שתף קטע נבחר

אוהבים לטייל ולצלם? ויקיפדיה מחפשת אתכם

אם אתם מתכננים לטייל לאורכה ולרוחבה של ישראל בחגים הקרובים ולצלם אותה (רק לרוחב, כמובן), התחרות הבאה היא בשבילכם. ויקיפדיה והמועצה לשימור אתרי מורשת בארץ מחפשות את הצלמים הבאים. מי יודע, אולי הצילום הבא שלכם יהפוך למפורסם ובינלאומי בעוד כמה חודשים

 

 

כולנו, או לפחות רובנו, הפכנו להיות צלמים חובבים ואף יותר, בעיקר כשזה נוגע לטיולים שלנו. לפעמים נדמה שאנשים בוחרים את יעדי הטיול שלהם במחשבה תחילה - מה יצטלם הכי טוב.

 

הרי כמה אנחנו אוהבים לשלוף את הסמארטפון (ולרוב הוא כבר ב"שלוף" בקביעות) בזמן שאנחנו נעמדים מול נוף עוצר נשימה, נוכחים ברגע חד-פעמי, עדים לשקיעות וזריחות צבעוניות, טבע פראי וכדומה, וזה עוד לפני שדיברנו על הסלפי. אז עכשיו תוכלו גם להרוויח מזה.

זריחה בים המלח בקטגוריית הדרום משנה שעברה (צילום: איימי קיל) (צילום: איימי קיל)
זריחה בים המלח בקטגוריית הדרום משנה שעברה(צילום: איימי קיל)

"ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת" (Wiki Loves Monuments) היא תחרות הצילום הבינלאומית של האתר הכה פופולרי, והשנה היא יוצאת לדרך בפעם השישית בישראל והשמינית בעולם.

 

במסגרת התחרות, שמתקיימת בתקופת החגים הקרובים (21 בספטמבר עד 20 באוקטובר) בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת בארץ, הציבור הישראלי מוזמן לצאת לטייל, לתעד ולהעלות צילומים של אתרי מורשת מכל רחבי הארץ ל"ויקישיתוף" – מאגר התמונות שמזין את האתר הבינלאומי העצום.

צילום שהגיע למקום ה-4: קיסריה ממעוף הציפור (צילום: זאב שטיין) (צילום: זאב שטיין)
צילום שהגיע למקום ה-4: קיסריה ממעוף הציפור(צילום: זאב שטיין)

במקום ה-3 עתיק מול חדש: עמודי קיסריה על רקע ארובות חדרה (צילום: שלמה ר) (צילום: שלמה ר)
במקום ה-3 עתיק מול חדש: עמודי קיסריה על רקע ארובות חדרה(צילום: שלמה ר)

מקום 2 באתרי המורשת בארץ: נהלל ממבט על (צילום: זאב שטיין) (צילום: זאב שטיין)
מקום 2 באתרי המורשת בארץ: נהלל ממבט על(צילום: זאב שטיין)

כבוד: במקום ה-1 - מתחם אוגוסטה ויקטוריה בהר הזיתים בי-ם (צילום: אורי אלוני) (צילום: אורי אלוני)
כבוד: במקום ה-1 - מתחם אוגוסטה ויקטוריה בהר הזיתים בי-ם(צילום: אורי אלוני)
התחרות נושאת הפרסים תציג את הצילומים המשתתפים בה בתערוכה חגיגית, והם ייכללו במאגר התמונות החופשי של "ויקישיתוף". בזמן התחרות יתקיימו פעילויות לכל המשפחה במגוון אתרי מורשת שונים וסיורים חווייתיים באתרים נוספים בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת.

 

לקחת חלק בתחרות הצילום הגדולה בעולם

התחרות נערכת בעת ובעונה אחת ביותר מ-50 מדינות ברחבי העולם. מאז היווסדה הועלו לרשת מיליוני תמונות במסגרת התחרות, שהוגדרה בספר השיאים של גינס כתחרות הצילום הגדולה בעולם. בשנה האחרונה לבדה הועלו בישראל יותר מ-9,000 תמונות חדשות שתיעדו מעל 1,300 אתרי מורשת שונים.

שקט מלמעלה: הר הבית בירושלים (צילום: אנדרו שיבה) (צילום: אנדרו שיבה)
שקט מלמעלה: הר הבית בירושלים(צילום: אנדרו שיבה)
 

השנה, נוסף על התמונות הטובות ביותר המזכות את בעליהן בפרסים כספיים של 4,000 שקלים למקום הראשון, 3,000 שקלים למקום השני ו-1,500 שקלים למקום השלישי, יועלו תמונות בקטגוריות "אתרי מורשת מרוחקים בצפון ובדרום הארץ", והזוכים בהן יקבלו פרס כספי על סך 1,000 שקלים.

 

עשר התמונות המובילות בישראל יתמודדו בתחרות הבינלאומית, וצוות שיפוט בינלאומי יבחר את התמונות הטובות ביותר מבין כל המדינות המשתתפות ויעניק פרסים נוספים. הפרס הראשון בתחרות הבינלאומית הוא מצלמת קאנון DSLR ועדשת קאנון מקצועית.

מרהיב: מערה בתל מרשה בשפלת יהודה (צילום: תומר א) (צילום: תומר א)
מרהיב: מערה בתל מרשה בשפלת יהודה(צילום: תומר א)
 

נוסף על אלה יקבל המנצח עותק מודפס של התמונה שצילם חתום על ידי פלסידו דומינגו, נשיא הפדרציה הכלל-אירופית למורשת תרבותית. המשתתפים מוזמנים להעלות תמונות חדשות שצילמו במיוחד לתחרות וגם תמונות שצילמו בעבר באתרי מורשת ושיש להן ערך תיירותי, אסתטי והיסטורי.

בריכת המשושים בצילום מדהים (צילום אורן ולדמן) (צילום אורן ולדמן)
בריכת המשושים בצילום מדהים(צילום אורן ולדמן)

קפיצה בין המזרקות שאל מול חומות העיר העתיקה בירושלים (צילום: צביקה היגר) (צילום: צביקה היגר)
קפיצה בין המזרקות שאל מול חומות העיר העתיקה בירושלים(צילום: צביקה היגר)
 

סיורים חינמיים ומדריכי צילום צמודים

לחלק מהסיורים במסגרת התחרות, שיתקיימו כאמור במהלך חגי תשרי, יתלוו מדריכי צילום מקצועיים מבית הספר לצילום גליץ. בין הסיורים: חצר כנרת (13 באוקטובר), מרכז לוי אשכול המחודש (20 באוקטובר), החצר הישנה בעין שמר (20 באוקטובר) בית בן גוריון בתל אביב (6 באוקטובר), יד לאשה הלוחמת בניצנים (11 באוקטובר) וסיור במוזיאתר בכפר הנוער בן שמן (4 באוקטובר). ההשתתפות בסיורים חופשית וללא תשלום, בהרשמה מראש ועל בסיס מקום פנוי.

מקום 1 בקטגוריית הצפון ב-2016: מבצר נמרוד בהרי הגליל העליון (צילום: ניב דרוקמן) ()
מקום 1 בקטגוריית הצפון ב-2016: מבצר נמרוד בהרי הגליל העליון (צילום: ניב דרוקמן)
 

מטרת התחרות היא להרחיב את מאגר התמונות ב"ויקישיתוף" (הכולל היום כ-41 מיליון תמונות) כדי ליצור מאגר רחב של תכנים לשימוש חופשי. לאחר ההכרזה על הזוכים בתחרות יוצגו התמונות הזוכות והתמונות הבולטות בתערוכה שתוצג במקווה ישראל.

 

על התחרות בישראל אמונה עמותת ויקימדיה ישראל, התומכת בפעילות ויקיפדיה בישראל, בחסות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ובית הספר לצילום גליץ.

 

רשימת האתרים המשתתפים, רישום לסיורים ללא תשלום ומידע נוסף ניתן למצוא באתר התחרות.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אורן ולדמן
צילומים מרהיבים מהארץ בוויקיפדיה: בריכת המשושים
צילום אורן ולדמן
מומלצים