שתף קטע נבחר

צבא סוריה: ישראל תקפה יעדים צבאיים, יהיו לכך השלכות חמורות

צבא סוריה הודיע רשמית כי מטוסי קרב ישראליים תקפו ב-2:42 הלילה יעדים של צבא סוריה ליד מסייאף. לפי הודעתם, התקיפה בוצעה משטח לבנון, נהרגו בה שני חיילים ונגרם נזק: "מזהירים מפני ההשלכות החמורות של פעולות תוקפנות מסוג זה על הביטחון והיציבות באזור"

 

 

צבא סוריה הודיע הבוקר (יום ה') רשמית כי מטוסי קרב ישראליים תקפו יעדים של צבא סוריה ליד מסייאף. "צבא סוריה מזהיר מפני ההשלכות החמורות של פעולות תוקפנות מסוג זה על הביטחון והיציבות באזור, ומבהיר כי הוא נחוש לחסל את הטרור ולמגרו מכל שטחי סוריה, ולא משנה איזה סיוע יוענק לכנופיות הטרור הללו", נאמר בהודעת הצבא. בניגוד להודעת הצבא הסורי, במרכז לפיקוח על זכויות אדם שמושבו בלונדון אמרו כי האתר שהותקף הוא המרכז למחקרים מדעיים המייצר נשק לא-קונבנציונלי.

מקום התקיפה בסוריה, לפי גולש המקורב למשטר ()
מקום התקיפה בסוריה, לפי גולש המקורב למשטר
 

מקום התקיפה  ()
מקום התקיפה

לפי הודעתם, "חיל האוויר הישראלי שיגר בשעה 2:42 לפנות בוקר כמה טילים מהשטח האווירי הלבנוני לעבר אחד ממוצבי צבא סוריה, הממוקם בסמוך למסייאף, מה שהביא למותם של שני חיילים ולנזק ברכוש. התוקפנות הזו היא ניסיון נואש להרים את המורל של ארגון הטרור דאעש, אשר נמצא בקריסה לאחר הניצחונות המוחצים שרושם צבא סוריה נגד הטרור וביותר מחזית אחת. התקיפה מוכיחה את התמיכה הישירה של ישראל בארגון דאעש ובארגוני הטרור הנוספים".

 

כאמור, לפי הודעת הצבא הסורי - התקיפה בוצעה משטח לבנון ונהרגו שני חיילים ונגרם נזק. מוקדם יותר דווח באתרים בסוריה ובלבנון כי הותקף המרכז למחקרים מדעיים (CERS) של המשטר הסורי - שבו מפתחים טילים ואמצעי לחימה כימיים. אתר החדשות הלבנוני "מולחק" טען כי שלושה בני אדם נפצעו בתקיפה נגד האתר, שבאזור העיר מסייאף בפרבר המערבי של מחוז חמה. בדף הפייסבוק "דמשק אלאן" ("דמשק עכשיו") המזוהה עם המשטר דווח מפי גורמים מקומיים בחמה על התקיפה.

 

בישראל לא מאשרים ולא מכחישים את הדיווחים על התקיפה שמתרחשת בשיאו של תרגיל הגיס הצפוני ("אור הדגן") הגדול ביותר שצה"ל ערך מזה 19 שנה, ומדמה מלחמה בחיזבאללה. בשיא התרגיל חגים עשרות מטוסי קרב בכל רגע נתון בשמי הצפון בנוסף לכלי טיס בלתי מאוישים ומסוקים רבים שלוקחים חלק באימון הנרחב, שיסתיים בשבוע הבא.

 

תקיפת שדה התעופה בדמשק בחודש ינואר ()
תקיפת שדה התעופה בדמשק בחודש ינואר

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל') עמוס ידלין, התייחס לתקיפה בעמוד הטוויטר שלו. "התקיפה המדווחת הלילה אינה שגרתית. מדובר במרכז צבאי-מדעי סורי שבו מפתחים ומייצרים, בין השאר, טילים מדויקים, אשר חלקם במערכה הבאה יהיה משמעותי", טען. "המפעל במסייאף שנתקף מייצר גם נשק כימי וחביות נפץ שהרגו אלפי אזרחים סורים. אם התקיפה ישראלית, זו סופסוף אמירה מוסרית ישראלית על הטבח בסוריה".

 

ידלין הוסיף: "בתקיפה שלושה מסרים חשובים: א. ישראל לא תאפשר התעצמות וייצור נשק אסטרטגי; ב. עיתוי התקיפה - כאשר המעצמות מתעלמות מהקווים האדומים שישראל הציבה ג; נוכחות ההגנה האווירית הרוסית אינה מונעת פעילות המיוחסת לישראל בסוריה. עכשיו, חשוב מאד להתמקד בבקרת הסלמה ולהיערך לתגובה-סורית, איראנית, חיזבאללית ואולי אפילו לצעדי מחאה רוסיים".

 

ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי, התריע באחרונה כי השאיפה האיראנית לייצור של נשק מדויק עבור חיזבאללה על אדמת לבנון, ובתעשייה הצבאית הסורית, היא התפתחות חמורה שישראל לא תוכל להיות אדישה לה. הלוי אמר את הדברים בפגישה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שביקר בישראל: "התבססות איראן והציר השיעי בסוריה, והתעצמות חיזבאללה בלבנון הם שני תהליכים שעלולים להביא להסלמה לא רצויה בזירה הצפונית", אמר.

 

עשור אחרי תקיפת הכור בסוריה

הדיווחים על תקיפת מתקן של המרכז למחקרים מדעיים מגיעים בשעה שבה מציינים עשור לתקיפת הכור בדיר א-זור שבסוריה שהוקם בסיוע צפון קוריאה. בדיווחים שפורסמו אז, נטען כי ישראל העבירה מידע מודיעיני מדויק לאמריקנים לפני התקיפה. לפי דיווח ב"סנדיי טיימס" הבריטי, מידע זה התבסס בין השאר על ממצאים שאספו במקום חיילי סיירת מטכ"ל שפשטו על המקום לפני התקיפה האווירית.

 

ראש אמ"ן ב-2007, האלוף (מיל') עמוס ידלין, אמר השבוע בראיון לאולפן ynet בהתייחסו לתקיפת הכור בסוריה כי "היו מנהיגים שידעו להחליט. אלמלא אותה התקיפה ייתכן שהנשק שיוצר שם היה מגיע לידי חיזבאללה או דאעש. נמנע מזרח תיכון שאף אחד לא היה רוצה לחיות בו".

 

במהלך שנות הלחימה, דיווחו הסורים על תקיפות ישראליות במוקדים שונים, שכוונו בחלקן נגד שיירות אספקת נשק ואמצעי לחימה לחיזבאללה. בחודש ינואר האחרון דיווחו הצבא הסורי וכלי תקשורת סוריים שישראל תקפה מצבורי אמצעי לחימה ותחמושת בשדה התעופה הצבאי "אל-מזה" במערב דמשק. לפי ההערכות, התקיפה נועדה לסכל הברחת נשק לחיזבאללה. סדרת פיצוצים נשמעו בשדה התעופה והחלה שריפה, ורשת "אל-מיאדין" הלבנונית המזוהה עם חיזבאללה דיווחה כי ארבעה חיילים נפגעו.

 

 

גורם צבאי סורי מסר אז: "במסגרת ניסיון לתמוך בקבוצות הטרור שיגרו מטוסי האויב הישראלי כמה טילים בשעה 00:25 מאזור הכנרת לשדה התעופה הצבאי 'אל-מזה'". בהודעתו נאמר עוד כי "הפיקוד הכללי של צבא סוריה מזהיר את האויב הישראלי מההשלכות של ההתקפה הבוטה הזו ומדגיש כי הוא ימשיך להילחם בטרור כדי לחסל אותו ולגדוע את הזרועות שעומדות מאחוריו".

 

כמה חודשים לאחר מכן קצין בכיר בצה"ל חשף כי "יעד התקיפה כלל כ-100 טילים שיועדו לחיזבאללה. חלקם הושמד וחלקם הגיע לחיזבאללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום התקיפה, לפי גולש המקורב למשטר
מומלצים