שתף קטע נבחר

ראש הממשלה הבריטית חגגה את ראש השנה: "גאה לתמוך בישראל"

למעונה הרשמי של ראש הממשלה הבריטית התכנסו ובאו בכירי הקהילה היהודית, ובהם רבה הראשי של בריטניה. האירוע: ארוחה לרגל ראש השנה, שכללה הרבה מאוד חיוכים, הבטחות למלחמה בלתי מתפשרת באנטישמיות, הצהרה על הקמת אנדרטת שואה מול הפרלמנט - ועוד אמירות שהמתיקו לנוכחים את השנה שבפתח

 

שנה טובה מדאונינג 10: ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אירחה אתמול (יום ד') את מנהיגי הקהילה היהודית בממלכה המאוחדת, לארוחה חגיגית לכבוד ראש השנה שיחול בעוד כשבוע. מיי דיברה על אתגרי השלום במזרח התיכון, אנטישמיות והטרור המכה ביבשת אירופה – והצהירה: "אני גאה להגיד שאני תומכת בישראל".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

למעונה הרשמי של ראש הממשלה הבריטית התכנסו ובאו בכירי הקהילה היהודית, ובהם רבה הראשי של בריטניה, אפרים מירוויס. הביקור שכלל הרבה מאוד חיוכים והזדמנות להפגנת יחסים קרובים עם הקהילה, היה גם הזדמנות לראש ממשלת בריטניה לשחרר כמה אמירות שהמתיקו לנוכחים את השנה שבפתח.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • יגאל גואטה, נתת לי תקווה - ואז באה הסטירה/ אלי צויק

   

  מיי פתחה במחמאות על תרומת הקהילה היהודית בבריטניה בכל תחומי החיים, ולא חסכה שבחים גם ממדינת ישראל: "אנו מסתכלים לעבר השנה החדשה, שבה ימלאו מאה שנים להצהרת בלפור, בנובמבר. ממכתב זה, מהקולמוס של בלפור ומאמציהם של כל כך הרבה אנשים, נולדה מדינה מדהימה. כמובן שיש הרבה אתגרים באזור, ונעשה כל שביכולתנו לתמוך בהצעות הבונות את פתרון שתי מדינות. שלום מתמשך זה משהו שכולנו רוצים לראות".

   

  מיי הוסיפה כי "אני גאה להגיד שאני תומכת בישראל, וצודק בהחלט לציין את התפקיד החיוני שמילאה בריטניה לפני 100 שנים, ביצירת מולדת לעם היהודי".

   

  לחזק את בטחונם האישי של יהודי בריטניה

  בנאומה התייחסה מיי לשנה שבפתח, ואיחלה לנוכחים שנה טובה בעברית. היא ציינה כי היא "מעודדת אותם להגיע לתפילות החג בביטחון" ובידיעה "שהערכים היהודיים והערכים הבריטים ינצחו".

   

   (צילום: @Number10gov) (צילום: @Number10gov)
  (צילום: @Number10gov)

   

  "ראש השנה הוא זמן להתבוננות", אמרה, "ובלתי אפשרי שלא לחשוב על האיומים על ביטחוננו ועל רמות האנטישמיות המזעזעות שראינו בשנה האחרונה. אני רוצה שתדעו שענשה כל שיידרש על מנת לשמור על הקהילה היהודית שלנו בטוחה".

   

  מיי לא הסתפקה בהצהרות, ואף התייחסה לפעולות הממשלה הנוגעות לחיזוק ביטחונם של יהודי הממלכה המאוחדת. "אני גאה לספר כי הממשלה שלנו הקצתה 13.4 מיליון פאונד בשנה זו לבדה, כדי לתמוך בעבודה החשובה והחיונית של CST (מערכת האבטחה המקומית של הקהילה היהודית). עם זאת הדגישה כי "כל זה לבדו אינו מספיק".

   

  "אנו בודקים גם את האסטרטגיות המרכזיות שלנו מול הטרור, כדי להבטיח שלכוחות המשטרה והאבטחה יהיה את כל הכוח הנדרש למנוע את התפשטות הקיצוניים ומתכנני הטרור, וכן לדאוג שחברות אינטרנט יעשו יותר על מנת להסיר תכנים מזיק מהרשתות שלהם".

   

  מיי הוסיפה כי ממשלת בריטניה עובדת כרגע על ניסוח הסכמים בינלאומיים שיאפשרו זאת, וכן על הקמת ועדה שתעסוק בטיפול ממוקד בהתפשטות הקיצוניות. "זה כל כך חתרני והרסני כלפי הערכים שלנו, שלא נעצור עד שנביס אותה".

   

  אנדרטה להנצחת השואה מול בניין הפרלמנט

  מיי הדגישה את מחויבותה של בריטניה למלחמה חסרת פשרות באנטישמיות הגואה במדינה, ואמרה ברורות: "נמשיך להילחם באנטישמיות בכל מקום שניתקל בה. באמצעות הגדרה חדשה למונח 'אנטישמיות' אנו נמחה נגד כל התבטאות או מעשה שנאה נגד יהודים על שום יהדותם.

   

  "אנו נעודד שימוש פעיל במילה הזו על ידי המשטרה, מערכת המשפט, האוניברסיטאות וגופים ציבוריים. עם זאת, הדרך להביס את האנטישמיות היא ליצור סביבה המונעת את התפתחותה מלכתחילה".

     בנאומה ציינה ראש הממשלה הבריטית את החלטתה להרחיב את לימודי השואה ולקחיה בבריטניה: "זו אחת הסיבות שנקים אנדרטה מכובדת לזיכרון השואה, יחד עם מרכז חינוכי מלווה שילמד את הדורות הבאים להילחם בשנאה ובדעות קדומות מכל הסוגים".

   

  מיי הוסיפה כי האנדרטה תעמוד ליד בניין הפרלמנט, ועיצובה ייקבע בהתאם להחלטת חבר שופטים שיכונס בסוף השבוע הנוכחי, והיא "תהווה תזכורת מתמדת למה שעלול להתרחש כאשר חברה מתורבתת מאפשרת לחבריה לתקוף ולצאת ללא פגע".


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: @Number10gov
  המתיקה לנוכחים את השנה שבפתח. תרזה מיי
  צילום: @Number10gov
  מומלצים