שתף קטע נבחר

מתיחות לצד דריכות בעוטף עזה: "מתרחקים מהגדר, סוגרים חלונות"

פיצוץ מנהרת הטרור ועמה החשש מפעולת נקם של הג'יהאד האיסלאמי העלו את רף החרדה בקרב תושבי העוטף. לצד ניסיון לשמור על שגרה, הונחו התושבים שלא להסתובב בנקודות גבוהות סמוך לגדר המערכת: "שקט לנו מאז 'צוק איתן', מקווים שלא ניגרר להסלמה"

 

 

דריכות לצד מסרים של הרגעה בעוטף עזה כשבועיים לאחר תקיפת מנהרת הטרור באזור כיסופים, שבעקבותיה הועלתה רמת הכוננות סביב הרצועה. ביישובים הסמוכים מודאגים מהמצב ועוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות ומדי יום יוצאות לתושבים המקומיים הוראות בטיחות לנוכח החשש מפעולת נקם של הג'יהאד האיסלאמי.

 

"יש אווירה מתוחה מאוד מאז פיצוץ המנהרה. אנחנו מאוד מודאגים ולא יודעים לאן האירוע הזה יכול להתגלגל. אנחנו מקווים שהשקט יישמר", אמרה ל-ynet יפעת בן שושן שמתגוררת בנתיב העשרה. "אני באופן אישי עוקבת בדריכות אחר הדיווחים. אומנם ביישוב שלנו אין הנחיות מיוחדות והחיים מתנהלים כסדרם, אבל אין ספק שרף החרדה גבוה יותר משהיה עד כה", הוסיפה.

 

בניית המכשול הקרקעי בגבול עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בניית המכשול הקרקעי בגבול עזה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

תושבי העוטף הונחו שלא להתאסף או להסתובב בנקודות גבוהות מול גדר הגבול על מנת שלא ליצור "מטרות" לארגוני הטרור, והערכות מצב מתקיימות מדי יום ביישובים, תוך שמירה על קשר ישיר עם צה"ל. אין הנחיות התגוננות יוצאות דופן וגם העבודות החקלאיות בשדות שלאורך הגבול נעשות כרגיל, אולם בתיאום מלא מול הצבא.

 

למרות השגרה היחסית, הכוננות נשמרת וקיימת נוכח האיומים של הג'יהאד האיסלמי. בצה"ל נערכים לכל אפשרות של פיגוע נקמה ואוסרים על אזרחים להגיע קרוב לגבול. "אין הנחיות מיוחדות, אבל ברור לכולם שבימים מתוחים כמו אלו מוטב להימנע מלהסתובב באזור הגדר. התושבים אומנם מתוחים מאוד נוכח ההתפתחויות, אבל שגרת היום אינה נפגעת ולכן ככל שעובר הזמן המצב נרגע יותר", סיפר איש ביטחון באחד מיישובי עזה.  

סוללת כיפת ברזל בדרום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סוללת כיפת ברזל בדרום(צילום: EPA)

גם בשדרות הסמוכה מורגשת המתיחות. "אני לא לוקח סיכונים", סיפר רון אליטוב, תושב העיר. "סגרתי את החלון בממ"ד, שם ישנים שני הבנים שלי. מי יודע מה יהיה בלילה".

 

לדבריו, "האווירה בסך הכול טובה, אבל זה בא והולך. שמעתי שפרסו כיפת ברזל והעלו כוננות - וזה קצת מדאיג. אני באמת מקווה שלא ניגרר להסלמה. שקט לנו מאז 'צוק איתן' והלוואי שיישאר ככה".

 

לאור המתיחות הביטחונית אישר הקבינט המדיני-ביטחוני פריסה רחבה של מערכות כיפות ברזל בגוש דן ובאזורים נוספים כחלק מההיערכות לקראת תגובה אפשרית של הג'יהאד האיסלאמי. עוד הוחלט על העברת מסרים חריפים לחמאס ולג'יהאד ולפיהם ישראל תגיב בחומרה על כל הפרה של הריבונות. המסרים האלה הועברו בגלוי - באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי - ובאמצעות גורמים בינלאומיים, בהם המצרים.

 

"צה"ל עומד בפני מנעד רחב של איומים". הרמטכ"ל גדי איזנקוט (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"צה"ל עומד בפני מנעד רחב של איומים". הרמטכ"ל גדי איזנקוט(צילום: אבי מועלם)

כמו כן, נסגרו שלושה אתרי טיולים באזור העוטף בעקבות הערכת מצב שהתקיימה באוגדת עזה: גבעת הפעמונים, גבעת נזמית ואנדרטת חץ שחור. במקביל, אמר הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט כי "המציאות של ימינו מחייבת אותנו להישיר מבט אל האתגרים השונים. צה"ל עומד בפני מנעד רחב של איומים - קרובים ורחוקים".

 

בעיתון "אל חיאת", היוצא לאור בלונדון, צוטטו הבוקר גורמים שאמרו כי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי עוקבת באדיקות אחר תנועת תושבי עוטף עזה תוך שימוש במשקפות ומנגנוני צילום. לפי הגורמים, המעקב כולל תנועה ברחובות היישובים.

 

בעיתון נכתב בנוסף כי גורמים בכירים בג'יהאד האיסלאמי ציינו שהזרוע הצבאית של הארגון העלתה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר, במקביל לתחילת תמרון שעורך צה"ל בעוטף עזה השבוע.


פורסם לראשונה 14/11/2017 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים