שתף קטע נבחר

באופן תקדימי: שר האוצר יחל בהליך הפחתת תקציב מתיאטרון יפו

פרסום ראשון: נציגי התיאטרון יוזמנו לשימוע אחרי שנערכו במקום אירועים שמעלים חשד להסתה לטרור, ובהם ערב תמיכה במשוררת דארין טאטור שנמצאת במעצר בית בשל תמיכה בארגון טרור. "לא ניתן לאף אחד להסית נגד מדינת ישראל", אמר משה כחלון

 

שר האוצר משה כחלון. עוד ארבעה אירועים נבדקו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שר האוצר משה כחלון. עוד ארבעה אירועים נבדקו(צילום: אוהד צויגנברג)
 

משרד האוצר יחל בהליך רשמי להפחתת תקציבו של "תיאטרון יפו" ויזמן את בכיריו לשימוע, בעקבות שני מקרים לפחות של אירועים שנערכו בו ומעלים חשד להסתה לטרור. בין היתר, מדובר בערב שנערך במקום לכבודה של המשוררת דארין טאטור, שנמצאת במעצר בית מתמשך בחשד לעידוד אלימות והסתה לטרור. יש לציין כי זאת הפעם הראשונה שמדינת ישראל מפעילה את המנגנון לשלילת תקציב.

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בשבוע שעבר התקיים בתיאטרון יפו ערב תמיכה בטאטור, שנגדה מתנהל משפט בגין אישומים של הסתה לאלימות ותמיכה בארגון טרור בעקבות שירים וסרטונים שפרסמה ברשתות החברתיות. לאחר האירוע התקיימה במשרד האוצר בחינה ראשונית של האירוע. על פי הבדיקה, נראה שעצם עריכת ערב תמיכה במי שהוגש נגדה כתב אישום להסתה בטרור, קריאת הקטעים שכתבה טאטור וחלק מהסרטונים שהוצגו, עשויים, כך על פי גורמים המעורים בפרטים, לעלות לכאורה לכדי הסתה לאלימות ולטרור, או תמיכה במאבק מזוין, או במעשה טרור כנגד מדינת ישראל.

 

לפיכך, המליץ היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, למנכ"ל משרד התרבות להפעיל את המנגנון הקבוע בסעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב, לבחינת האפשרות להפחתת התמיכה עקב אירוע זה וגיבוש עמדה לבחינתו של שר האוצר.

 

בדיקה נוספת שנערכה במשרד האוצר נערכה לגבי אירוע "מחברות מהכלא", שהתקיים בתיאטרון יפו לפני כשלושה חודשים. במהלך האירוע הוקראו מכתבים שונים של אסירים בטחונים. מבדיקה ראשונה שנערכה עלה כי לכל הפחות אחד המכתבים שהוקראו כולל אמירות אשר עשויות לעלות, לכאורה, כדי הסתה לאלימות ולטרור ותמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור כנגד מדינת ישראל. עמדת משרד האוצר היא כי ניתן להפעיל גם במקרה זה את סעיף 3ב.

 

במשרד נבדקו ארבעה אירועים נוספים, ובהם של ארגון "בצלם" בסינמטק בירושלים, הוחלט כי בשלב זה כי אין מספיק ראיות או שהתכנים אינם מתאימים להתחלת הליך של שלילת תקציב.

 

על פי חוק יסודות התקציב, נקבע בסמכות שר האוצר מנגנון הפחתת תמיכה או תקצוב כנגד גוף שיעבור על אחד מהסעיפים הבאים: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור, תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה. מדובר בעקרון של דמוקרטיה מתגוננת, שבה ניתנת למדינה האפשרות לכוון את תקציבה ולא לממן פעולות שמטרתן לקעקע את בסיס הווייתה. "לא נאפשר לאף אחד משום תחום להסית לטרור או לפגוע במדינת ישראל. נפעיל את כל הסמכויות הניתנות לנו במסגרת החוק", אמר שר האוצר כחלון. 

 

האגודה לזכויות האזרח מגנה את החלטת משרד האוצר. עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה: "אין כל בסיס בחוק להחלטה הזו והיא מצטרפת להתקפות של שרת התרבות על חופש הביטוי האמנותי ולאיומים בשלילת תקציב בשל תוכן היצירה. ערב התמיכה במשוררת דארין טאטור התקיים במחאה נגד הפגיעה בחופש היצירה שלה, בעצם העמדתה לדין בשל שירים שכתבה. זו אירוניה טראגית שערב זה משמש עילה כדי לפגוע בחופש הביטוי של תיאטרון יפו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מכבי חיפה
כחלון. דמוקרטיה מתגוננת
צילום: מכבי חיפה
מומלצים