שתף קטע נבחר

המחזור שראה הכול: "זה הסיפור של העם היהודי"

היחיד עם מיקרוגרפיות - ומלא בפיוטים נדירים: מחזור קטלוניה נכתב ב"תור הזהב", נדד בין מיטלטליהם של מגורשי ספרד, הגיע לאיטליה, לארץ ישראל ואל סלוניקי, חולץ מגרמניה הנאצית והגיע לארה"ב - ומשם לירושלים, לספרייה הלאומית. "אין עוד מחזור כזה"

 

המחזור העתיק שסיפור הישרדותו המופלא הוא סיפורו של העם היהודי: באמצע המאה ה-13, במאתיים השנים האחרונות לישיבתם של היהודים בספרד, חובר ואויר כתב יד ייחודי בקטלוניה שבספרד.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

עם גירוש ספרד הוא נדד בין מיטלטליהם של היהודים המגורשים, הגיע לאיטליה, לארץ ישראל ואל סלוניקי (אז חלק מהאימפריה העות'מנית) - ולבסוף הועבר לגרמניה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נעלם כתב היד, והופיע שוב כאשר הוצע למכירה בשנת 1984. תודות למעורבותם ולנדיבותם של לודוויג ואריקה יסלזון כתב היד נרכש באופן פרטי ונתרם לספרייה הלאומית.

 

מלאכת מחשבת של יצירה יהודית

מעבר לסיפור המדהים שמאחורי כתב היד, תוכנו מאיר בצורה חד-פעמית את העושר התרבותי של הקהילות היהודיות טרם הגירוש הספרדי. מדובר במחזור לראש השנה ויום הכיפורים המיועד לשימושו של חזן, ולא למתפלל יהודי רגיל.

 

מיקרוגרפיות ייחודיות (צילום: באדיבות הספרייה הלאומית) (צילום: באדיבות הספרייה הלאומית)
מיקרוגרפיות ייחודיות(צילום: באדיבות הספרייה הלאומית)

 

כולו מלאכת מחשבת של יצירה יהודית: פיוטים שכתבו כמה מגדולי המשוררים של עם ישראל, בהם רבי יהודה הלוי ואבן עזרא, והוא ייחודי בהיותו המחזור היחיד המעוטר במיקרוגרפיה – אומנות יהודית מובהקת היוצרת צורות גאומטריות קישוטיות בכתב זעיר.

 

"אומנות זו מופיעה כמעט אך ורק בספרי תנ"ך, ולכן השימוש בעיטורי מיקרוגרפיה מרהיבים ומורכבים במחזור תפילה זה נחשב ליחיד במינו", מסבירה ד"ר דליה רות הלפרין, חוקרת מיקרוגרפיה בכתבי יד עבריים. "אין עוד מחזור כזה", היא קובעת.

 

המחזור יועד לחזן (צילום: באדיבות הספרייה הלאומית) (צילום: באדיבות הספרייה הלאומית)
המחזור יועד לחזן(צילום: באדיבות הספרייה הלאומית)

 

פיוטים שנכתבו ב"תור הזהב"

כתב היד נכתב על קלף וכולל 154 דפים. הוא מעוטר בציורי מיקרוגרפיה ובתיבות פתיחה באותיות זהב על רקע דמוי אריחים בצבעי ארגמן וכחול. "יש במחזור הזה לפחות שלושה דברים ייחודיים", אומר ד"ר אביעד סטולמן, ראש אגף האוספים בספרייה הלאומית. "הפיוטים שנכתבו בתור הזהב על ידי מיטב המשוררים, יופיו החיצוני עם המיקרוגרפיות הייחודיות - ומעבר לכך, יש פה את הסיפור של העם היהודי".

 

 (צילום: באדיבות הספרייה הלאומית) (צילום: באדיבות הספרייה הלאומית)
(צילום: באדיבות הספרייה הלאומית)

 

סטולמן אומר: "כאשר אני חושב על אותו סופר שישב בקטלוניה וכתב את כתב היד עם המיקרוגרפיות, מה הוא היה חושב אם היו מספרים לו על העתיד הצפוי למחזור הזה? מה היה חושב אם היו אומרים לו שבעוד כמה מאות שנים היהודים כבר לא יהיו בספרד, אלא בירושלים, וכתב היד המיוחד זה יעשה 'סיבוב הופעות' בכל העולם".

 

לעוד סיפורים היסטורים היכנסו לבלוג הספרייה הלאומית, כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות הספרייה הלאומית
מיועד לחזן
צילום: באדיבות הספרייה הלאומית
מומלצים