שתף קטע נבחר

המלך פיליפה: מזמינים את היהודים לחזור לספרד

למעלה מ-500 שנה אחרי פקודת הגירוש של פרדיננד ואיזבלה, מלך ספרד מקבל אות כבוד מרבני אירופה בארמונו, מברך אותם "ברוכים השבים לספרד" - ומתחייב "להשיב את התרבות היהודית לספרד בשם הצדק - ולמען הצדק ההיסטורי". הוא הביע צער על סבלם של היהודים לאורך הדורות בארצו, ואמר בעברית "יהי זכרם ברוך"

 (צילום: Casa de Su Majestad el Rey) (צילום: Casa de Su Majestad el Rey)
(צילום: Casa de Su Majestad el Rey)

 

"אני מתחייב להשיב את התרבות היהודית לספרד בשם הצדק ולמען הצדק ההיסטורי": במפגש פסגה בין מלך ספרד לרבני אירופה, הביע פיליפה השישי צער על גירוש ספרד, וספד לנספים במילים העבריות: "יהי זכרם ברוך".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

דבריו נאמרו בטקס מיוחד שהתקיים היום (ג') בארמון המלכותי במדריד, לרגל הענת פרס יהדות אירופה למלך הספרדי, מהלך שכינה בהתרגשות "סגירת מעגל היסטורית בין היהודים לספרד". הוא הוסיף ובירך: "ברוכים השבים לספרד".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

"הזהות האירופית שלנו לא תוכל להיות מובנת ושלֵמה ללא הבנת תרומתה המכרעת של היהדות", הוסיף המלך. "עכשיו, יותר מבכל זמן אחר, אירופה זקוקה לתרומתה החשובה של הקהילה היהודית".

 

את הפרס על שם הברון הרב עמנואל יעקובוביץ, קיבל פיליפה השישי "כהוקרה על הגנתו ותמיכתו בחיים יהודיים באירופה ובמלחמה באנטישמיות", כפי שציינו בוועידת רבני אירופה. על מקבלי הפרס בעבר נמנים ראש ממשלת גרמניה, אנגלה מרקל, וראש ממשלת צרפת, עמנואל וואלס.

 

התחייב להחזיר את התרבות היהודית

למעלה מ-500 שנה לאחר גירוש ספרד, הבטיח המלך הספרדי לפעול נמרצות על מנת להשיב את "תור הזהב" היהודי לארצו: "נזכור את תקופת תור הזהב של היהדות בספרד, ותרומתה העצומה לאנושות בכלל ולספרד במיוחד", אמר. "הממלכה הספרדית פתוחה כיום בפני מיליוני יהודים צאצאי ספרד".

 

 

הוא התחייב כי "לעולם לא יגרמו עוד שנאה וחוסר סובלנות לבדידות ולהגליה. אני מתחייב להשיב את התרבות היהודית לספרד בשם הצדק - ולמען הצדק ההיסטורי. זו תעודת הכבוד שלנו, ואנו זוכרים את הנספים היהודים בכל התלאות כאן ובעולם כולו, אך ורק בשל היותם יהודים. יהי זכרם ברוך".

 

פיליפה השישי אמר עוד כי "אנחנו צריכים להיות מלאי כבוד וכנים ביחס למורשת היהודית- נוצרית של אירופה, ערכיה ושורשיה, מתוך רגישות של ערכים אנושיים אמיתיים, וכמגן מפני זוועות ושנאה שעדין אוחזים כל כך הרבה מקומות על כדור הארץ".

 

בהתייחסו לשואה, סיפר כי הוא גאה בפעולותיו להכנסת לימוד השואה ולקחיה לבתי הספר במדינה. "'חובתנו לחקור, לחנך ולקדם ערכים דמוקרטיים כערובה לכבוד ולדו-קיום. אף חברה איננה בטוחה מפני טירוף. עלינו ללמוד את לקחי ההיסטוריה כדי שמשהו מסוג זה לא יוכל לעולם להתרחש שוב. אני מודה לכם נרגשות על קבלת הפרס, ורואה בכך עידוד גדול וסגירת מעגל היסטורי בין היהודים לספרד. ברוכים השבים לספרד".

 

"כבוד לכל המדינה"

המלך הודה עמוקות בראשית דבריו לנשיא ועידת רבני אירופה ורבה של מוסקבה, פנחס גולדשמידט - וציין כי מחווה זו מכבדת את המדינה כולה ואת מוסדותיה. בוועידת רבני אירופה אמרו כי הפרס שקיבל המלך הוא פרי מהלך ממושך בן שש שנים להידוק היחסים בין הקהילה היהודית המקומית, לבית המלוכה, ששיאה בחוק המאפשר אזרחות ספרדית ליהודים שיוכלו להוכיח את מורשתם הספרדית.

 

יצחק קוארדה, נשיא פדרצית הקהילות היהודיות בספרד, ציין בטקס את מעורבותו של המלך עם יהודים ספרדים בספרד וברחבי העולם, והוסיף כי "הוד מלכותו יכול לשמש דמות מפתח לקידום דיאלוג ושיתוף פעולה בין יהודים, ישראל והעולם הערבי".

 

הרב גולדשמידט אמר כי "כמנהיגים דתיים עלינו לנצל כל הזדמנות להדגשת אחריותנו למלחמה בקיצוניות בכל צורותיה. אנו קובעים את הטון עבור הקהילות שלנו, ונוכל לעזור מנהיגים ברחבי העולם להילחם ברוע הזה".

 

הרב הזכיר בנאומו את הצעדים שנקטה ספרד על מנת להעניק לאזרחיה היהודים הרגשה כי הם רצויים במדינה, ובהם הכרתו של שר המשפטים בטרגדיית "גירוש ספרד", וכינויה "טעות היסטורית".

 

הפרס על שם יעקובוביץ' נחנך בשנת 2011 לזכרו של הברון הרב עמנואל יעקובוביץ', שכיהן כרב איחוד קהילות חבר העמים הבריטי, ונחשב לאחד ההוגים המרכזיים בסוגיות הנוגעות ליהדות ולרפואה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Casa de Su Majestad el Rey
המלך פיליפה השישי והרב גולדשמידט
צילום: Casa de Su Majestad el Rey
מומלצים