שתף קטע נבחר

מה קורה כשמבוגרים בגיל השלישי נוטלים ריטלין

פסיכולוג מסביר למה יש עלייה חדה בבני הגיל השלישי המשתמשים בריטלין. "הילדים המופרעים של פעם הפכו לסבים וסבתות והיום הם הולכים לאיבחון בעקבות הנכדים", הוא אומר ומספר על ההקלה שרבים חווים לנוכח ההבנה שהם לא אשמים

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

לאחרונה פורסם על עלייה חדה בצריכת ריטלין במיוחד בקרב בני הגיל השלישי. על פי הנתונים שהגיעו מקופות החולים 'כללית' ו'מכבי', יש עלייה של יותר מ-100% במשתמשים בריטלין בני ה-65 ומעלה בארבעת השנים האחרונות.

 

ישנם מספר סיבות לכך, אחת מהן היא הדרישה החברתית לעמידה במספר רב של מטלות.  לריטלין יש קשר ישיר ל- ADHD, הפרעות קשב וריכוז, שלהן אנו מודעים יותר בשנים האחרונות, הרבה יותר מבעבר. ADHD היא לא מחלה כמו כל מחלה, זו הפרעה שיש לה בין השאר אספקט חברתי .

 

בחברה שלנו היום אנו נאלצים לעמוד בהרבה מאוד מטלות, הרבה יותר ממה שנדרשו בעבר. העולם הטכנולוגי והמודרני מאלץ אותנו לחיות אחרת. אם בעבר גידלנו את הילדים כמו ההורים שלנו, היום אנו עובדים שעות רבות יותר ומטפלים בהרבה מאוד דברים במקביל, הקשב שלנו מפוצל בין הרבה מאוד משימות בהם מחשבים, משימות בעבודה, תכנון חופשה ומטלות שונות ורבות.

 

הנתונים מצביעים על כך שגם בני 85 ומעלה נוטים לקחת ריטלין. אנשים עם דמנציה וזקנה נוטים להיות פחות מרוכזים ויותר מבולבלים, לעיתים אחד מהפתרונות הוא מתן ריטלין שמשפר את יכולותיהם הקוגניטיביות.

 

סיבה נוספת היא העובדה שרבים מהקשישים מתקשים לשמור על שווי משקל, מה שמוביל לנפילות רבות בקרב מבוגרים. מחקר שנערך והתפרסם לאחרונה בישראל הראה כי ריטלין יכול לסייע להגברת יציבותם של הקשישים.

 

עוד במדור 60 פלוס:

בגיל 74: הסוד של טל ברודי לתזונה וחיים בריאים

חושדים בירידה ביכולות המוח? סימנים והתמודדות

"הזקנה לא קשורה בגיל" - המודל לחיים בריאים

 

הנתונים מתוך הכתבה שפורמה ב"ידיעות אחרונות" ( ) ( )
הנתונים מתוך הכתבה שפורמה ב"ידיעות אחרונות"( )
 

הילדים המופרעים של פעם הפכו לסבים וסבתות

בעבר, המודעות להפרעות קשב הייתה הרבה פחות גדולה והרבה מאוד אנשים בתקופת ילדותם לא אובחנו ב- ADHD. חשבו שהם "הילדים המופרעים של הכיתה", או "הילדים העצלים שאינם משתדלים " וכו'. אותם ילדים, שהיום הפכו מבוגרים ואף סבים וסבתות, רכשו רגשי אשם כי תמיד אמרו להם שהם לא בסדר והם האמינו בזה.

 

לפתע, ישנה מודעות יותר גדולה לעובדה שישנם אנשים, גם מבוגרים, שקשה להם לשבת סביב השולחן או שקשה להם לארגן מטלות, קשה להם לשבת בישיבות, הם רבים עם בני הזוג או הבוס בעבודה, לעיתים הם קופצנים ואומרים דברים שלרוב הם מתחרטים עליהם אחר כך, ועוד.

 

מאובחנים בעקבות הנכדים

קורה לא אחת שאנשים בגילאים מאוחרים מאובחנים כסובלים מ ADHD, רבים מהם מאובחנים שהנכדים או הילדים מאובחנים ואז מגלים שגם להם יש ADHD.

 

כתוצאה מכך הם מפסיקים לחוש רגשי עצמה, הם מבינים כי יש סיבה להתנהגותם הבעייתית. אבחון בוגרים מביא לרבים מהם הקלה כיוון שהוא יכול להבהיר להם את "הצרות" שעברו עליהם עד לגילם המבוגר.

 

בן 60 שלא מסיים הכשרה 15 שנים

באחד מן המחקרים שערכתי בקרב מבוגרים, אספתי סיפורים שונים של אנשים מכל העולם. אחד מן הספורים שייך לאדם בן מעל ל-60 שלא הצליח לסיים את האוניברסיטה. בנוסף, במשך 15 שנים שהוא בלימודי הסמכה לכמורה וגם בעבודתו הוא לא הצליח. כל אלה הובילו אותו לדיכאון וכתוצאה גם אשתו עזבה אותו.

 

הוא נפגש עם פסיכיאטר שאמר לו שיש לו ADHD והוא החל לקחת ריטלין וכתוצאה הוא נעשה ממוקד, שלט במעשיו והיה מכוון יותר, סיים את הסמכתו בכמורה והצליח מאוד בתפקידו. יום אחד הוא הרגיש צורך להפסיק ולקחת את התרופה. משפסק הוא חזר לסורו, רב עם הרבה מאוד אנשים, חזר להתפזר ומהר מאוד גם חזר לריטלין כיוון שהוא הבין שהתרופה מסייעת לו.

 

לוקחים רק כשצריך

ריטלין מסייע למבוגרים גם כיוון שהוא עוזר לנהל את חייהם טוב יותר ולכן לתפקד במשימות היום יומיות- לא לדחות מטלות, לא לריב עם אנשים.

 

רבים מהמבוגרים עם ADHD אוהבים את הADHD שלהם כיוון שהם סוברים כי הוא מעניק להם אנרגיות ויצירתיות יש אפילו שמכנים את הADHD שלהם מתנה. לפיכך הם מדמים את נטילת ריטלין לחבישת משקפי קריאה – לובשים רק כשצריך לקרוא.

 

לא אחת, גננות בגני ילדים ש"גילו" את הריטלין בגיל מאוחר, העידו כי בזמן שהן עובדות עם הילדים, הן אינן נוטלות את התרופה כי היא "הופכת אותן" ליצירתיות פחות. אך כאשר הן ניגשות ללימודי תואר שני, או לקראת הגעתה של מפקחת, כשצריך להכין שיעור מדוקדק, הן ייטלו את הריטלין כדי להיות ממוקדות יותר.

 

סיפור זה מאפיין רבים מהמשתמשים בריטלין. הם נוטלים את התרופה לצורך ביצוע משימות בהם הם נדרשים להיות ממוקדים. ריטלין לא נתפס אפוא בעיניהם כאנטיביוטיקה אותה יש לקחת ברציפות עד להחלמה, אלא ככלי עזר המשמש אותם על פי צורך.  

 

האם אני סובל מ-ADHD  

שאלו את עצמכם: האם אתם מפוזרים או מבולבלים לרוב, דוחים מטלות, נוטים לשכוח דברים, אימפולסיביים ייתר על המידה (מגיבים ללא מחשבה מספקת בצורה שאח"כ מצטערים עליה כלפי אנשים חשובים כמו מרצים, בני זוג או בעבודה), האם אתם מדברים לפעמים ומרגישים שאתם לא יכולים להפסיק?, האם אתם יושבים בישיבות ו"קופצים בראש" שלא לצורך?

 

רצוי להדגיש כי לא כל המאובחנים בADHD אימפולסיביים ויש רבים המאופיינים "רק" בקשיי ריכוז ב-בבלבול ובקושי לבצע מטלות.

 

כדי לאבחן: מומלץ לגשת לרופא המשפחה להתייעץ עימו ובמידה וירגיש שישנו צורך, הוא יידע להפנות אתכם לגורמים נוספים.

 

 

הכותב הינו פסיכולוג מהחוג לפסיכולוגיה במכללה האקדמית אחוה

 

 

בעקבות הנתונים שפורסמו מומחית התנהגותנית ופסיכיאטר מתארחים באולפן YNET ומסבירים איך הריטלין עשוי לעזור למי שזקוק ומה הם תופעות הלוואי 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
צילום: יוגב עמרני
זינוק של יותר מ-100% במשתמשים בריטלין בקרב בני 65 ומעלה
צילום: יוגב עמרני
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים