שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock

  חיפה: החלה הרשמה להגרלת דירות בשכר דירה מופחת

  נפתחה ההרשמה להגרלה לשכירות מפוקחת ומוזלת בחיפה, בג"ץ דחה את עתירת תושבי פתח תקווה נגד מתחם סירקין, שכונת קריית משה בעיר רחובות תיהרס בשלמותה ותיבנה מחדש במסגרת פינוי בינוי, ומשרד הביטחון מפנה את מתחם כנרית בקריה בתל אביב לטובת בניית מגדלים. צנרת התכנון

  פרויקט שכירות ארוכת טווח בחיפה יצא היום (ב') לדרך: קבוצת אשטרום הודיעה על פתיחת ההרשמה להגרלה לשכירות בשכר דירה מפוקח, בפרויקט שהיא בונה בשכונת נאות פרס. ההרשמה מיועדת לבעלי אישור זכאות של "חסר דירה" במסלול "מחיר למשתכן".

   

  עוד בערוץ נדל"ן :

  הצעה לפתרון משבר הדיור: לבנות חצי מיליון דירות להשכרה

   

  פרויקט "אשטרום מגורים להשכרה" כולל בסך הכל 184 דירות, מתוכן 46 דירות בשכר דירה מפוקח ומופחת, המיועדות למחזיקי אישור זכאות. הזוכים בהגרלה יוכלו לבחור את דירתם לפי סדר הזכייה. ניתן להירשם להגרלה עד ל-24 בדצמבר 2017.

   

  הזכאים ישלמו על דירות בנות 3 חדרים כ-2,952 שקל בחודש, ולדירת 4 חדרים כ-3,232 שקל בחודש. משך תקופת ההשכרה היא שלוש שנים והשוכרים יוכלו להאריך אותה בשתי תקופות נוספות בנות ארבע שנים ושלוש שנים. בנוסף כולל הפרויקט 138 דירות, שיושכרו במחירי השוק החופשי, בשכר דירה קבוע ויציב למשך חמש שנים וכן תקופת אופציה נוספת בת חמש שנים.

   

  פרויקט אשטרום בחיפה (הדמיה: אייל שמואל) (הדמיה: אייל שמואל)
  פרויקט אשטרום בחיפה(הדמיה: אייל שמואל)

   

  הפרויקט משווק לציבור במודל של דירה להשכיר, לפיו הדירות מושכרות לתקופה מינימלית של 20 שנה. 25% מהדירות יושכרו לזכאי משרד הבינוי והשיכון במחיר הנמוך ב-20% ממחיר השוק. בתום תקופת ההפעלה בת 20 שנים, יהיה רשאי היזם למכור את הדירות בשוק החופשי.

   

  יו"ר דירה להשכיר אודי אדמתי מסר כי זהו פרויקט ראשון מבין רבים שיצאו בקרוב באזור מטרופולין חיפה והצפון. "הפרויקט להשכרה ארוכת טווח בלב המטרופולין של חיפה יספק לתושבי חיפה והסביבה אלטרנטיבה אמיתית לרכישת דירה", אמר. "חברת דירה להשכיר פועלת להקמת פרויקטים נוספים בערים מרכזיות ברחבי הארץ".

   

  בג"ץ דחה את עתירת תושבי פ"ת נגד מתחם סירקין

  בג"ץ דחה היום את העתירות של תושבי פתח תקווה וכפר סירקין, עיריית פתח תקווה ומועצת דרום השרון, נגד תוכנית מתחם סירקין של הוותמ"ל. עם זאת, השופטים ציינו כי מדובר בדחייה טכנית, שכן העתירות הוגשו טרם בוצע התכנון בפועל, וכי כל טענות העותרות שמורות להן.

   

  במסגרת העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד אייל מאמו ודנה פריד ממשרד אגמון ושות' ועו"ד ישי שידלובסקי אור וגד טיכו ממשרד כספי ושות', נטען כי התוכנית לבניית כ-12 אלף יחידות דיור חדשות בסמוך למושב כפר סירקין על שטח המחנה הצבאי שצפוי להתפנות, עלולה ליצור "טבעת חנק" סביב המושב וליצור עומסי תחבורה ללא פתרון.

   

  תוכנית מתחם סירקין (הדמיה: ארי כהן מתכננים ובוני ערים בע"מ) (הדמיה: ארי כהן מתכננים ובוני ערים בע
  תוכנית מתחם סירקין(הדמיה: ארי כהן מתכננים ובוני ערים בע"מ)

  עוד נטען, כי ההחלטה להכריז על המתחם כמיועד לטיפול הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) התקבלה בחוסר סמכות, תוך שהיא מבוססת על תשתית עובדתית חסרה שהוסתרה ממקבלי ההחלטות, דוגמת תוכנית מתאר ארצית ומחוזית.

   

  בדיון האחרון שהתקיים בנושא, השופטים הפנו ביקורת על העברת התכנית לוותמ"ל, מבלי שניתנה כל זכות שימוע לתושבים ולאנשי מקצוע. עם זאת, בהחלטה צוין כי "הפנייה לבית משפט צריכה להיעשות לאחר מיצוי המנגנונים המנהליים והסטטוטוריים הקבועים בחוק ומאפשרים לעותרים להשמיע קולם ועמדתם באשר לתכנית".

   

  ראש עיריית פתח תקווה, יצחק ברוורמן, מסר כי בכוונתו להמשיך במאבק. "המהירות וקיצור ההליכים בנושאי תכנון יכולים להביא ליצירת פרויקטים העלולים להתברר כבכייה לדורות, כפי שאנחנו חוששים שיקרה לגבי תוכנית סירקין, במתכונתה כעת", אמר. "גם בית המשפט ציין באופן חריג ש'ההיסטוריה ויש שיאמרו ההיסטריה הנוגעת למשברי דיור קודמים' מעלים את החשש שהטענות המועלות על ידי אכן יתממשו".
   

  10,000 דירות חדשות ברחובות

  כמו כן, קבינט הדיור הכריז היום (ב') על שכונת קריית משה במערב רחובות כמתחם מועדף לדיור, במסגרתו השכונה תיהרס בשלמותה ותיבנה מחדש במסגרת פינוי בינוי רחב היקף. הפרויקט, שמקדם משרד הבינוי והשיכון, כולל הריסת כ-1,300 דירות ובניית 9,500 דירות חדשות.

   

  מדובר בתוכנית פינוי בינוי ראשונה שתעבור מסלול אישור מואץ של הוותמ”ל (הוועדה הארצית לתכנון מתחמים מועדפים לדיור). זאת בעקבות תיקון לחוק התכנון והבנייה שאושר בחודש יולי האחרון ואפשר לוועדה לאשר גם תוכניות התחדשות עירונית.

   

  קריית משה ברחובות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
  קריית משה ברחובות(צילום: אבי מועלם)

  הכללת התוכנית במסלול אישור מהיר מתאפשר גם על רקע החלטה נוספת שאושרה לאחרונה בדבר "קרקע משלימה", כלומר קרקע פנויה שבה יתאפשר ליזמים לבנות, ועל ידי כך להגדיל את הכדאיות הכלכלית בפרויקטים של פינוי בינוי. בסך הכל כוללת התוכנית כ-1,200 דונם, מהם 750 בשטחים בנויים ו-250 דונם הם קרקע משלימה.

   

  ממשרד השיכון נמסר כי התוכנית תכלול יצירת רובע עירוני חדש, ובימים אלו מוקמת מינהלת להתחדשות עירונית בשכונה. "הכנת התוכנית לוותה בתהליכים חברתיים מעמיקים, במפגשים של שיתוף ציבור ובהכשרות לפעילים בשכונה, תוך דיאלוג רציף ושיתופי שנעשה על ידי אנשי מקצוע מטעם משרד הבינוי והשיכון ועיריית רחובות", צוין. "פעולות אלו יתנו כלים מעשיים בידי התושבים ויתרמו לקידומה המוצלח של התכנית".

   

  כיום קיימים במתחם כ-1,600 דירות, מתוכן כ-1,326 מיועדות להריסה. בנוסף כולל הפרויקט כ-340 אלף מ"ר לתעסוקה, מסחר ותעשייה, 163 דונם למוסדות ציבור וכ-118 דונם לשטח ציבורי פתוח.

   

  שני מגדלים חדשים במתחם הקריה בת"א

  משרד הביטחון יפנה השבוע באופן סופי 11 דונמים במחנה הקריה בדרום מערב הקריה (מתחם כנרית) בתל אביב ויעבירם לידי רשות מקרקעי ישראל. במתחם מתוכננים שני מגדלי בני 44 קומות כל אחד, ובניין משרדים ומסחר בגובה של 8 ו-11 קומות. הפרויקט יכלול מאות דירות וכן שטחי מסחר ותעסוקה.

   

  מתחם כנרית (צילום: יח"צ) (צילום: יח
  מתחם כנרית(צילום: יח"צ)

  המתחם ממוקם בדרום מערב הקריה, בצומת הרחובות קפלן וליאונרדו דה וינצ'י. אגף המבצעים והנכסים (אמו"ן) במשרד הביטחון פינה את השטח כבר לפני מספר שנים, אך סיכם עם רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב-יפו, כי עד לאישור תוכניות הבנייה האזרחיות במתחם והעברת השטח ליזם, שיזכה במכרז לרכישת השטח, ישמש המתחם כחניון למשרתי צה"ל בשעות היום, וכחניון פתוח (בחינם) עם 400 חניות בשעות הערב והלילה ובסופי השבוע.

   

  ראש יחידת "מתווה" באגף המבצעים והנכסים (אמו"ן), עו"ד אלון יפרח, מסר כי "פינוי הקרקע הנוכחי שמבצע משרד הביטחון הוא עוד נדבך במהלך הרחב להוצאת מחנות צה"ל ממרכז הארץ ומאזורי ביקוש נוספים לטובת פרויקטים למגורים וחידוש התשתיות הבטחוניות. הפרויקט הוא גם דוגמה מצוינת לשיתוף הפעולה בין הרשויות השונות, שהוביל לניצול מיטבי של השטח לטובת הציבור הרחב בתקופת הביניים שעד להעברת השטח ליזם".

  פורסם לראשונה 20/11/2017 17:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים