שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הקרב על התודעה: מניעת תמונת ניצחון לחיזבאללה

  בתרגיל הגיס הצפוני הראשון זה 19 שנה בוחן צה"ל את תרחיש האימים: חדירת עשרות לוחמים מפלוגת רדואן ליישוב ליד הגדר בסיוע רחפנים ומטחי בורקאנים, תפיסת בני ערובה והנפת דגל חיזבאללה. צפו בהתמודדות עם הדילמה: מניעת תמונת ניצחון אל מול הגדלת הסיכון לחיילים ולאזרחים

   

  למנוע תמונת ניצחון: תרגיל "אור הדגן"    (צילום: שמיר אלבז)

  למנוע תמונת ניצחון: תרגיל "אור הדגן"    (צילום: שמיר אלבז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הרגע הקריטי במלחמת הצפון הבאה: פיקוד הצפון יעבור בשבוע הקרוב ממגננה להתקפה בתרגיל הגיס הצפוני הגדול "אור הדגן", שהחל השבוע ונמשך 11 ימים. בדומה לתרגילים אחרים גדולים בצבא, גם במתאר הדרומי מול חמאס, תרגיל הגיס החל אף הוא ביוזמה של האויב, ולא במהלך פתיחה ישראלי. לקרב על התודעה יהיה חלק מרכזי במלחמה הבאה, כמו גם במערכות הקודמות בשני העשורים האחרונים, ולכן למהלך הפתיחה של חיזבאללה יהיה תפקיד קריטי בעיצוב השאלה מי ניצח ומי הפסיד, ואם שוב הציבור הישראלי ייצא בתחושת "חמיצות" בתום המערכה. צפו בכתבה.

   

  על פי התרחיש, כוח גדול של חיזבאללה - הכולל עשרות לוחמים מיומנים מפלוגות רדואן - יחדור בחסות הסבך הצפוף או הטופוגרפיה ההררית לשטח ישראל, יתקוף יישוב סמוך גדר בחסות מטחי פצמ"רים כבדים (בורקאנים, שיכולים לשאת 100-200 ק"ג חומר נפץ כ"א), יאחוז בבני ערובה שעות ארוכות ויניף על גג מבנה את דגלו הצהוב של הארגון השיעי. תמונה זו אמורה להיות תמונת הניצחון של חיזבאללה, ולא משנה אם ארגונו ייחרב עד היסוד בימים שלאחר מכן. תרחיש שכזה תורגל שלשום (יום ה') ביישוב גילון הסמוך לכרמיאל, כאשר הגליל התחתון דימה את דרום לבנון.

   

  יחידת מודיעין המטרות בתרגיל "אור הדגן"    (צילום: דובר צה"ל)

  יחידת מודיעין המטרות בתרגיל "אור הדגן"    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יחידת מודיעין המטרות בתרגיל "אור הדגן" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  יחידת מודיעין המטרות בתרגיל "אור הדגן"(צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   

  "גם אם נופתע - לא נהיה מופתעים"

  "פלוגות רדואן נלחמות עכשיו בסוריה וצוברות ניסיון. את הגליל הם לא יכבשו, אבל כל הייעוד של הכוחות האלה הוא להיכנס לשטח הארץ ולהרים מהר את הדגל שלהם. אנחנו לא ניתן להם, נהרוג אותם ואף אחד מהם לא יחזור לשטח לבנון. גם לא הלוחם שלהם עם הגו-פרו", הסביר ל-ynet מפקד החטיבה המערבית (300) בגבול לבנון, אל"מ אליעד (מאור) מואטי. "גם אם לא תהיה לנו התרעה ונופתע - אז לא נהיה מופתעים, כי נפעל לזהות את האויב עוד לפני שחדר ליישוב ושם להשמידו, עם כוחות מיוחדים, סדירים ומיומנים למשימה הזו".

   

  אל"מ מואטי יהיה זה שיקפוץ ראשון לזירת חדירה ליישוב ויפקד על משימת הסיכול וההשתלטות בדקות הקריטיות. מאחר שהזמן הוא הרכיב המרכזי בניסיון למנוע את ההישג התודעתי של חיזבאללה, מואטי ימצא עצמו בדילמה קשה: האם לבודד את האירוע, להקפיאו ולנהל אותו בצורה מושכלת ובכך להפחית את הסיכון לחיי בני הערובה - או להסתער במהירות עם כוח ההשתלטות הגזרתי, לחסל במהירות את המחבלים, למנוע מהם את תמונת הניצחון של המלחמה כולה אך בכך להגדיל את הסיכון לחיי החיילים ולבני הערובה?

   

  "הזמן יהיה משמעותי לחיי אדם", מודה אל"מ מואטי. "יש סיכוי שנופתע בנקודה מסוימת, אבל גם אנחנו מכינים הפתעות כמו מטענים ומצלמות ומכשולים. אנשי פלוגות רדואן מסתובבים גם בגבול, לומדים ומסתכלים עלינו כשהם על אזרחי". בתשובה לשאלה מדוע שישראל לא תיזום ותתקוף ראשונה במלחמה הבאה, ענה מח"ט 300: "מי אמר שלא ניזום? בכל מקרה, כאן אנחנו לא מתרגלים את מה שקל ונוח. חיזבאללה גם ינסה להפתיע עם בוראקנים ורחפנים".

  תרגיל הגיס הצפוני (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  תרגיל הגיס הצפוני(צילום: EPA)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מתכוננים לקרב, בתרגיל "אור הדגן" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  מתכוננים לקרב, בתרגיל "אור הדגן"(צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אל"מ מואטי השתתף גם בתרגיל הגיס האחרון שנערך בצפון, כמפקד כיתה, לפני 19 שנים. במלחמה הקרובה הוא ימצא עצמו בסיטואציה מיוחדת: ביתו הפרטי בקיבוץ מירב שבגלבוע יארח את התושבים שיתפנו מהגזרה שעליה הוא מפקד, כחלק מתוכנית פינוי האוכלוסייה של פיקוד העורף ופיקוד הצפון, שגם היא מתורגלת בימים אלה.

    

  לא הרחק מתרגולת החדירה של אל"מ מואטי, מתרגל סגן אלוף תומר מלצמן, שמפקד על גדוד האיסוף האוגדתי, אתגר כפול: זיהוי מקדים של חדירת כוחות חיזבאללה לישראל והפעלה התקפית של כוחותיו לטובת זיהוי מטרות של חיזבאללה והשמדתם באש מהאוויר. אתגר נוסף נוגע ליכולות חיזבאללה, שישתמש בזמן חדירתו לישראל בטכניקות קרביות שרכש במלחמה בסוריה ובטכנולוגיות שקיבל מהאיראנים.

   

  "אנחנו מיישמים בתרגיל טכניקות איסוף חדשות שלנו, שמקצרות את קבועי הזמן בסגירת המעגלים נגד האויב", הסביר סא"ל מלצמן, "אנחנו יכולים לייצר התרעה מספקת עם שילוב הכוחות הגלויים והחשאיים שלנו מול חדירה של חיזבאללה, ויש לנו יכולות שהפכו לאחרונה למבצעיות ונותנות לנו מודיעין איכותי יותר, גם בשילוב של סנסורים עיליים אל מול מגבלות השטח. חיזבאללה מנסה תמיד ללמוד אותנו, אבל אנחנו מנסים להיות צעד אחד לפניו ואכן אנו צעד אחד לפניו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים