שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הנדידה הגדולה של דובי הקוטב: צ'רצ'יל, קנדה
  מרחבים מושלגים, אורות צפון ממעל, דובי קוטב במרחק מטרים ספורים מאיתנו. לא צריך יותר מזה בשביל טיול מושלם. הכירו את צ'רצ'יל, עיירה קטנה בשולי הארקטיק בצפון קנדה, ובירת דובי הקוטב

  בשיתוף החברה הגיאוגרפית

   

  צ'רצ'יל היא עיירה קטנה, 1000 תושבים בסך הכל. עד שבנו את מסילת הרכבת, ניתן היה להגיע אליה רק בטיסה. אבל מדי שנה, בחודשים אוקטובר-נובמבר, מתקבצים סביבה כמה מאות דובי קוטב, ואולי יותר מזה, הממתינים שמפרץ הדסון אשר לחופו היא שוכנת יקפא, והם יוכלו לעלות צפונה לכיוון הקוטב בחיפוש אחר כלבי ים, מזונם העיקרי. בתקופה זו עולים לרגל לצ'רצ'יל חובבי טבע מכל רחבי העולם, והיא משלשת את אוכלוסייתה.

   (צילום: מולה יפה) (צילום: מולה יפה)
  (צילום: מולה יפה)

  מספרים על צ'רצ'יל, שבחודשים אלה, התושבים לא נועלים את מכוניותיהם, למקרה שעובר אורח ביש מזל ייתקל בדב, ויחפש מקום סגור להימלט אליו. גם אם זה נכון, דובים בדרך כלל אינם משוטטים בחופשיות ברחובות העיירה. למעשה, יש בצ'רצ'יל בית כלא מיוחד המיועד לדובים תועים. דב שנתפס משוטט בעיירה מורדם על ידי השלטונות באמצעות חץ הרדמה, מועבר אל "בית הכלא", שם הוא שוהה שבועות בודדים, מסומן בפס צבע, ומוטס באמצעות מסוק חזרה אל הטבע. דב קוטב שתועה אל לב העיירה מספר פעמים, משוחרר חזרה לטבע רק לאחר שהמפרץ קופא.

   (צילום: מולה יפה) (צילום: מולה יפה)
  (צילום: מולה יפה)

   

  מי ברכב מי ברגל

  שתי דרכים לצפות בדובים מציעה צ'רצ'יל לאורחיה: האחת, ברכבי שטח בעלי גלגלי ענק המכונים 'טונדרה באגי'. מדי בוקר יוצאים ברכבי שטח אלה לסיור של יום שלם במרחביו הבלתי נגמרים של חבל מניטובה, בחיפוש אחר דובים. למרות שדובי קוטב הם בעלי חיים סוליטרים (יחידאים) בעיקרם, בחודשים בהם הם מתגודדים בסביבת צ'רצ'יל נוצרות בינהם בריתות וחברויות, ופעמים רבות ניתן לראות אותם משחקים בינהם בשטח. חברויות אלה מחזיקות מעמד עד שהמפרץ קופא, ואז שוב כל דב לעצמו ולכלב הים המסכן שנקרה בדרכו. לעיתים, מגיעים הדובים עד לרכב עצמו, מתרוממים על רגליהם האחוריות, נשענים על הרכב ומרחרחים את בעלי החיים המוזרים החמושים במצלמות ענק ומתבוננים בהם. ברגעים כאלה, ישאל את עצמו צופה מן הצד, מי יותר סקרן ממי.

  האופציה השנייה לראות את הדובים הלבנים, היא בטיולים רגליים. בלב השטח הפראי מסביב לצ'רצ'יל ממוקמים מספר לודג'ים, אשר הדרך היחידה להגיע אליהם היא בטיסה במטוס קל. גודלם של הלודג'ים נע מבקתות ל- 8 מטיילים ועד לודג' ל- 16 מטיילים. מדי בוקר יוצאים בלוויית ריינג'רים לסיורים רגליים באזור הלודג', בד"כ עד 2-3 קילומטרים בכל סיור, בתקווה למפגש עם דב אחד או יותר. מיקומם של הלודג'ים על נתיבי הנדידה של הדובים, וריח האוכל הבוקע מהם, מסייעים לתקווה להתממש. כיוון שדובי הקוטב כאן לא פוחדים מבני אדם, פעמים רבות הם מתקרבים עד למרחק של עשרות מטרים בלבד, חוויה מרגשת מאין כמוה.

   (צילום: מולה יפה) (צילום: מולה יפה)
  (צילום: מולה יפה)

   

  לא רק דובים

  מי שכבר הגיע עד לכאן, ישמח לשמוע שיש כאן עוד מה לראות: שועלי קוטב, זאבים וציפורים, כלבי האסקי מושכים מזחלות, ומעל כולם, תרתי משמע, אורות הזוהר הצפוני. הזוהר הצפוני, אותה תופעה חמקמקה הצובעת את שמי הלילה בפסי אור צבעוניים מרהיבים למראה ומושכת בעצמה צופים לנקודות שונות ברחבי הארקטיק בתקווה לראותה.

   (צילום: מולה יפה) (צילום: מולה יפה)
  (צילום: מולה יפה)

   

   

   

  סוף טוב, הכל דב

  צ'רצ'יל נהנית מ"תעשיית דובים" מפותחת - הכל כאן סובב סביבם: דובי קוטב על שלטים, פסלים, תמונות, מחזיקי מפתחות, חולצות, בתי המלון נהנים מהם, חברות הטיולים, המסעדות, ועוד. למרות זאת, בזכות גודלה של העיירה, מחירי הטיולים, מספר בתי המלון הקטן שבה ועונת התיירות הקצרה, השכילו תושביה להגן עליה ועל החוויה מפני התמסחרות, כך שמדי שנה רק אלפים בודדים של תיירים זוכים לבקר כאן, ולפגוש דובי קוטב ממש ממש מקרוב.

   

  בואו איתנו לטיול בצרצ'יל קנדה

   

  בשיתוף החברה הגיאוגרפית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים