שתף קטע נבחר

בי"ח שערי צדק: "המסנו גידול עם קולה"

חולה שעבר ניתוח להשתלת ריאה סבל מנזק עצבי במערכת העיכול שהוביל להיווצרות גוש סיבי ענק בקיבה. הרופא החליט לרשום לו טיפול בעזרת קולה – וחסך לו ניתוח מורכב

  

 

הקולה מנעה ניתוח מורכב: חולה שסבל משיתוק של הקיבה שם נוצר גידול סיבי ענק, ניצל מניתוח מורכב בעזרת המשקה התוסס הפופולרי שהמיס אותו.

 

חולה בן 71 שסבל ממחלת כליות קשה עבר ניתוח להשתלת ריאות, בעקבותיו סבל מחולשה מוטורית של הקיבה שהובילה ליווצרות גוש סיבי הקרוי "בזואר". גוש זה נוצר משאריות מזון בקיבה, והגיע לקוטר של 7 סנטימטרים.

 

הגוש נגרם כתוצאה משיתוק חלקי או חולשה מוטורית של הקיבה (גסטרופרזיס). במצב זה הקיבה אינה טוחנת ומערבלת את המזון באופן תקין ומעכבת העברתו לתריסריון.

 

אצל רוב החולים הגורם לגסטרופרזיס אינו ידוע ובחלק מן המקרים התופעה מופיעה לאחר ניתוח באזור הקיבה ובבית החזה. לעיתים נדירות, היווצרות גושים סיביים משאריות מזון בקיבה, עלולה להגיע לממדים גדולים מאוד.

 

קולה. המיסה את הגוש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קולה. המיסה את הגוש(צילום: shutterstock)

 

"החולה איבד משקל רב וסבל מהקאות בלתי נשלטות אשר היוו סכנה לריאה המושתלת בשל חשש לשאיפת שאריות מזון", מסביר ד"ר יוסף ליסי, מנהל היחידה לנוירו-גסטרואנטרולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי שערי צדק, שטיפל בו'. "במקרים מסוג זה, אנו מנסים לפורר את הגוש בפעולה אנדוסקופית על ידי לולאה חשמלית ולהוציא את חלקיו על ידי רשת קטנה (סל) שניתן להחדירה לקיבה בעזרת סיב אופטי, באמצעותה ניתן ללכוד ולשלוף גופים זרים מהקיבה".

 

לאחר שני ניסיונות כושלים להסרתו בעזרת אנדוסקופ ולולאה חשמלית בבית חולים אחר, הומלץ לחולה לעבור ניתוח לפרוסקופי שהיה אמור לכלול פתיחת קיבה, שליפת הגוש והרחבת מוצא הקיבה ( פילורופלסטיה).

 

החולה הופנה להתייעצות אצל ד"ר ליסי, אשר החליט לנסות להמיס את הגוש על ידי, לא אחר מאשר משקה קולה.

 

 "הספרות הרפואית מתארת לראשונה שימוש רפואי בקולה להמסת בזואר (גוש) בשנת 2002, על ידי רופא יווני בשם לאדאס אשר צפה במוסכניק שלו מסיר חלודה מברגים בעזרת קולה", מספר ד"ר ליסי ומרחיב, "אותו רופא ניסה את השיטה על מטופליו והיא התגלתה כיעילה. מאז הצטברו יותר ויותר עדויות המדברות על תוצאות מדהימות".

 

חומרים עם פוטנציאל המסת חומרים

מחקר יפני אשר פורסם בשנה האחרונה, באחד מכתבי העת המובילים בתחום הגסטרואנטרולוגיה, בחן יעילות של מספר חומרים לפירוק בזואר. הבדיקה נעשתה כאשר הוכנסו חלקי בזואר למבחנות יחד עם חומרים בעלי פוטנציאל המסה כמו אנזים מצמח הפפאיה ואנזימים מפרקי צלולוז - קולה, וקולה דיאטטית ומים מוגזים (סודה). קולה וקולה דיאטטית נמצאו היעילים ביותר בפירוק הבזואר.

 

"עד לא מזמן הטיפול התרופתי נעשה באמצעות אנזים פפאין, המצוי בצמח הפפאיה הטרופי", מסביר ד"ר ליסי, "אנזים זה מפרק חלבונים ונמצא יעיל לטפול בבזואר, אם כי, הוא עובד לאט יותר כך שבמצבים מורכבים ודחופים הקולה יעילה יותר".

 

יומיים אחרי שהחל החולה לשתות קולה, תהליך ההמסה החל לתת אותותיו והגוש הפך קטן יותר. "במקרה שלנו היה צורך לעקוב אחר תפקודי כליה ומלחים בדם בשל מחלת הכליות של המטופל.

 

"תוך שלושה ימים הגוש בקיבתו נעלם לגמרי ובמעקב שביצענו לא נוצרו גושים נוספים. אנו ממשיכים במעקב ובמשטר תזונה ללא צריכת סיבים מורכבים לפירוק, כגון, לחם שחור, קליפות של ירקות ופירות למניעת גושים בסדר גודל כזה. נכון להיום כ-3 שנים לאחר המקרה, הגוש לא גדל שוב. הטיפול הייחודי חסך נזק נוסף לריאה המושתלת", מוסיף ד"ר ליסי.

 

אבל אל תמהרו להסיק ששתיית קולה בכמויות אלו היא בריאה: "הטיפול באמצעותה חייב להיות מבוקר" מסביר ד"ר ליסי, "המינון המומלץ לשתייה במקרה של גוש כזה הוא בין 2-3 ליטרים למשך שלושה ימים עד שבועיים, כאשר השתייה מתבצעת, כאמור, בבית החולים ותחת ביקורת".

 

לדברי הרופא, המניעה הטובה ביותר היא הקפדה על עקרונות תזונתיים בריאים: כלכלה ללא סיבים בלתי מסיסים - מה שדורש הדרכה מדוקדקת על ידי תזונאית. "המטופל מתבקש לדווח כשיש החמרה בתסמיני הגסטרופרזיס שלו, המעלה חשד להיווצרות הגוש. במקרה כזה מבצעים גסטרוסקופיה (בדיקת קיבה על ידי סיב אופטי) ואם יש גוש קטן שולפים אותו תוך כדי הבדיקה".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירב קריסטל
הגישו טיפול בעזרת קולה
צילום: מירב קריסטל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים