שתף קטע נבחר

בגיל 82: חגיגת בת מצווה מאוחרת לניצולת השואה מקרקוב

ילדותה עברה עליה בצל רדיפות הנאצים, ולאחר המלחמה נותרה מאחורי מסך הברזל. אבל כל חייה חלמה סופיה רדזיקובסקה לחזור לרגע אחד: לגיל 12. בגיל 82 נערכה לה חגיגת בת מצווה מרגשת בבית הכנסת בקרקוב: "הרגשתי את כל בני משפחתי עימי בטקס - אלה החיים וגם אלה שלא זכו"

 (צילום: דארק גאווליק) (צילום: דארק גאווליק)
(צילום: דארק גאווליק)

 

70 שנה חלמה ניצולת השואה סופיה רדזיקובסקה לחזור לרגע אחד - לגיל 12, ולציין את הגעתה למצוות. השבוע, בגיל 82, נערכה לה בקרקוב, פולין - באיחור מה - חגיגת בת מצווה מרגשת במקום זו שהוחמצה אז, במחנות ההשמדה. סופיה התעטפה בטלית ועלתה לתורה בבית הכנסת הקונסרבטיבי בעיר, כשלצידה בני משפחתה וכ-150 מחברי הקהילה היהודית המקומית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

היא נולדה בפולין ב-1935, ובילדותה גורשה המשפחה מביתה על ידי הצבא הגרמני. אביה נלקח לגטו ומאוחר יותר נרצח על ידי הנאצים, וסופיה ואימה הצליחו להימלט ולחיות בכפר קטן ליד קרקוב בזכות מסמכים פולניים שהשיגו. בשלב מסוים גילה שוטר מקומי כי הן יהודיות ורצה להסגיר אותן, והן עברו לכפר אחר - שם חיו עד סוף המלחמה, אז הייתה בת 10.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

האם נישאה, ובעלה – ניצול שואה בעצמו – אימץ את הילדה לבתו. המשפחה לא הורשתה לעלות לישראל, וסופיה התחנכה בבית הספר הציוני "תרבות" עד שהממשל הקומוניסטי סגר אותו. כשבגרה, למדה משפטים באוניברסיטה בקרקוב, הייתה לדוקטור ולמרצה בתחום ואף כיהנה כחברת מועצת העיר שמונה שנים. רק דבר אחד היה חסר לה: בת מצווה.

 

 

"האם אני לא בת מזל?"

רדזיקובסקה פעילה מאוד בקהילה היהודית ובמרכזה הקהילתי JCC בקרקוב – גם כיום, בגילה המופלג. בקיץ האחרון, בעת ביקורו של הרב האמריקני ג'ורג' שלזינגר במקום, נוצרה הזדמנות לחגוג את ההגעה למצוות - 70 שנה לאחר המועד המקורי.

 

"התרגשתי מאוד. זו התגשמות חלום שלא חשבתי שעוד אזכה להגשים אותו בחיי". בטקס (צילום: דארק גאווליק) (צילום: דארק גאווליק)
"התרגשתי מאוד. זו התגשמות חלום שלא חשבתי שעוד אזכה להגשים אותו בחיי". בטקס(צילום: דארק גאווליק)

 

הרב הקונסרבטיבי מארה"ב והרב המקומי אבי באומל ליוו והכינו את סופיה לקראת האירוע. הם הזמינו את הרב שמואל רוזנברג מהקהילה המסורתית "תפארת שלום" בתל אביב, המיודד עם כלת השמחה ובני משפחתה, לבוא מישראל ולנהל את הטקס.

 

חגיגת בת המצווה התקיימה בתחילת השבוע בבית הכנסת בקרקוב, בהשתתפות חברי הקהילה ובני המשפחה. "אני בת מזל", אמרה רדזיקובסקה, "יש לי בן ושתי נכדות, יש לי אח עם שני בנים ונכד, ובסך הכול 11 בני משפחה. האם אני לא בת מזל? הרגשתי את כל בני משפחתי נמצאים עימי בטקס - אלה החיים וגם אלה שמתו ולא זכו להגיע למעמד".

 

 (צילום: דארק גאווליק) (צילום: דארק גאווליק)
(צילום: דארק גאווליק)

 

היא התעטפה בטלית לראשונה בחייה וקראה בתורה ולאחר הטקס אמרה: "התרגשתי מאוד. זו התגשמות חלום שלא חשבתי שעוד אזכה להגשים בחיי. ליהדותי תמיד היה מקום מרכזי בחיי, ואני אסירת תודה לרבנים שעזרו לי להגשים את המשאלה".

 

הרב שמואל רוזנברג הוסיף: "הוזמנתי להשתתף בטקס בעקבות היכרותי עם סופיה ומשפחתה והקשר העמוק שנוצר בינינו בשנים האחרונות. זו הייתה חוויה עוצמתית, מיוחדת ומרגשת. סופיה התרגשה עד מאוד וביחד איתה כל הנוכחים. אירוע מקסים שייחרט בזיכרוני להמון שנים".

 

 (צילום: דארק גאווליק) (צילום: דארק גאווליק)
(צילום: דארק גאווליק)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דארק גאווליק
חוגגת. סופיה רדזיקובסקה
צילום: דארק גאווליק
מומלצים