שתף קטע נבחר

יוקר המצווה: 2,500 שקלים לסט ארבעה מינים

כשהלולב ישר כמו פלס, האתרוג נקי מרבב וההדסים נבדקו אחד-אחד - השמיים הם הגבול: בחג שבו מצווה להדר בהכול אין פלא שאברכים, גם כאלה שהפרוטה איננה מצויה בכיסם, מוכנים להקדיש זמן לבחון את האתרוגים תחת זכוכית מגדלת (ממש) ולשלם בהתאם

 

מתי לאחרונה שילמתם 1,500 שקלים תמורת אתרוג, ו-750 שקלים עבור לולב? בשווקי ארבעת המינים מאמירים בימים אלה, רגע לפני היכנס סוכות מחר (יום ד'), מחיריהם של תשמישי החג – וכול המרבה הרי זה משובח.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בחג שבו מצווה להדר בהכול – מנוי סוכה ועד לארבעת המינים – אין פלא שאברכים, גם כאלה שהפרוטה איננה מצויה בכיסם, מוכנים להקדיש זמן לבחון את האתרוגים תחת זכוכית מגדלת (ממש), ולשלם בהתאם לטיבו ויופיו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אז כמה זה עולה למהדרים במצווה (וגם כמה למי שלא)? מחיריהם של סטים עשויים להתחיל ב-75 שקלים – מחיר שווה לכול נפש לסט המוגדר "כשר לברכה" (הדרגה הנמוכה ביותר). עידו קרונפלד המשמש כסוכן ארבעת המינים בגבעת שמואל, אומר עוד כי עבור סט מהודר תידרשו לשלם כ-90 ש"ח. בדוכן של יואל מאן בגבעת שמואל יעלו סטים "מהדרין מן המהדרין" בין 100-120 שקלים, ואילו הסט הזול ביותר - כ-80 שקלים.

 

"לולב ישר כמו פלס"

אבל בשווקים הפתוחים השמים הם הגבול: "הלולב הכי יקר בבאסטה שלי עולה כ-750 שקלים", מספר ניסים חדד, מוכר בשוק ארבעת המינים בקניון "רב שפע" בירושלים. למה המחיר הגבוה? "הוא ישר כמו פלס, נקי מאוד ומסודר".

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

בדוכן של נועם, לעומתו, נמכר הלולב הכי יקר ב-150 שקלים "חתום והרמטי. רק רבנים נגעו בו. מחיר של אתרוג יכול להגיע לאלפי שקלים", הוא מוסיף. "מכרנו אתרוג ב-500 ש"ח". בדוכן של חדד תמצאו אתרוגים בכ-850 שקלים, "שזה לא נחשב כל כך יקר", כדבריו.

 

אז מה קובע את המחירים? חוץ מכוחות השוק, גם מידת הנקיות, הצבע, חוזק הפיטם של האתרוג, אורכם של ההדסים וכמובן – הכשרות הניתנת לכול אלה: "ככול שהרב בכיר יותר - כך המחיר יקר יותר".

 

חדד: "יש הדסים מלאים בעלים, יש משולשים כשיעור החזון איש. אני מוכר שלושה הדסים מהודרים מן המהודרים ב-180 ש"ח". אם תהיתם מה מיוחד בהם: "הם נבחרו אחד-אחד על ידי אנשים יראי שמים, שבדקו את גודל העלה ואורך העמוד. עלה-עלה נבדק בקפידה, ולכן גם המחיר כזה גבוה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
כמו יהלום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים