שתף קטע נבחר

האולטימטום של ש"ס לרב הראשי: תן לנו למנות במהירות רבני ערים

השר לשירותי דת, דוד אזולאי, פועל לקיים בחירות בזק ולמנות בזמן הקרוב כמה רבני עיר ברחבי הארץ - כולל במקומות שבהם כבר ישנו רב מכהן. ברבנות הראשית, האחראית על הרבנים שייבחרו, מתנגדים למהלך הנחשד כפוליטי - אך השר להוט להשלימו, ומאיים לעקוף את מועצת הרבנות

בליץ המינויים של הרבנים המקומיים: השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס), פועל לקיים בחירות בזק ולמנות בזמן הקרוב כמה רבני עיר ברחבי הארץ - כולל במקומות שבהם כבר ישנו רב מכהן. ברבנות הראשית לישראל, האחראית על הרבנים שייבחרו, מתנגדים למהלך הנחשד כפוליטי - אך השר להוט להשלימו. בדרך לשם הוא מאיים כעת לעקוף את מועצת הרבנות, המהווה את אחד המרכיבים במנגנון הבחירה, משום שאינה משתפת אתו פעולה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

 

אזולאי מצדיק את הדחיפות בכך ש-2018 היא שנת בחירות ברשויות המקומיות, ובה ככל הנראה לא ניתן יהיה להוציא לפועל מינויים משמעותיים שכאלה. לעומתו, מתנגדיו חושדים כי המניעים פוליטיים, וכי אין מדובר אלא בניסיון מחטף מצד ש"ס, המבקשת "לכבוש" את משרות רב העיר הנחשקות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

בגיל 82: חגיגת בת מצווה מאוחרת לניצולת השואה מקרקוב

 

ראשיתו של הסיפור בדיון שקיימה המועצה בסוף חודש אוקטובר, אז התבקשו החברים למנות נציג מטעמם לוועדת הבחירות של הרבנים המקומיים. המטרה: בחירת רב ספרדי לעיר ראשון לציון, שיכהן לצד הרב האשכנזי הקיים, יהודה וולפא.

 

הרב הראשי נגד השר לשירותי דת. בהילות למינוי רבנים מש"ס? (צילום: אלעד גרשנקורן, גיל יוחנן) (צילום: אלעד גרשנקורן, גיל יוחנן)
הרב הראשי נגד השר לשירותי דת. בהילות למינוי רבנים מש"ס?(צילום: אלעד גרשנקורן, גיל יוחנן)

 

מועצת הרבנות לא מיהרה להיענות לבקשה. במהלך הישיבה הקשו הרבנים על המדיניות התמוהה של המשרד לשירותי דת, היוזם בחירות דווקא במקומות כמו ראשון לציון, בעוד שערים גדולות ממנה, בהן לא מכהן כיום אף לא רב אחד, אינן על הפרק. במקום למנות נציגים לוועדה, החליטו החברים לזמן את אזולאי לישיבה הבאה של המועצה, על מנת שיסביר את סדרי העדיפויות.

 

"דחיפות מוזרה"

במכתב מלשכתו של נשיא מועצת הרבנות, הרב הראשי דוד לאו, עודכן השר הממונה בתוצאות הדיון: "החברים מבקשים לדעת מהם התבחינים לבחירת רב עיר נוסף במקום שכבר מכהן רב עיר אחד".

 

"מדוע במקומות רבים בארץ, וביניהם ערים גדולות כגון חיפה, גדרה, קריית מלאכי, שדרות, מצפה רמון ואשקלון, ובעוד יישובים רבים, אין כיום רבנים מכהנים ולא נראה שימונו בקרוב, ובערים אלו לא שמעו (חברי המועצה) שנעשתה פעילות של המשרד לשירותי דת לקדם הליכי בחירת רבני עיר?"

 

אלא שבמקביל לזימונו של השר לשירותי דת לאותו "שימוע", שיגר בשבוע שעבר יועצו הבכיר, דוד עמר, כמה מכתבים לרב לאו, ובהם הזכיר כי בכוונת המשרד לערוך בקרוב בחירות גם בערים נוספות, בהן בני ברק, יהוד ורחובות. עמר, אגב, הוא גם מקורבם של יו"ר ש"ס אריה דרעי ושל הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, וחבר מועצת הרבנות בעצמו.

 

במכתב אחד העיר יועץ השר כי "התקיימו מספר ישיבות של מועצת הרבנות ולא מונה נציג לוועדת הבחירות", וכלפי הרב לאו טען כי "לא קיבלנו את תשובתכם לבקשת השר להיוועצות בדבר מינוי יו"ר לוועדות אלו". בהתאם לכך הציב עמר אולטימטום לרבנות, והודיע כי אם לא תשתף פעולה עם אזולאי בתוך 14 יום, ינצל השר מש"ס את סמכותו על פי תקנת שירותי הדת היהודיים, וימנה בעצמו את נציגי המועצה בוועדת הבחירות, "לצורך קידום ההליך".

 

"סד הזמנים המאפשר לשר להמשיך בהליכים לבחירת רבנים בערים אלו הולך ומצטמצם ככול שעובר הזמן, זאת לנוכח הבחירות לרשויות המקומיות המתקיימות בתוך כשנה", הסביר היועץ עמר, "ומכאן גם בקשתו זו".

 

לעומתו, גורם ברבנות הגדיר את הדחיפות שמפגין השר אזולאי כ"מוזרה ובעייתית", והדגיש כי במקום להיכנע לה יש לראות בה תמרור אזהרה. "אם ישנם מינויים שיהיה בעייתי להעביר בעוד שלושה שבועות", אמר, "רצוי לדקדק ולבחון אותם שבעתיים כעת".

 

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה

"במסגרת עתירה שהוגשה ביחס להליכי בחירת רב עיר בראשון לציון, הוציא בית המשפט החלטה ולפיה על השר למנות ועדה לבחירת רב עיר, ולעדכן את בית המשפט עד ליום 15.11. דא עקא, שלשם קידום מינוי הוועדה יש צורך בנציג מטעם מועצת הרבנות הראשית שהינו רב עיר.

 

"המועצה לא פעלה בעניין חרף פניות חוזרות ונשנות אליה מטעם היועמ"ש של המשרד לשירותי דת ושל הרבנות הראשית. בהינתן מצב זה, נאלץ השר להשתמש בסמכות המוקנית לו בתקנה 22 לתקנות שירותי הדת היהודיים (בחירות רבני עיר) ולמנות את הנציג מטעמה. באשר למינוי רב עיר נוסף בערים, הרי שהתקנות מאפשרות זאת ובייחוד בערים גדולות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשנקורן, גיל יוחנן
הרב הראשי והשר לשירותי דת
צילום: אלעד גרשנקורן, גיל יוחנן
מומלצים