שתף קטע נבחר

פולקמן: נמשיך להילחם במשקיעים. הקבלנים: מחירי הדיור ימשיכו לעלות

כנס התאחדות הקבלנים והבונים בתל אביב יפו בת ים, נפתח אתמול באילת בעימותים סוערים. ח"כ פולקמן: "כל עוד משבר הדיור הוא כזה שצעירים לא יכולים לקנות דירה, נמשיך בכל הכוח". הקבלנים: "הממשלה הקטינה בשנתיים האחרונות את הביקוש לרכישה ולא את הביקוש לדיור. קבלנים מצטרפים למחיר למשתכן בלית ברירה"

"הצעדים שעשינו להרחקת משקיעים משוק הנדל"ן זה רק קצה הקרחון במלחמה שלנו במשקיעים". כך הצהיר הבוקר (ה') ח"כ רועי פולקמן (כולנו), בכנס הנדל"ן השנתי ה-20 של ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב יפו ובת ים, המתקיים באילת.

 

ח"כ רועי פולקמן: "כשיש היצע מוגבל, יש עדיפות למי שאין לו" (פוטו מרסלו אילת) (פוטו מרסלו אילת)
ח"כ רועי פולקמן: "כשיש היצע מוגבל, יש עדיפות למי שאין לו"(פוטו מרסלו אילת)

 

רכשו דירה במחיר למשתכן והפסידו 200 אלף שקל

עתירה נגד מחיר למשתכן בהרצליה: לעצור את קידום הפרויקט 

 

פולקמן התייחס לביקורת שנמתחה בכנס מצד הקבלנים על צעדי הממשלה בשוק הדיור, בהן על הצעדים להרחקת המשקיעים מהשוק. "אני מבין שזה כואב", אמר. "אבל כשיש היצע מוגבל, יש עדיפות למי שאין לו. את הכסף של המשקיע הבודד אנחנו לא רוצים בזמן משבר, לא כתפיסת עולם אידיאולוגית נגד משקיעים, אלא העדפת מחוסרי הדיור".

 

פולקמן פירט כי תוכניות הממשלה כיום כוללת שלושה עקרונות מרכזיים: הרחקת משקיעים, הגדלת ההיצע ושיווק קרקעות במסגרת מחיר למשתכן. "אם אתם רוצים שנשווק קרקע לשוק חופשי, זה יקרה אחרי השינוי, לא במלחמות", אמר. "אם אתם רוצים שוק חופשי, ויהיה שוק חופשי - זה יהיה כשמחירי הדיור יתייצבו. הצעדים שמתבצעים היום הם כי יש משבר דיור שצריך לטפל בו".

 

עוד הוא ציין כי "זה שלא משווקים למשפרי דיור - לא מעלה את המחירים. למשפרי הדיור יש דירות. נכון, חלקם קצת תקועים. אבל עיקר הלחצים הגיעו מהגידול הטבעי באוכלוסיה, וזה מה שניפח את בועת הנדל"ן בישראל".

 

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, אמר בכנס כי "כשזוכים של פרויקטים בשוהם רבים מי יכנס להגרלת מחיר למשתכן וכשתושבים בכל הארץ מתארגנים נגד תוכניות הבנייה, כנראה שאנחנו עושים משהו טוב. כל אחד רוצה שיבנו, אבל לא לידו - אז אין איפה לבנות. אבל אנחנו נחושים".

 

שמרון הציג גרף של מדלן שצופה ירידת מחירים בשנת 2018 וציין כי "כמות יחידות הדיור בשוק עולה באופן עקבי כתוצאה מפעולות הממשלה. התחושה היא שאנחנו בכיוון הנכון לירידת מחירים".

 

למול הטענות כי רוב הבנייה בתוכנית מתרכזת בפריפריה הוא הציג את תוכניות הרשות לשיווקים הצפויים במרחב תל אביב לשנים 2017-2018. בין אלו כלולים בנייה של כ-3,300 יח"ד בשלוש תוכניות ברמת גן, 1000 יח"ד ברצועת הנופש ברמת השרון, כ-1,100 יח"ד בשכונת צומת סביון בקריית אונו וכ-1000 יח"ד במגרשי מכבי יפו בתל אביב.

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון (פוטו מרסלו אילת) (פוטו מרסלו אילת)
מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון(פוטו מרסלו אילת)

 

הקבלנים: "הפכו אותנו לשעיר לעזאזל"

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב יפו בת ים, אמר כי "החלטנו להפסיק לשמש כשק החבטות של הפוליטיקאים. הפוליטיקאים יוצאים בהכרזות במטרה לצבור הון פוליטי, בלי לייחס חשיבות לקרע שהם גורמים. בניסיון למצוא שעיר לעזאזל מאשימים אותנו במצב שוק הדיור. הפעולות של הממשלה הם לא יותר מכלכלת בחירות, שרחוקה שנות אור ממה שבאמת צריך לעשות. הקבלנים והיזמים, שסופגים את הריקושטים היום, יצטרכו לאסוף את השברים אחר כך".

 

לוי קרא למקבלי ההחלטות לשתף את הקבלנים בחקיקה ובהליכים. "גם כאן המצב מחמיר - הרשויות המקומיות לא מתייחסות לרשויות המרכזיות ובגלל העדר שיתוף פעולה - עולות הצעות חוק הזויות, שמסכנות את עתיד ההתחדשות העירונית".

 

"המחירים המשיכו וימשיכו לעלות", הוסיף. "הממשלה הקטינה בשנתיים האחרונות את הביקוש לרכישה ולא את הביקוש לדיור. הסיבות למחירים נובעות קודם כל ממחסור בקרקעות, הביורוקרטיה המסורבלת ותשומות הבנייה שלא משוקללים במדד. אלו סיבות מורכבות שמצריכות חשיבה מעבר לסתם כותרת".

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

בהתייחסו למחיר למשתכן אמר כי "התוכנית מעמידה את השוק בחוסר ודאות מסוכן. 15% מהאוכלוסייה יושבים על הגדר ומחכים, וגם כשהם זוכים, הם מקבלים דירה שעוד לא תוכננה. כל ה-50 אלף זוכים שבאוצר מתגאים בהם, יקבלו את הדירה עוד 6-5 שנים, כשהם כבר לא יהיו כל כך צעירים. בנוסף, רובם לא זוכים במקומות המגורים הטבעיים שלהם, מתוך מחשבה שישכירו או יעברו, אבל אתם יכולים לתאר לעצמכם מה יקרה.

 

"קבלנים שמצטרפים למחיר למשתכן עושים זאת בלי ברירה מאחר שהמדינה לא משחררת קרקעות לשוק החופשי כבר יותר משנתיים ולחברות כבר אין קרקעות לשנה הקרובה. הקבלנים מוכנים לעבוד על נתח רווחים נמוך מאוד כדי לא להגיע לפשיטת רגל וסגירה.

 

"למשקיעים מחו"ל, שרוצים עוד דירה, אומרים תקנו בברלין. מדובר בפלח של 30% משוק הדיור שירד לאפס. זו החלטה הזויה שגורמת לשוק השכירות לרתוח. השרים דוהרים קדימה בלי תוכנית ומדיניות לאומית ואסטרטגית שתחזיק בשנה הקרובה מעבר לבחירות המתקרבות. קבלנים מוצפים בטלפונים של זוכים אבל אין להם תשובות וגם לא יהיו להם תשובות. הם לא התחילו לתכנן ולא יודעים כמה דירות וכמה חלונות יהיו בכל חדר. לכן הזוכים מחכים על הגדר".

 

 

רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר כי "תוכנית מחיר למשתכן לא יכולה לשמש כמדיניות לפתרון משבר הדיור של מדינת ישראל. הממשלה הסכימה לוותר על חלק מההכנסות שלה ממכירת קרקע על מנת להציע לחסרי דיור דירה במחיר מופחת, ושכל אחד יעשה את השיקול שלו אם זה משתלם לו. אבל אם הממשלה לא תספק פתרונות נוספים לשוק, המחירים ימשיכו לעלות והציבור ישלם את המחיר.

 

"קצב הבנייה הנוכחי ימשיך את עליית המחירים כלפי מעלה. היקפי הבנייה שהצטמצמו מעידים על כישלון הממשלה. אנחנו השותפים שלכם לפתרון אך הפכתם אותנו לאויבי העם. ממשלות ישראל בעשור האחרון העדיפו לספסר בקרקע שהביאה לעליות של 100% במחירי הדיור ואתם יודעים את זה".


פורסם לראשונה 09/11/2017 12:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוטו מרסלו אילת
ח"כ רועי פולקמן
פוטו מרסלו אילת
מומלצים