שתף קטע נבחר

"אל תסעו לאומן. רבי נחמן לא שם"

על אומן: "אין שם כלום, רק טומאה"; על התפילות על הקבר: "נשמתו של רבי נחמן בוכה על הטעות"; על נטישת המשפחה: "זו עבירה במזיד"; ועל ההתעלות - "גם מחטא העגל אנשים יצאו בחוויה רוחנית". הרב יואל בן-נון, מחשובי הוגי הדעות בציונות הדתית, מבקש מהיוצאים לחשב מסלול מחדש

 

"מי שנוסע לחפש קדושה באומן בראש השנה, עובר בשוגג כמה עבירות, ולפעמים אחת במזיד, ובעיקר, נופל בטעות גדולה – רבי נחמן לא שם, כי נשמתו בארץ ישראל", קובע הרב ד"ר יואל בן-נון, מחשובי הוגי הדעות בציונות הדתית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הרב בן-נון מאשים את פוקדי קברו של רבי נחמן מאומן בראש השנה בהטיית כוונותיו של מנהיג חסידות ברסלב המנוח. "רבי נחמן כתב את מה שחשב, וחיבר תפילה, ותלמידו רבי נתן כתב את התפילה שלו", הוא אומר בראיון לאולפן ynet, ומצטט: "...זכני ברחמיך הרבים שיהיו לי ולכל ישראל כיסופים וגעגועים והשתוקקות וחשק אמיתי לבוא לארץ ישראל. אתה יודע גודל ההכרח שלי, כמה אני צריך ומוכרח להיות שם בארץ הקדושה, כי שם עיקר יסוד מקור האמונה הקדושה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"איפה נשמתו של רבי נחמן? במקום שהוא השתוקק אליו", קובע הרב בן-נון. "כשאדם חי, הנשמה שלו מרוממת את הגוף אל החיות ואל הקדושה. כשאדם מת, העצמות שוקעות בתוך הטומאה, והנשמה מתרוממת לארצות החיים".

 

 

הוא מוסיף כי "מקום הנשמה שלו בארץ ישראל, לא שמה (באומן שבאוקראינה). אין שם כלום, יש שם רק טומאה: יש שם טומאת ארץ העמים וטומאת הקברות. מי שעוזב אישה וילדים ביום הדין של ראש השנה, ונוסע לו אל חוויותיו - אין זה שוגג, אלא מזיד, משום שהוא פוגע בברית נישואיו ובהתחייבויותיו תחת החופה".

 

ובכל זאת, יש שם התעלות. אנשים חוזרים משם עם איזו הארה.

 

"גם מחטא העגל אנשים יצאו בחוויה רוחנית מדהימה, והחטא הזה רודף אחרינו עד היום. יש לחטאים כוח לעשות אווירה רוחנית מדהימה. יש כוח בטומאה - ושם זו הטומאה, זה כוח הטומאה שמביא להם את החוויות האלו - ונשמתו של רבי נחמן בוכה מכיסופים וגעגועים לארץ ישראל. נשמתו של רבי נחמן בוכה על הטעות".

 

אתה חושב שיכול להיות שאנשים משתמשים בתירוץ הזה של נסיעה לקבר נחמן כדי לפרוק כל עול?

 

"יכול להיות, אני לא שופט אותם, בורא העולם שופט. אני רוצה לעצור את מי שמסוגל לשמוע את הבכי של נשמת רבי נחמן, שאומרת: תבואו אליי לארץ ישראל ביום הרת עולם (ראש השנה), כפי נשמתו של רבי נחמן מבקשת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים