שתף קטע נבחר

בזכות הנשים האמיצות - משנות את הכללים

אירועי השבועות האחרונים, שהחלו בחשיפת מעלליהם של ידוענים בעולם והמשיכו בחשיפת בעלי שררה כאן בישראל - הם כיוון חיובי ונכון אך הדרך לשינוי כללי המשחק עודנה ארוכה

קמפיין MeToo# הנמשך וגל החשיפות של השבועות והימים האחרונים משמעותיים ביותר ובעלי פוטנציאל להפוך סדרי עולם. אין ספק, שלפחות בהתחלה, הפחד יהווה את הגורם אשר ירתיע גברים מלהטריד נשים. הציפיה היא שבהמשך הפחד יהפוך להפנמה אמיתית שתשנה את הנורמות ואת הקודים החברתיים.

 

עוד דעות ב-ynet:

הרצחת וגם ירשת גרסת 2017

מתקרב רגע האמת של טראמפ מול צפון קוריאה

מדענים נגד משבר האקלים

מי ישמור על חוות השומר?

 

אך אל לנו להתבלבל. הרוב הגדול של הסובלות מהטרדות מיניות עדיין לא יצאו אל האור. הן סובלות ושותקות. שותקות כדי שלא לאבד את מקור פרנסתן, שותקות כדי שלא לחטוף ביקורת קטלנית מסביבתן הקרובה, שותקות כי לא לגמרי משוכנעות שאינן אשמות.

 

שורת האמיצות שהחליטו לצאת החוצה עם סיפוריהן מעוררת הערכה וכבוד ועל כולנו כחברה, גברים כנשים, להוקיר להן תודה על האומץ ועל הנכונות לשלם מחיר לטובת כולנו.

 

אירועי השבועות האחרונים, שהחלו בחשיפת מעלליהם של ידוענים בעולם והמשיכו בחשיפת בעלי שררה כאן בישראל, בברנז'ה ומחוצה לה, הם כיוון חיובי ונכון אך הדרך לשינוי כללי המשחק עודנה ארוכה.

 

להתלונן בזמן אמת

רובם המוחלט של המקרים שנחשפו לאחרונה נגעו בהטרדות ובתקיפות שהתרחשו לפני שנים רבות, והנשים שהעזו לקום ולומר "לא עוד" הן נשים חזקות שיכולות לספוג את ההשלכות של החשיפה ולעמוד מול התגובות הלא פשוטות. אך בכך אין די. כללי המשחק ישתנו כאשר כל אישה, רופאה או קופאית, מוכרת בחנות או פועלת על פס הייצור, תחוש בטוחה מספיק לחשוף או להתלונן בזמן אמת - במקומות עבודה, באירועים חברתיים, בכל מקום.

 

אותן נשים שחוששות עד עמקי נשמתן לעתידן התעסוקתי (אם תעזנה להתלונן כנגד הבוס), הנערות שנתקפות חיל ורעדה מהשלכות התלונה כנגד קרוב המשפחה שתקף. עלינו, כחברה, להבין שהשינוי לא יבוא רק מכיוונן של אותן נשים אמיצות אלא ממעטפת התמיכה והגיבוי שכולנו נעניק להן.

 

ממש היום יצאנו, בנעמת, לקמפיין ארצי שמבקש להודות לאותן נשים ולקחת את המאבק צעד אחד קדימה. החלטנו על פתיחתו של קו חם (*2511) שפתוח החל מהיום.

 

בימים האחרונים עולה לא פעם הטענה שאירועי השבועות האחרונים והחשיפה החשובה שבצדם - תביא לסוף הרומנטיקה. זו היא טענה מקוממת ביותר. אנו לא רוצות להחריב את הרומנטיקה, את האהבה, את האינטימיות ואת הזוגיות - אנו כן נחושות להחריב את האלימות, ההחפצה והפגיעה הפיזית והנפשית בנשים. אני מאמינה שזו היא מטרה לה שותף רוב מוחלט בציבור הישראלי - גם לגברים בישראל יש אמא, בת, אחות ומצפן פנימי, שלפעמים קצת מתקלקל, אך צריך להורות להם מה נכון ומה לא. לכן, אין מדובר במאבק נשי בלבד אלא במאבק שלו שותפים גברים ונשים כאחד, מאבק על דמותה של מדינת ישראל חופשית מדיכוי מגדרי ושוויוני. השבועות האחרונים מפיחים רוח של תקווה חדשה.

 

הקו החם של נעמת – 2511*

 

גליה וולוך, יו"ר נעמת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
גליה וולוך
צילום: צביקה טישלר
מומלצים