שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  בעקבות תורי הענק: פטור מאגרה על הנפקת דרכון זמני
  משרד הפנים לא נערך למבול של רבע מיליון בקשות להנפקת דרכונים ביומטרים, וישראלים חסרי דרכון שמועד נסיעתם קרוב נדרשים לשלם 405 שקלים נוספים עבור אגרת דרכון זמני. לבקשת משרד הפנים אישרה וועדת הכספים פטור זמני מאגרה זו

  משרד הפנים לא עמד בעומס - ומי שייאלץ להוציא דרכון זמני יקבל פטור מאגרה. ועדת הכספים אישרה היום (ב') מתן פטור זמני מאגרה על הנפקת דרכון או תעודת מעבר זמניים לישראלים שהזמינו דרכון ביומטרי, אך טרם קיבלו אותו והם מתכננים לצאת לחו"ל עד סוף החגים. מדובר במי ששילם את אגרת הדרכון הביומטרי הקבוע בסך 265 שקל, אולם הוא יהיה פטור מתשלום אגרת הדרכון הזמני בסך 405 שקל.

   

  בלגן הדרכונים: אין דרכון ביומטרי לנערה הטסה למשלחת לפולין

  רוצה לחדש דרכון? בוא עוד 6 שבועות

  חידוש דרכון: הרגע שלא חיכיתי לו

   

  הפטור יינתן לנוסע שמועד נסיעתו הדחופה הוא עד ה-30 באוקטובר, ושיגיש את בקשתו עד ערב סוכות. זאת, בתנאי שהיא לא הוגשה ב-48 השעות האחרונות (2 ימי עבודה) לפני מועד הנסיעה. על הפטור החליט שר הפנים אריה דרעי, וועדת הכספים היא הגורם הממשלתי המוסמך לאשר שינויים בתשלומי האגרות הממשלתיות מהציבור.

  התורים לחידוש הדרכונים במשרד הפנים (צילום: דני שדה)
  התורים לחידוש הדרכונים במשרד הפנים(צילום: דני שדה)
   

  ההחלטה התקבלה כשהתברר כי משרד הפנים איננו עומד בעומס הרובץ עליו עקב הזמנת רבע מיליון דרכונים ביומטרים חדשים. דרכונים אלה כוללים שבבים מקוונים ובהם פרטי זהוי ותמונה של כול בעל דרכון, במטרה למנוע זיופים. משרד הפנים התחייב להנפיק את הדרכונים בתוך 10 ימי עסקים ממועד ההזמנה, תשלום האגרה וקליטת הפרטים. ההנפקה החלה בחודש יוני, אבל נוכח כמות הזמנות הדרכונים שהיתה הרבה מעבר לתחזיות המשרד  הגיעו העובדים למסקנה שלא יוכלו לעמוד בלוח הזמנים המובטח בעיקר בגלל החופשות המרוכזות בקיץ ובחגים.

   

  הפטור נועד למנוע תשלום כפול ממזמיני הדרכונים שתכננו את נסיעותיהם מראש אבל לא יספיקו לקבל בזמן את הדרכון הביומטרי, או לחילופין כאלה שנדרשו לנסיעות דחופות לא מתוכננות. במקרים כאלה המשרד יסתפק בקבלת התשלום עבור הדרכון הביומטרי הקבוע, ולא יחייב אותם גם בתשלום עבור הדרכון הזמני.

   

  המשרד הודיע לוועדת הכספים שהפטור לא יחול על מי שהזמין רק תעודת זהות ביומטרית. נציגיו הודו שלא נערכו להתמודד עם "מבול" הבקשות לדרכונים, אבל לא הציבור צריך לשלם את מחיר המצוקה אליה נקלעו "בגלל חוסר היעילות שלנו". התשלום הכפול אמנם היה אמור להכניס למשרד כ-10 מיליון שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בעקבות תורי הענק: פטור מאגרה על הנפקת דרכון זמני"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים