שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מיזם רכב חשמלי: חיפה תהיה נקיה יותר

  עיריית תל אביב משתמשת בכלי רכב רגילים למיזם הרכב השיתופי שהזניקה? חיפה תשיק מיזם דומה רק עם רכב חשמלי

  בעיר חיפה יושק בעוד כחודשיים פרויקט ייחודי להפעלת רכב שיתופי-חשמלי ראשון מסוגו. על ההשקה הכריזו השר להגנת הסביבה זאב אלקין, ראש עיריית חיפה יונה יהב, יו"ר קל"ל דני עטר ומנכ"ל חברת CAR2GO גיל לייזר. את הפרויקט שעלותו כ-20 מיליון שקל מממנים ארבעת הגופים.

   

  רנו זואי במבחן ישראלי ראשון - חשמל זורם

  תושבי תל אביב זועמים: מיזם אוטותל גוזל חנייה

   

   

  בחודשי ההרצה יופעלו בפרויקט 40 כלי רכב מסוג רנו זואי, הסופר-מיני החשמלית של היצרנית שמבוססת על הקליאו המוכרת ומציעה טווח נסיעה תיאורטי של 150 ק"מ לכל טעינה, ובהמשך יגדל מספר כלי הרכב ל-100. העירייה תכשיר עבורם 300 מקומות חניה ו-30 עמדות לטעינה. מלבד מקומות החנייה, תאפשר העירייה להחנות את כלי הרכב הייחודיים לפרויקט במשך שעתיים גם בחנייה המסומנת כחול-לבן, ללא צורך בתשלום. החניות יוכשרו במקומות בהם לא קיים מחסור במקומות חניה.

   

  בהקשר זה כדאי להזכיר כי מיזם דומה של הפעלת רכב (מנועי רגיל, לא חשמלי) שיתופי בתל אביב זכה לביקורת רבה מצד תושב העיר בכל הנוגע לתפיסת מקומות חניה ייעודיים. לדברי התושבים, במסגרת פרויקט אוטותל שהושק בחודש ינואר והחל לאחרונה לפעול במתכונת ניסוי רחב היקף, מסמנת העירייה מקומות בלעדיים גם ברחובות עם מצוקת חנייה מוכרת. בנוסף, בקרב תושבי תל אביב יש המצביעים על התרומה השלילית של הפרויקט להנגשת התחבורה הציבורית הכושלת ממילא בעיר.

   

  איך זה יעבוד בשלב ראשון

  בשלב ההרצה שימשך עד חודש נובמבר יצורפו כ- 1,000 מנויים לתקופת ניסיון ללא תשלום על דמי מנוי ודמי הרשמה. לדברי מנהלי המיזם, על מנת לבחון את הפרויקט על כל היבטיו ומרכיביו ולשפר את הטעון שיפור. ההרשמה למיזם כנסיינים מתבצעת באתר המיזם. המיזם עתיד להתרחב בהמשך לאזור הקריות.

   

  ההשתתפות בפרויקט כרוכה בהרשמה מראש, כאשר המשתתפים מקבלים כרטיס חכם אישי להפעלת כלי הרכב. משתמש הזקוק לרכב מבצע הזמנה באמצעות מוקד טלפוני או אפליקציה, ומקבל הודעה היכן נמצא הרכב הקרוב.

   

  ההזמנה מבוצעת עד 15 דקות לפני הנסיעה. לאחר מכן פותח המשתמש את הרכב באמצעות הכרטיס החכם או הטלפון הנייד ומשתמש בו. בתום השימוש יוחזר הרכב לחניה ייעודית בכל רחבי העיר. עם סיום הנסיעה לוחץ המשמש על כפתור "סיום" והמערכת מחייבת את כרטיס האשראי במספר הדקות שבהן השתמש בשירות.

   

  התמחור שנקבע לשירות יהיה 1.5 שקלים לדקה, ולדברי היזמים מדובר על מחיר הנמוך בשיעור שבין 35 ל-50 אחוז ממונית. יש לציין כי מחיר השימוש לדקה זהה לנדרש במיזם הרכב בתל אביב, למרות שעלות השימוש לק"מ ברכב חשמלי נמוכה בעשרות אחוזים מזו של רכב בעל מנוע בעירה פנימית רגיל המתודלק בבנזין (למחירון השימוש ברכב שיתופי בתל אביב).

   

  "חיפה עוברת מהפכה סביבתית", אמר ראש העיר יהב. "אנחנו נלחמים בנחישות וללא פשרות בהפחתת המזהמים במפרץ חיפה, ומובילים פרויקטים סביבתיים ובהם הרכב השיתופי החשמלי שיוביל להפחתת זיהום האוויר בעיר ולהורדת מספר הרכבים הפרטיים מהכבישים. הפרויקט מהווה גם חלק מהוזלת עלויות המחיה לזוגות צעירים סטודנטים וכל תושב ותושבת בעיר".

   

  "במיזם החדשני הושקעו מאות שעות מחקר ופיתוח על מנת לייצר חווית משתמש אולטימטיבית, יעילה ופשוטה, אשר תהווה תחליף נוח וחסכוני לנסיעה ברכב פרטי ולנסיעה במונית", אמר גיל לייזר, מנכ"ל חברת CAR2GO מקבוצת שגריר. "מיזם שיתוף רכבים כבר אומץ בעולם והצליח לייצר שינוי מהותי. מעל ל-5 מיליון משתמשים כבר בשירות ברחבי העולם".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים