שתף קטע נבחר

ספטמבר חתם את אחד הרבעונים החלשים ביותר בשוק הנדל"ן

חודש ספטמבר חתם את אחד הרבעונים החלשים בענף הנדל"ן מאז תקופת ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס, כך על פי נתוני הכלכלן הראשי באוצר. במהלך החודש נמכרו 2,100 דירות חדשות, מהן 400 בתוכנית "מחיר למשתכן" - מדובר בירידה של 26% לעומת ספטמבר אשתקד ושל 14% לעומת אוגוסט

הקיפאון נמשך גם בחודש ספטמבר: ירידה של 26% במספר הדירות שנמכרו מחוץ לתוכנית "מחיר למשתכן" בהשוואה לחודש ספטמבר אשתקד וירידה של 14% לעומת חודש אוגוסט. כך מסתיים אחד הרבעונים החלשים בשוק הנדל"ן מאז תקופת ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס ב-2014, לפי נתוני אגף הכלכלן הראשי באוצר.

 

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

 

פולקמן: נמשיך להילחם במשקיעים. הקבלנים: מחירי הדיור ימשיכו לעלות

רכשו דירה במחיר למשתכן והפסידו 200 אלף שקל 

חצי מהסטודנטים: מאמינים שנוכל לרכוש דירה

 

מספר הדירות שנרכשו בחודש ספטמבר עמד על 7,300 דירות, מתוכן כ-400 במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" – כאמור, ירידה של 26% לעומת ספטמבר 2016 ושל 14% לעומת החודש הקודם – אוגוסט 2017.

 

מספר הדירות החדשות שנרכשו עמד בחודש ספטמבר על 2,100, אך כאמור, בניכוי 400 הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן", עומד המספר על 1,700 דירות בלבד – ירידה של 18% בהשוואה לחודש הקודם, ושל 30% בהשוואה לספטמבר 2016. הדבר משלים מגמה, בה ב-12 החודשים האחרונים נרשמו שיעורי ירידה חדים ודו ספרתיים במכירת דירות חדשות – כל חודש לעומת החודש המקביל לו בשנה הקודמת.

 

תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות עמד בחודש ספטמבר על 3.6 מיליארד שקל – ירידה של 12% בהשוואה לחודש אוגוסט, וירידה חדה של 24% בהשוואה לחודש ספטמבר 2016 – זאת, בהמשך למגמת הירידה מחודש מאי 2016. מאז חודש אפריל 2017 מתבצעות העסקאות בדירות חדשות תוך ירידה במחיר הממוצע.

 

מניתוח מכירות הקבלנים בשנת 2017 עולה כי בתשעת החודשים הראשונים של השנה נרשמה ירידה חדה בתזרים המזומנים הפוטנציאלי ממכירת דירות גם בקרב הקבלנים המובילים בהיקפים הכספיים של המכירות, וזאת בהשוואה לשנת 2016. כל זאת למעט שתי חברות שחלק משמעותי ממכירותיהן בשנת 2017 היה במסגרת "מחיר למשתכן".

 

קבלנים שלא מורידים מחירים - סופגים פגיעה במכירות

האוצר מתייחס למתאם השלילי בין תזרים המזומנים של חברות קבלניות לבין המחיר בו מתבצעות מכירותיה. כלומר, "יש בכך כדי לרמז על כך שקבלנים שפועלים ב'נישה' של רמות מחירים גבוהות יחסית, מכירותיהן סופגות פגיעה חזקה יותר".

 

אלה שהובילו את הירידה בעסקאות בחודש ספטמבר היו המשקיעים – סך הדירות שהם רכשו עמד על 1,200 דירות בלבד – אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו בפלח זה של השוק, לפחות מאז תחילת העשור הקודם. רכישות המשקיעים ירדו בספטמבר ב-18% בהשוואה לחודש אוגוסט וב-34% בהשוואה לחודש ספטמבר 2016.

 

 

שפל היסטורי בכמות העסקאות של משקיעים במרכז

באזור המרכז רכישות המשקיעים ירדו ב-33% בחודש ספטמבר לעומת חודש אוגוסט וירידה חדה אף יותר של 50% בהשוואה לחודש ספטמבר 2016. באזור זה הסתכמו רכישות המשקיעים בשפל של 120 דירות בלבד, מספר נמוך כמעט כמו זה שנרשם בחודש אוקטובר 2016, שסימן את הרמה הנמוכה ביותר של רכישות משקיעים באזור זה מאז תחילת העשור הקודם. משקל המשקיעים מתוך סך העסקאות באזור המרכז ירד לקצת פחות מ-12% - רמת שפל היסטורי.

 

מכירות המשקיעים בחודש ספטמבר ירדו ב-9% לעומת חודש אוגוסט, שיעור ירידה נמוך יותר מזה שנרשם בסך העסקאות בדירות יד שנייה – 13%.

 

משך תקופת ההחזקה בדירות שמכרו המשקיעים התקצר משמעותית מאז חודש מאי האחרון. בעוד שבאפריל פרק הזמן הממוצע של החזקת דירה שמכרו המשקיעים עמד על 20 שנה, בספטמבר משך זמן זה התקצר ועומד על 16 שנה.

 

הפילוח הגיאוגרפי של מכירות המשקיעים מראה שברחובות נרשם גידול משמעותי של 20% לעומת חודש אוגוסט. ניתוח מאפייני המוכרים מלמד כי שיעור בולט של 35% מהמשקיעים שמכרו את דירותיהם הם משקי בית בהם לפחות אחד מראשי הבית מועסק במגזר הציבורי. העובדה לפיה במגזר זה מובטחת פנסיה, לרוב פנסיה תקציבית, יכולה לרמז שהחזקתם בדירה להשקעה היתה ממניעי רווח הון ולא הבטחת הכנסה קבועה בעת יציאה לגמלאות. משך תקופת החזקתם של משקי בית אלה היא קצרה יותר מאשר ברמה הארצית ועומדת על 14 שנים בממוצע.

 

ירידה באחוז רוכשי דירה ראשונה

למרות הירידה במכירות המשקיעים הוסיף לרדת מלאי הדירות שמוחזקות בידי משקיעים, וזאת על רקע הירידה החדה ברכישות המשקיעים. אזור המרכז מוביל את הירידה במלאי הדירות שמוחזקות על ידי משקיעים עם קרוב ל-30% מסך הירידה הארצית בחודש ספטמבר. מתחילת השנה נגרעו מאזור המרכז אלף דירות, עלייה של פי 3.5 מתקופת ינואר-ספטמבר 2016.

 

רכישת הדירות של מי שזוהי דירתם הראשונה ירדה בחודש ספטמבר ב-23% לעומת ספטמבר 2016 וב-18% לעומת חודש אוגוסט. זוהי אחת הרמות הנמוכות ברכישות הזוגות הצעירים בשנים האחרונות, עם מספר רכישות שעמד על 3,300 דירות חדשות, שבניכוי הרכישות שבמסגרת "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה", הסתכם ב-2,900 דירות. האוצר מייחס זאת לעריכתה של ההגרלה הגדולה השנייה של "מחיר למשתכן" בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים