוי לעבור הסדרה ולשמש כפארק שכונתי ולאורכו תוכננו שבילי הולכי רגל ופינות משחק.

   

  בחלק הדרומי מתוכננים מבני מגורים משותפים של 4 עד 12 יחידות דיור בבניינים של עד 6 קומות. הבינוי תוכנן כך שיתאים לאופי הבינוי שהתפתח לאורך השנים בישוב מחד, ויספק תוספת משמעותית של יחידות דיור בצפיפות מתאימה לישוב מאידך.באזורים בהם הטופוגרפיה מתונה, מוצע בינוי הדומה לזה הקיים בישוב, בעוד באזורים בהם הטופוגרפיה משמעותית יותר, מוצע בינוי מדורג.

   

  התכנית החדשה באיכסאל. הדמיה (מנהל מקרקעי ישראל) (הדמיה: מנהל מקרקעי ישראל) (הדמיה: מנהל מקרקעי ישראל)
  התכנית החדשה באיכסאל. הדמיה (מנהל מקרקעי ישראל)
   

  מרשות מקרקעי ישראל נמסר, כי התוכנית שואפת לייצר מרחב ציבורי איכותי ולכן שמה דגש על מדרכות רחבות, נטיעות ברחוב ובחזית המגרש, ניהול נכון של מערך הכניסות לחניות וצמצום מופעי קירות לאורך הרחוב. בהיבט של הקשר עם שטחי הטבע הסובבים, התוכנית כוללת גישות רבות אל שטחי היער ואל אזור הנחל.

   

  במזרח התוכנית מצויה חטיבת קרקע בבעלות פרטית, שצורפה לתוכנית על מנת להשלים את הרצף המתוכנן והבנוי בין השכונה החדשה לישוב הקיים ולחבר את שני החלקים מבחינת תחבורה. באזור זה ניתנו זכויות למגורים ותוכננה רשת הרחובות הראשיים ושטחי הציבור. על מנת להוציא היתרי בניה בשטח זה יצטרכו בעלי הקרקע לאשר תכנית חלוקה למגרשים בסמכות הועדה המקומית.

   

  התכנית כוללת גם הקצאת שטח למעונות יום, גני ילדים, מרכז קהילתי ובית ספר יסודי. בנוסף, התוכנית מאפשרת שילוב עסקים לבעלי מקצועות חופשיים ומעונות יום וגני ילדים בתוך דירות המגורים. התוכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל מרחב צפון באמצעות מתכננת המרחב - עידית הוברמן וצוות תכנון ממשרד אדיכלים דני לזר ואדריכל דפנה מתוק.  

   

  בשנה האחרונה אושרו בותמ"ל 3,017 יחידות דיור ליישובים הערביים ביניהם בסמת טבעון, טורעאן, ביר אל מכסור, עילוט ומזרעה. רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, ציין כי התוכנית משקפת את מאמצי הרשות להגדיל את היצע התכניות למגורים לכלל המגזרים ובפרט למגזר המיעוטים.

   

  מתכננת הוועדה, דקלה פרסיקו, מסרה כי "התכניות שאושרו באשקלון נותנות מענה למדיניות הממשלה למתיחת אזורי הביקוש ומאפשרות את המשך פיתוחה של אשקלון כעיר מרכזית במרחב תוך מתן דגש על בינוי עירוני אינטנסיבי, פיתוח שטחי ציבור איכותיים, עידוד השימוש בתחבורה ציבורית על ידי חיבור השכונות לתחנת רכבת חדשה ועוד. התכנית באיכסאל נותנת מענה לצורך של תושבי הישוב וסביבתו במגורים איכותיים על גבי קרקע מדינה, תוך שמירה על ערכי הטבע והנוף ברכס הרי נצרת וחיבורם לאיכסאל".

   

   

  חריש תגדל ב-50%

  אתמול אישרה מועצה הארצית לתכנון ובניה את הרחבת השטח המוניציפלי של חריש ב- 2,000 דונם. אלה יתווספו ל-4,350 דונם הקיימים כיום בתחום הוועדה הנוכחית. זאת לאחר שועדת המשנה של המועצה הארצית לנושאים תכנונים (הולנת"ע) קיבלה את ההחלטה לפני כשבועיים.

   

  הבקשה להרחבת מרחב התכנון של הוועדה המיוחדת באה לאחר שמרחב התכנון הנוכחי של הוועדה מוצה תכנונית ובמסגרתו תוכננו כ-12.5 אלף יחידות דיור. מרבית יחידות הדיור כבר שווקו ומרביתן מצויות בתהליכי בינוי של אלפי יחידות דיור. יצוין כי עד כה הוציאה הוועדה המיוחדת חריש למעלה מ-8,000 היתרי בניה.

   

  ממשרד השיכון נמסר, כי תוספת השטח הנוכחית לוועדה המיוחדת תאפשר תכנון והקמה של כ-5,000 יחידות דיור נוספות וכן שטחי מסחר ותעסוקה נרחבים וכל מערך מוסדות הציבור והחינוך הנדרשים לתוספת האוכלוסייה הצפויה בישוב החדש חריש הממוקם בסמיכות למחלף עירון.

   

  הוועדה המיוחדת לתכנון ובניה חריש הוקמה בשנת 2008 מתוך מטרה לזרז הליכי תכנון ובניה עבור הישוב חריש. זו הפעם השנייה בה מוקמת ועדה מיוחדת לה נתונות סמכויות של ועדה מקומית ומחוזית גם יחד. וועדה מיוחדת הוקמה לראשונה במסגרת הקמת העיר מודיעין וסייעה רבות לזירוז הקמת העיר.

   

  בימים אלו מתנהל מכרז של פרויקט "תכנן ובנה" בחריש, במסגרתו קבלן אחד יזכה בבניית 1,200 יחידות דיור ותוטל עליו האחריות לדאוג גם לכל התשתיות מסביב. בשיטה זו, תהיה ירידה משמעותית בפרק זמן הבנייה והדיירים ייכנסו לדירה בסביבה בנויה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים