שתף קטע נבחר

כנסת לא נכבדה: הח"כים שביישו את המשכן

מהח"כ שלקח את הפאנלים אבל לא את המוח, דרך בנו שהתעמת עם ח"כית בחניון ועד הליפסטיק על הרכב: תקריות העבר במליאה ובסביבתה

 

 

תקרית "גרפיטי הליפסטיק" שכתבה ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) על המכונית של חברתה החדשה לסיעה, ח"כ לאה פדידה, הסתיימה בהתנצלות ובקבלת הסליחה. אבל השחתת הרכב, שפורסמה לראשונה ב-ynet, העלתה זיכרונות ממקרים נוספים שבכנסת יעדיפו לשכוח. מההצבעה הכפולה של ח"כ חזן האב, דרך העימותים של ח"כ חזן הבן ועד ל"אנסטסיה והאינסטלציה" - אלו הח"כים שבהתנהגותם ביישו את המשכן.

 

ח"כ חזן ו"המוח"

ח"כ יחיאל חזן (הליכוד), אביו של ח"כ אורן חזן, הורשע בשנת 2006 לאחר שבזמן ההצבעות על תקציב המדינה הוא הצביע נגד התקציב ולאחר שראה שח"כ ענבל גבריאלי (הליכוד) לא נמצאת במליאה - הוא הצביע במקומה. על חזן נגזרו ארבעה חודשים של עבודות שירות וחודשיים מאסר על תנאי.

חזן מצביע פעמיים (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
חזן מצביע פעמיים(צילום: ערוץ הכנסת)

 

 

במסגרת "פרשת ההצבעות הכפולות", חזן נכנס למחסן הכנסת מלווה בקצין הכנסת, לאחר שטען כי לא הצביע פעמיים וכי מדובר בפגם של מערכת ההצבעה הישנה, וכשיצא מהמחסן הוא תועד מחזיק בידו את המערכת.

 

בניסיונותיו הנואשים להסביר את מעשיו, ויותר מכך - את השינוי המהיר בגרסתו הפומבי - סיפק חזן חומר עשיר לסאטיריקנים למיניהם, כאשר אמר, בהתייחסו למערכת ההצבעה: "לקחתי את הפאנלים - לא לקחתי את המוח".

  

השרה והתארים הנעלמים

טרטמן. אמרה שיש לה תואר שני, כשלא עשתה אפילו ראשון (צילום: מלאני פאנטון) (צילום: מלאני פאנטון)
טרטמן. אמרה שיש לה תואר שני, כשלא עשתה אפילו ראשון(צילום: מלאני פאנטון)

ח"כית נוספת שלא הוסיפה כבוד לכנסת היא אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו) שמונתה בשנת 2007 לכהן כשרת התיירות. כמה ימים לאחר המינוי פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי טרטמן אינה מחזיקה בתואר שני, כפי שטענה בקורות החיים שלה ובריאיונות שנתנה לתקשורת. כמה ימים אח"כ התגלה כי לטרטמן אין בכלל גם תואר ראשון, למרות שטענה שהיא מחזיקה בכזה. בסופו של דבר, טרטמן נאלצה להתפטר מהתפקיד ומהכנסת בכלל.

 

"רוחי לעזה, בוגדת"

אחת הסערות הגדולות בכנסת בשנת 2010 אירעה בעקבות השתתפותה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) במשט המרמרה וטענותיה כי לוחמי צה"ל רצחו חלק מהמשתתפים במשט. כשעלתה לדוכן הנואמים במהלך דיון על המשט, פרצה מהומת עולמים במליאה. ח"כ אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו רדפה אחריה בניסיון למנוע ממנה לנאום, ומעל דוכן הנואמים התפתחה תגרה.

 

מיכאלי תוקפת את זועבי במליאה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מיכאלי תוקפת את זועבי במליאה(צילום: גיל יוחנן)

 

גם ח"כ מירי רגב (הליכוד) השתלחה בזועבי וקראה לה בערבית: "רוחי לעזה יא חאינה. בוגדת". הדיון שקדם לנאומה של זועבי במליאה היה סוער ורווי יצרים וארבעה חברי כנסת הורחק מהאולם על ידי סגן יו"ר הכנסת, ח"כ כרמל שאמה הכהן (הליכוד).

 

אנסטסיה והאינסטלציה

שנתיים אחרי העימות עם ח"כ זועבי, ח"כ אנסטסיה מיכאלי שוב עלתה לכותרות. במהלך דיון של ועדת החינוך, שפכה מיכאלי כוס מים על ח"כ ראלב מג'אדלה (העבודה), לאחר שלטענתה העליב אותה. "מג'אדלה ילמד לא להעליב נשים. הוא פגע בכבוד של הכנסת ובמקום הזה", היא אמרה. בעקבות התקרית היא הושעתה מהכנסת לעשרה ימים.

 

אנסטסיה מיכאלי שופכת מים על ראלב מג'אדלה (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת) (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
אנסטסיה מיכאלי שופכת מים על ראלב מג'אדלה(צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
 

כמה ימים לאחר התקרית, נשא ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) נאום בכנסת שבו התייחס למקרה: "עונש ההרחקה של חודש ימים הוא עונש חמור וכבד מנשוא לא עבור אנסטסיה, אלא עבור הכנסת, עבור כולנו. מה תעשו בלי אנסטסיה השופכת?", שאל בלעג. "אנסטסיה שנדפקה לה האינסטלציה גדלה שם, בערוגות הזבל של ישראל ביתנו או שמא נאמר 'רוסיה ביתנו'".

 

 

טיבי הוסיף: "גם לשימוש הלא מושכל במים דווקא בתקופת יובש שבה כל טיפה חשובה. הרי ישראל מתייבשת, אבל ממש לא מתביישת. אדוני היו"ר, אנסטסיה אחוזת האמוק שפכה כוס מים על עמיתה, ולכן אני אקרא לילד בשמו - כוֹס אָמוק". בעקבות אותו נאום, טיבי הורחק בעצמו לשבוע מהכנסת.

 

חזן נגד אלהרר

ח"כ אורן חזן (הליכוד) עלה לא מעט לכותרות בזמן שהוא נמצא בכנסת. לפני כמעט שנתיים הוא השיג עוד אחת כזאת כשבמהלך דיון במליאה הוא לעג לח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) בשל נכותה. "צריכה שעיסאווי יעזור לך?", אמר לח"כית שנעזרת בכיסא גלגלים.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברים והצהיר: "אני לא יכול לסבול גזענות, אפליה או התעמרות. חבר מסיעתי אמר דבר שאסור להיאמר ואני מגנה אותו בכל פה. היום בכנסת קרה משהו, משהו חמור. ביקשתי לבדוק את הפרטים והם אכן יתבררו".

 

נחמיאס-ורבין נגד חזן

 

 

הליפסטיק על השמשה בעקבות ריב על חניה לא היה העימות הראשון בחניון הכנסת. חילופי דברים בין ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) לח"כ אורן חזן (הליכוד) בחניון המליאה הגיעו לטונים צורמים שתועדו במצלמה. בשיאו של הוויכוח הקולני, שנמשך גם במסדרונות הכנסת, אמר לה חזן: "את תת-אדם". היא הטיחה בו: "מי אתה בכלל? אפס. העונש הכי גדול של הליכוד".

 

לטענת נחמיאס-ורבין, חזן התגרה בה במהלך ההצבעות במליאה עוד לפני הוויכוח שהתפתח. לדבריה, הוא קרא לה "ילדתי" והקניט אותה בעיקר על רקע העובדה שבמחנה הציוני לא גינו לדעתו את ארגון שוברים שתיקה. הדוברת של חזן אמרה כי בשעה שהוא ישב מחוץ למליאה הגיחה נחמיאס-ורבין ותקפה ללא סיבה. "היא פשוט איבדה עשתונות, אורן ניסה להרגיע אותה ואפילו הציע לה מים".


פורסם לראשונה 24/10/2017 23:40

 

יהונתן בניה השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים