שתף קטע נבחר

הישראלים מוציאים יותר כסף על הימורים מאשר על ספרים

הלמ"ס: ההוצאה הלאומית לתרבות, בידור וספורט עמדה בשנת 2016 על 54.7 מיליארד שקל - 4.5% מהתוצר המקומי גולמי. 21% מההוצאות היו עבור אומנויות הבמה כמו קונצרטים, מופעי תרבות ומועדוני לילה, 6.5% עבור הימורים כמו מפעל הפיס ו-5.5% עבור ספרות ודברי דפוס

ההוצאה הלאומית לתרבות, בידור וספורט עמדה בשנת 2016 על 54.7 מיליארד שקל. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמו היום (ד'). סכום זה מהווה 4.5% מהתוצר המקומי גולמי. מדובר בעלייה של 3.7% לעומת שנת 2015, בהמשך לעלייה של 4.7% בשנת 2014.

 (צילום: jupiter) (צילום: jupiter)
(צילום: jupiter)
  

ההוצאה השוטפת לתרבות, לבידור ולספורט לנפש עמדה בשנת 2016 על 6,326.1 שקל. מדובר בעלייה של 1.9% לעומת שנת 2015.

 

מבחינת התפלגות ההוצאה לפי סוג הפעילות, ההוצאה הגבוהה ביותר היתה עבור מוזיקה ואומנויות הבמה (קונצרטים, מופעי תרבות, מועדוני לילה ועוד) - 21% מסך ההוצאות על תרבות. ספורט ומשחקים (מועדוני ספורט, בריכות שחייה ועוד) היו במקום השני - 17.4%, ופעילות חברתית-תרבותית - רובה במתנ"סים שכונתיים במקום השלישי - 13.4%.

 (מקור: נתוני הלמ"ס) (מקור: נתוני הלמ
(מקור: נתוני הלמ"ס)

הוצאות עבור הימורים ("מפעל הפיס" ו"ספורט-טוטו" בניכוי פרסים) עמדו על 6.5% מסך ההוצאות על תרבות, בעוד שהוצאות עבור ספרות ודברי דפוס היוו 5.5%.

 

ירידה של 2.4% בהשקעות במבנים ובציוד

משקי הבית מימנו 85.6% מסך ההוצאה הלאומית, לעומת 88% בשנת 2015 ו-88.1% בשנת 2014. יתר ההוצאה מומנה על ידי הרשויות המקומיות - 10.8%, הממשלה - 3% והמוסדות ללא כוונת רווח 0.6%.

 

מבחינת חלוקת ההוצאות, 75.4% מסך הוצאות משקי הבית לתרבות, לבידור ולספורט בשנת 2016 היו עבור שירותי תרבות - הצגות, סרטים, קונצרטים, מופעי ספורט, אינטרנט, הימורים ועוד. היתר היו לרכישת מוצרים: מכשירי רדיו וטלוויזיה, מערכות סטריאו, מצלמות וידאו, מחשבים אישיים, ספרים ועוד.

 (מקור: נתוני הלמ"ס) (מקור: נתוני הלמ
(מקור: נתוני הלמ"ס)

בבדיקת השינוי שחל בהוצאות על תרבות לעומת שנת 2015 עולה כי ב-2016 נרשמה עלייה של 6.1% עבור ספורט ומשחקים, מחשבים ואינטרנט, עלייה של 5.4% עבור מוזיקה ואמנויות הבמה, של 5.3% עבור פעילות חברתית-קהילתית ושל 5.1% בהוצאות עבור מורשת תרבותית, ספרות ואמנות פלסטית. כמו כן נרשמה עלייה של 4% בהוצאות על שמירה על הסביבה ושל 2.1% בהוצאות על הימורים.

 

מנגד נרשמה ירידה של 2.8% בהוצאות על רדיו וטלוויזיה, קולנוע וצילום, וכן של 2.4% בהשקעה בנכסים קבועים (השקעות הממשלה, הרשויות המקומיות והמלכ"רים במבנים ובציוד, לצורכי תרבות, בידור וספורט).

 (מקור: נתוני הלמ"ס) (מקור: נתוני הלמ
(מקור: נתוני הלמ"ס)
 

ההוצאה הלאומית לתרבות, לבידור ולספורט כוללת את ערך השירותים והמוצרים שסופקו על ידי הסקטור העסקי, הסקטור הממשלתי והמוסדות ללא כוונת רווח. השירותים שנכללים הם שירותי תזמורות ותיאטראות, ספורט ומשחקים, שירותי רדיו וטלוויזיה, בתי קולנוע, מתנ"סים, מפעל הפיס, ספורטוטו, שימוש באינטרנט וכדומה. השירותים אינם כוללים הוצאות לשירותי אוכל ולינה בארץ או לנסיעות לחו"ל, לרבות שירותי בידור וספורט בחו"ל. 

 

כמו כן נכללו בחישוב רכישת מוצרים כמו מכשירי רדיו וטלוויזיה, מערכות סטריאו, מצלמות וידאו, תקליטורים, נגנים, מחשבים, ספרים, משחקים ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים