שתף קטע נבחר

האימון הגופני שמתאים לילדים עם הפרעות קשב

פעילות גופנית מועילה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז אבל חשוב לבחור את סוג הפעילות בהתאם למצבו של הילד. למי מתאים לשחק כדורגל או כדורסל ומתי עדיף דווקא לבחור באימונים רגועים יותר?

 

 

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) היא הפרעה נוירו-התפתחותית שתסמיניה העיקריים הם קשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. עם זאת, היום מוכרים גם תסמינים אחרים ולעיתים לכאורה "הפוכים": מוסחות, מהירות עיבוד איטית והיפואקטיביות - מעין תת פעילות. תסמינים אלה מאפיינים הפרעות קשב "שקטות" (ADD).

 

קראו עוד:

- קשב וריכוז: המרוץ של ההורים אחר הציונים

- כך מרגיש ילד עם "פוטנציאל לא ממומש"

- קשב וריכוז: הדרכים היצירתיות שעוזרות לילדים

 

על פי נתוני משרד הבריאות כ-10-5% מהילדים בישראל סובלים מהפרעות קשב וריכוז. הפרעת הקשב היא מולדת ואינה "נעלמת" עם השנים. אמנם מדובר בהפרעה רפואית, אולם בשל מורכבותה ישנן השפעות נרחבות מעבר ללמידה, גם בחיי היום יום.

 

ככלל, הפן הפסיכולוגי התנהגותי הוא משמעותי. מכאן שמעבר להתערבות רפואית, נדרשת פעמים רבות התערבות טיפולית רגשית, פרא רפואית ולימודית: התערבות טיפולית רגשית אצל איש מקצוע ולימוד הילד על התנהלות במצבים שונים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בדומה לכך שנמצא כי פעילות ספורטיבית היא בעלת השפעה חיובית על כלל האוכלוסיה, נמצא כי לפעילות ספורטיבית השפעה מיטיבה גם על הלוקים בהפרעת קשב על פני כל הרצף, כאשר חשוב לציין כי האפקטיביות משקפת את מידת התאמת הפעילות לתסמינים, כמו גם התייחסות המאמן באופן מותאם ונכון אל המתאמן. על כן, חשוב מאוד להבין ולהכיר את סוגי הפעילות הגופנית האפשריים, ולאיזה ילדים הם מתאימים:

 

1. אימוני אירובי ואימוני אנאירובי אפקטיביים להפרעות קשב. חשוב שהאימון האירובי יהיה מאופיין בכזה שהדופק בעת ביצוע הפעילות האירובית גבוה. מדובר, אגב, על רמת נשימה כזו שהנה 50% מיכולתו של הגוף לצרוך חמצן.

 

2. מומלצים אימונים של 7-4 פעמים בשבוע. אין מה לחשוש שילדים יתאמנו גם כל יום וזאת לפי הנחיות הארגונים המובילים כמו למשל ה- ACSM (האקדמיה האמריקאית לרפואת ספורט) ואחרים. חשוב שילדים יתאמנו לפחות שעה מדי יום ביומו בכל ימות השבוע וניתן גם לא ברצף.

 

3. טיפול תרופתי אינו במקום פעילות גופנית או להיפך. בכל מקרה, יש צורך בהנחייה של איש מקצוע בתחום שיתווה את הדרך הנכונה לטיפול.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

4. מכיוון שהפרעות הקשב רבות, מגוונות ושונות מילד לילד חשוב להתאים את הפעילות הגופנית באופן אישי, לאתגר את הילד בפעילות הגופנית, אך מנגד יש לתת תשומת לב לדרגת הקושי של המשימות (ראו בטבלה).

 

5. חשוב עד מאוד לתת חיזוקים חיוביים כשמדובר בילדים ובעיקר בילדים הסובלים מהפרעות קשב שונות.

 

6. כדאי להראות לילדים את המקומות שבהם הצליחו, השתפרו והתקדמו מכיוון שהדבר יתרום לבניית הביטחון העצמי שלהם.

 

7. הקפידו להיות עקביים בביצוע הפעילות הגופנית, ההנחיות ובכלל - הדרך שהותוותה.

 

בטבלה שלפניך מצוינים המאפיינים של הפרעות קשב אצל ילדים וסוג האימון הגופני שעשוי להתאים להם:

 

 ( )

לסיכום, ניתן לשפר באופן ממשי את איכות חייו של ילד הסובל מבעיות קשב וריכוז באופנים שונים. כמובן, שחשוב לעשות זאת עם הדרכה של איש מקצוע מוסמך כמו: פסיכולוג, פסיכולוג ספורט, נוירולוג, פסיכיאטר, מאמן כושר עם התמחות באימון ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, דיאטן קליני עם התמחות בתחום הספורטיבי (במידה והילד עוסק בכך על בסיס קבוע) ועוד.

 

ד"ר איתי זיו (Ph.D) הוא מנכ"ל מרכז העוסק במתן פתרונות שונים בתחום אורח החיים הבריא ודגנית גלסמן היא פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית ספורט

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חשוב להתאים את הפעילות הגופנית באופן אישי
צילום: shutterstock
מומלצים