שתף קטע נבחר

הקרב בגבול נגד דאעש: צבא לבנון מתקדם, סוריה תוקפת מהאוויר וחיזבאללה מסייע

דאעש מותקף בשתי חזיתות משני צדי גבול סוריה-לבנון. הלבנונים הצליחו להשיב בתוך יממה שני שלישים מהשטח שנכבש על ידי דאעש. 15 לוחמים מתאבדים של דאעש נהרגו מאש הצבא הלבנוני ומנגד נהרגו שלושה חיילים לבנונים: "נמשיך עד שנמחק אותם משטחנו", איים צבא לבנון

 

 

 

נשיא סוריה בשאר אסד אמר אתמול (א') כי "בספרי ההיסטוריה ייכתב על הסיוע שהגישו רוסיה ופוטין, איראן וחמינאי וחיזבאללה ונסראללה". שיתוף הפעולה הזה בא לידי ביטוי מובהק בקרב הקשה נגד לוחמי "המדינה האיסלאמית" (דאעש) באזור הרי קלמון שבגבול סוריה-לבנון. לוחמי צבא סוריה נלחמים בסיוע חיזבאללה ומהצד האחר של הגבול מתקדם צבא לבנון, במבצע נרחב שתוכנן זה תקופה ארוכה, ואתמול כבש 30 קילומטרים רבועים מידי דאעש, פגע בעמדות של הארגון וחיסל 15 לוחמים.

 

המבצע של צבא לבנון בגבול סוריה, שהחל אתמול, הוא הגדול ביותר שניהל הצבא נגד דאעש באזור. דובר צבא לבנון פאדי בועייד מסר כי בפיצוץ מטען שהופעל לעבר הכוחות נהרגו שלושה חיילים ורביעי נפצע אנושות. הכוחות הלבנוניים השמידו מכונית ואופנוע שבהם נהגו מחבלים מתאבדים. 15 לוחמי דאעש נהרגו בפיצוץ רכבי התופת הללו במקום התקרית.

לוחמי צבא סוריה וחיזבאללה תוקפים יחד מטרות של דאעש בסוריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוחמי צבא סוריה וחיזבאללה תוקפים יחד מטרות של דאעש בסוריה(צילום: רויטרס)

האזור שעליו השתלט דאעש בגבול סוריה-לבנון. כך זה נראה לפני המבצע ()
האזור שעליו השתלט דאעש בגבול סוריה-לבנון. כך זה נראה לפני המבצע

חייל סורי משקיף בגבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חייל סורי משקיף בגבול(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

צבא סוריה ממשיך לתקוף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צבא סוריה ממשיך לתקוף(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

הצבא הלבנוני הצליח להשתלט ביום אחד של לחימה על 30 קילומטרים רבועים - שהם שני שלישים מאדמת לבנון שעליה השתלטו לוחמי דאעש. אנשי חבלה פועלים בשטח לנטרול מטענים שלוחמי דאעש הותירו מאחוריהם והשמידו 12 עמדות של דאעש לאורך הגבול: "אין תאריך יעד לסיום המבצע. נמשיך עד שנמחק את דאעש בשטח לבנון", אמר דובר הצבא.

 

גורם צבאי אחר ציין שהחיילים השתלטו על גבעות באזור הכפר ראס בעלבק. במבצע שהחל משלשום בשעה 5:00 בבוקר משתתפים כוחות ארטילריה ואוויר של צבא לבנון. מהצד השני של הגבול, בנפרד, נלחמים חיילים סורים לצד לוחמי חיזבאללה לטיהור האזור. ברשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווחו שמטוסי קרב סוריים תקפו באופן אינטנסיבי ביום הלחימה הזה נגד דאעש.

צבא לבנון תוקף את דאעש באזור גבול סוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
צבא לבנון תוקף את דאעש באזור גבול סוריה(צילום: AP)

מסוקי צבא לבנון בגבול הסורי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסוקי צבא לבנון בגבול הסורי(צילום: AFP)
 

בדיווח ב"אל-מנאר" נאמר כי לוחמי חיזבאללה מתקדמים בכיבוש פסגות הרים וכן השתלטו על מעבר גבול לא-רשמיים שהקים דאעש לאורך הגבול. בחיזבאללה הבטיחו "להסיר את איום הטרור מגבולות ארצנו" וכן להילחם "כתף אל כתף" עם הצבא הסורי.

 

נשיא לבנון מישל עוון שוחח בטלפון ממטה הצבא עם הכוחות בשטח: "אני עוקב מחדר המבצעים. אנחנו איתכם במחשבותינו ובלבנו. אני מצדיע לכם. כל לבנון מביטה עליכם ומצפה מכם לניצחון, ואני יודע שלא תאכזבו אותנו. אני מצדיע לך ולכך חייל שנלחם איתך".

 

הגנרל עלי קנסו מצבא לבנון אמר שלשום במסיבת עיתונאים במשרד ההגנה הלבנוני כי דאעש חולש על שטח של 120 קמ"ר בגבול בין לבנון לסוריה וההערכה היא שנמצאים בו 600 מאנשיו המחולקים לשלוש קבוצות. כעבור כמה שעות תדרך: "המבצע החל בשעה 5:00 בבוקר והוא יימשך עד שנגיע לגבול סוריה". הוא הבהיר כי "אין כל שיתוף פעולה עם חיזבאללה או עם צבא סוריה".

 

תמיכה גבית מאיראן והתקדמות גם בחזית העיראקית

על רקע ההתקדמות המשמעותית בחזיתות השונות מול דאעש בסוריה, עיראק ולבנון, ממשיכה איראן לבסס את נוכחותה באזור, ובמיוחד בלבנון. בתחקיר שנערך בנושא עולה כי הנוכחות האיראנית בלבנון מתבצעת באמצעות כוח "קודס" של משמרות המהפכה, בהובלת הגנרל קאסם סולימאני. בסוריה, נטען, הנוכחות האיראנית מתחילה מאזור נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, השגרירות האיראנית ובסיסי כוחות בהר קאסיון המשקיף על דמשק.

 

בשנים האחרונות הצליחה איראן הצליחה לשנע דרך הים מכולות רבות עם אמצעי לחימה מתקדמים במסווה של משלוחים מסחריים. בין השאר, נעשה השינוע דרך חברות שקשורות לחברת הספנות הבינלאומית של איראן IRISL. במקביל, איראן החלה להפעיל רכבת אווירית לסוריה מנמלי התעופה של טהרן ובסיסי חיל האוויר האיראני ליד גבול עיראק.

מה שמועבר בציר הזה הלוך וחזר הם אמצעי לחימה ולוחמים בייחוד מהמיליציות השיעיות, שמסייעות ללחימה של משטר אסד בסוריה. על פי ההערכות עברו בציר שבין טהרן ועבדאן לדמשק כ-21 אלף נוסעים וכ-5,000 טונות של אספקה.

 

אתמול שיבח הנשיא הסורי, בשאר אסד, את בעלות בריתו שעוזרות לו לייצב את משטרו – ובהן, כמובן, איראן וחיזבאללה. "לוחמי חיזבאללה שמרו על אדמתה של סוריה כמו כל לוחם סורי המגן על מולדתו; איראן תמכה בנו מהיום הראשון, העניקה לנו ציוד ואמצעי לחימה ללא גבולות וסיפקה גם יועצים צבאיים ותמיכה מדינית", אמר בנאום בדמשק.

נאומו של נשיא סוריה אסד, אתמול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נאומו של נשיא סוריה אסד, אתמול(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"רוסיה הגנה על סוריה במועצת הביטחון ובתמיכה של הצבא הסורי. היא שלחה את כוחותיה והקריבה חללים. התמיכה של החברים שלנו סייעה לעמידה האיתנה של המדינה הסורית. בפרקי ההיסטוריה ייכתב על הסיוע שהגישו לה רוסיה ופוטין, איראן וחמינאי וחיזבאללה ונסראללה".

 

גם המאבק נגד דאעש בעיראק ממשיך לצבור תאוצה. ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, הכריז אמש באופן רשמי על תחילת המבצע הצבאי לשחרור העיר תלעפר מידי ארגון הטרור הסוני. העיר האסטרטגית נמצאת כ-70 קילומטרים ממערב למוסול, שכבר שוחררה מידי דאעש.

 

אל-עבאדי פנה אל לוחמי דאעש ואמר כי "אין לכם ברירה, עליכם להיכנע או למות". לפני כן דיווחה רשת "אל-מיאדין" כי מטוסי חיל האוויר העיראקי השליכו מאות אלפי מנשרים באזור העיר תלעפר לקראת המבצע.

 

תלעפר הינה המעוז האחרון של דאעש במחוז נינווה שבעיראק ואחד מהמעוזים האחרונים של הארגון בצפון עיראק. צבא עיראק ומליציות שיעיות מכתרים את העיר מדרום, והכוחות הכורדיים מצפון. על פי הערכות של צבאות עיראק וארצות הברית, בעיר נותרו כ-2,000 לוחמים של דאעש.


פורסם לראשונה 20/08/2017 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צבא סוריה תוקף יעדים בגבול בסיוע חיזבאללה
צילום: רויטרס
מומלצים